Zavrieť

Porady

Za čo všetko a aké sú poplatky pri dedičskom konaní?

Do dedičského konania majú ísť zastavané plochy a nádvoria, dva rodinné domy, orná pôda a záhrada a spoluvlastnícke podiely v pozemkoch. Poručiteľ nezanechal závet, dediť bude jeho jediné dieťa. Čo všetko bude platiť (notárovi, súdu?), z čoho sa vypočíta výška poplatkov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Poplatky notárovi za prejednanie dedičstva:
    [http://feminity.zoznam.sk/c/855257/k...toji-dedicstvo

    + súdne poplatky:
    Súdne poplatky sú:

    6,50 eura do 3 319 eur čistej hodnoty dedičstva (trhová po odpočítaní dlhov)
    16,50 eura ak neprevyšuje 9 958 eur a ak túto sumu presahuje, platí sa 0,2 percenta, najviac však 165,50 eura.
    Povinnosti dediča:
    https://www.google.sk/?gws_rd=cr&ei=...ute%C4%BEnosti
    Naposledy upravil Peggynka : 23.06.14 at 10:52 Dôvod: doplnenie
    mexy A ak dedič nepozná hodnotu dedičstva (najmä rod. domov), ako sa zistí hodnota, je treba nejaké znalecké posudzovanie?
    Peggynka To rieši notár,ale mal by si mať prehľad aj ty,lebo môžeš namietať znalecký posudok,nakoľko sa z tejto ceny vypočítava odmena notárovi a aj súdne poplatky.Treba byť pripravený na dedičské konanie.
    Obvyklé ceny v tvojej lokalite zistíš aj na nete,prípadne realitný agent by ti to vedel povedať.

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    Hodnota nehnuteľností sa stanoví súhlasným prehlásením dedičov. Ak sa takto hodnota nestanoví, tak si dedičia môžu dať vypracovať ZP.
    Poplatky notárovi za prejednanie sa vypočítavajú z hodnoty nehnuteľnosti, ktorú mala predmetná nehnuteľnosť v čase úmrtia poručiteľa. (Stáva sa totiž, že pri novoobjavenom majetku niekoho, kto zomrel v r. 1970 počítajú poplatky z hodnoty "terajšej")
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Peggynka A ako zisťujú ceny spred xx-rokov?
    mexy cena domov je už odhadom určená, čiže ak dedič zahlási tú určitú sumu, tak sa to berie?
    Peggynka A si s tou cenou spokojný? Nie je nadhodnotená? Je to predajné za tú cenu (napr.)? Môže sa stať,že notár s ňou súhlasiť nebude,keď je podhodnotená.Ja som očakávala cenu cca 80000€ a notárka mala od realitky 58000€;takže som bola spokojná.
    mexy Mám informáciu od realitnej agentúry tiež, a súhlasím so sumou
    Problémom bolo, že 3 mesiace po smrti majiteľa prebehla rekonštrukcia, čiže hodnota stúpla, ale podľa toho čo píšeš sa berie hodnota pred ňou, čiže v čase smrti?
    Peggynka U mňa sa neriešila rekonštrukcia.Notárka mala foto baráku zo všetkých strán a dnu nebol nikto.Kukala som jak puk (som doma stále),že kedy to realitka fotila.
    mexy Ešte jedna otázka: berie sa to dedičstvo ako príjem, kvôli čomu bude treba podávať daňové priznanie?
    Peggynka Hore som ti doplnila linky;vlastníkom si sa stal dňom úmrtia a máš kopec povinností,napr. prihlásenie odberu elektriny,plynu, vody ,zrušiť zmluvy na bývalého vlastníka (daj si to na zmluvy,ktoré už máš);nahlásenie na RTVS viacnásobný odber,aby si platil len raz,TKO obci atď.
    mexy toto všetko už bolo treba vybaviť (teraz sú 4 mes. po úmrtí) alebo sa to vybavuje až po nadobudnutí dedičstva?
    Peggynka Až po správoplatnení dedičstva,urýchliš to priamo u notára,keď sa vzdáš lehoty a potom pôjdeš cca za 4-5 dní rovno na súd,kde zaplatíš súdne poplatky a dostaneš právoplatné rozhodnutie o dedičstve.Z toho si narob kópie a s tými budeš preukazovať vlastníctvo.
    mexy ďakujem za rady
      zbaliť

    Za čo všetko a aké sú poplatky pri dedičskom konaní?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.