Zavrieť

Porady

Súdny výkon rozhodnutia

Uznesenie o nariadení vykonávania zrážok nadobudlo právoplatnosť až po 7 rokoch (!) odvtedy ako nám bolo doručené uznesenie o nariadení vykonávania zrážok- podľa tohto sme mali zrážať určitú sumu povinnému zo mzdy a nevyplácať ju oprávnenému. Lenže 7 rokov je 7 rokov a my sme stále čakali na upovedomenie o právoplatnosti, zrážky sme zatiaľ nevykonávali ale upovedomenie stále nechodilo a povinný medzitým prestal u nás pracovať. A teraz čo, prišlo zo súdu, že uznesenie je právoplatné, a – že zrážky musíme poukázať oprávnenému...
Podľa § 295 Obč. súd. poriadku sme na súd poslali (až dnes) oznámenie o tom, že povinný skončil u nás prac. pomer a kedy, ale že sme nevykonali žiadne zrážky ani výplaty do skončenia tohto PP.
Chcem sa spýtať, či niekto má s takouto situáciou skúsenosti, a ako ste ju riešili?
Mali sme ako zamestnávateľ zriadiť depozit a tam zrážky odkladať? A potom čakať 7 rokov...?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Dadena je offline (nepripojený) Dadena

  Dadena
  Ak zamestnávateľ obdrží príkaz na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy povinného (teda zamestnanca, ktorého sa to týka) je v zmysle zákona o exekúcii povinný odo dňa prevzatia tohto príkazu zadržiavať časť mzdy, resp. nevyplatiť povinnému tú časť mzdy, ktorá zodpovedá určenej výške zrážok, pričom musí rešpekovať nariadenie vlády, ktoré určuje nepostihnuteľnú časť mzdy. Až keď príde právoplatné rozhodnutie, čiže exekučný príkaz, do toho času zadržané finančné prostriedky zašle exekútorovi, a postupne ho uspokojuje až do vyplatenia dlžnej sumy, samozrejme v prípade ak PP trvá. Ak sa PP ukončí, treba to oznámiť exekútorovi a zároveň na zápočtový list, ktorý dostáva zamestnanec exekúciu vyznačiť (aj v prípade ak ide o začatie exekúcie aj v prípade právoplatného rozhodnutia), a to pre ďalšieho zamestnávateľa. Ďalej je zamestnávateľ povinný v prípade akejkoľvek zmeny u zamestnanca (aj keď nie je právoplatné rozhodnutie) oznámiť tieto skutočnosti exekútorovi. To znamená, že ako zamestnávateľ ste mali vykonávať zrážky, a v prípade, že by prišlo rozhodnutie, že exekúcia "sa nekoná" zadržané prostriedky ste mohli zaslať Vášmu bývalému zamestnancovi. V prípade, že nadobudne právoplatnosť zadržané prostriedky zaslať exekútorovi. Poradím, dobre si prečitať exekučný zákon, môže Vám hroziť, že Vám za nedodržanie zákona bude vyrúbená pokuta. Viete ako sa k tomu pristupuje - neznalosť zákona neomlúva.

  kvet je offline (nepripojený) kvet

  kvet
  Veru tak filka, zrážky zo mzdy povinného ste mali vykonávať odo dňa, resp. mesiaca v ktorom bolo uznesenie o nariadení výkonu rozhodnutia doručené platiteľovi mzdy t.j. zamestnávateľov. Vykonané zrážky ste mali poukazovať na Váš depozitný účet (t.j. účet cudzích prostriedkov) a až po nadobudnutí právoplatnosti uznesenia, vyplácať, resp. vyplatiť zrazené sumy oprávnenému.
  Toto všetko vyplýva z ustanovení § 282, § 283 O.s.p.
  Situácia v ktorej sa Vaša firma nachádza je dosť ošemetná, pretože podľa ustanovenia § 292 O.s.p., ak platiteľ mzdy nevykonal zo mzdy povinného zrážky riadne a včas, alebo ak nevyplatí zrážky oprávnenému bez odkladu (pozn. o odklade výkonu rozhodnutia rozhoduje súd) po tom, čo sa mu doručilo upovedomenie, že nariadenie výkonu rozhodnutia nadobudlo právoplatnosť, môže oprávnený uplatniť proti platiteľovi mzdy na súde právo na vyplatenie súm, ktoré sa mali zo mzdy povinného zrážať.

  filka je offline (nepripojený) filka

  filka
  Vdaka za postrehy,je to presne tak.Ale mame tu taku sikovnu ucto,ktora nariadila ziadne taketo ucty nedrzat a teraz po tolkych rokoch,sme tu skoro vsetci novi co s tym robime a treba latat taketo diery.
  Ale pokuta nas mozno veru neminie...
  Budeme vediet do buducna...

  Súdny výkon rozhodnutia

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.