Zdieľajte s nami link na články z iných webov. Komentáre k linku budú zoradené podľa počtu hlasov, môžete využiť aj filter komentárov a zobraziť len komentáre od členov ktorých na Porade sledujete.
Poprosila ma kamarátka o môj názor na dedičské podiely. Bola by som rada, ak by sa niekomu chcelo počítať a pomohol by mi moje výpočty skontrolovať, lebo chcem mať istotu. Ak by sme sa vo výsledkoch nestretli, zajímal by ma aj postup pri výpočte, lebo nevylučujem, že ten môj nemusel byť správny.
Základné informácie:
- rozvedený poručiteľ závetom odkázal svoj majetok rovným dielom dvom dospelým potomkom, jednému maloletému potomkovi a býv. manželke a priateľke ako matkám svojich potomkov,
- jedna z matiek dedičstvo právoplatne odmietla,
- maloletému potomkovi toľko, koľko robí jeho min. zákonný dedičský podiel (relatívna neplatnosť závetu).
Mne vyšli tieto podiely: maloletý potomok 1/3, dospelí potomkovia každý 11/45 a matka, ktorá dedičstvo neodmietla, 8/45.
Ďakujem ochotným poraďákom.
Pravidlá a tipy
Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte. Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
❤ Buďte priateľskí ❤
Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
Závet je právnym úkonom. Môže byt platným právnym úkonom, neplatným alebo čiastočne neplatným. Podľa § 41 občianskeho zákonníka môže byť len časť úkonu neplatnou vtedy, ak sa dá oddeliť.
Neplatnosti zákona je potrebné sa dovolať, inak sa považuje za platný. Podľa §40a obč.z. sa neplatnosti môže dovolať ten, kto je právnym úkonom dotknutý.
Plnoletí potomkovia sa neplatnosti nemôžu dovolávať, lebo im priznáva 1/2 ich zákonného podielu. Dovolať by sa mohol za maloletého jeho zákonný zástupca (asi jeho matka).
Rozdelenie odmietnutého podielu nastupuje až po vyriešení otázky platnosti závetu. Odmietnutý podiel sa delí len medzi zákonných dedičov (každému tretinu z neho)..
luja5Mária, ďakujem Ti za reakciu. Došlo k dovolaniu sa relatívnej neplatnosti závetu za maloletého. Aký je v takom prípade postup pri určení podielov?
- Má maloletý dostať svoj zák.podiel (1/3 pri troch zák.dedičoch), alebo viac ako zák.podiel (z dôvodu zvýšenia o časť z odmietnutého závet.podielu jednej zo závet.dedičiek)?
- Platí pre dospelých potomkov, že aj pri určení (prepočte) ich podielov sa abstrahuje od ich závet.podielov z dôvodu relat.neplatnosti závetu pri maloletom? Ak áno, čo má byť základom pre určenie ich podielov?
- Je možné zohľadniť závetnú vôľu poručiteľa rozdeliť majetok čo najrovnomernejšie medzi štyroch dedičov, pokiaľ bude zákon dodržaný v tom, že odmietnutý závet.dedičský podiel sa rozdelí medzi troch zák.dedičov a maloletý dostane zák.podiel 1/3?
Vopred ďakujem, ak si nájdeš čas aj na tieto moje otázky, lebo nemám istotu, ako sa k tomu systémovo správne postaviť.
luja51. Neviem, ktorá z matiek dedičstvo odmietla. Nepovažovala som to za podstatné, preto som sa nepýtala.
2. Ja som pri výpočte postupovala takto:
- päť dedičov rovným dielom, t.j. každý 1/5
- jedna matka odmietla, jej 1/5 sa rozdelí rovným dielom medzi troch zákonných dedičov=potomkov, čo je pre každého zvýšenie podielu o 1/15 (1/5:3) na 4/15 (1/5+1/15),
- maloletý dedič musí dostať aspoň 1/3, do 1/3 mu chýba 1/15 (1/3-4/15)
- chýbajúca 1/15 pre maloletého sa rovnomerne zoberie dvom dospelým potomkom a matke, ktorá dedičstvo neodmietla, t.j. každému z nich sa podiel zníži o 1/45 (1/15:3)
- podiel pre maloletého dediča = 1/5+1/15+1/15=1/3
- podiel pre každého dospelého potomka = 1/5+1/15-1/45= 11/45
- podiel pre matku = 1/5-1/45 = 8/45
dariuskoNečítam tvoje :
Tam kde závet odporuje zákonu, je relatívne neplatný
Rozvedená sa neráta
Má 3 deti
maloletý 1/3
dospelí po 1/2 zo svojho = 1/6
na rozdelenie zostáva 1/6
každému rovnako !!!!!!! (ak v závete neboli podiely)
luja5Dariusko, ďakujem za reakciu.
Skúsila som, ako napísala Dáša, lebo základ postupu, ako si napísal Ty a ako Dáša, som pochopila rovnako.
a nie tak, že maloletý musí dostať 1/3, Zvyšné 2/3 sa rozdelia medzi ostatných - zhodou okolnosti na každého vyjde čiastka 1/6, čo je zároveň aj zákonná čiastka pre dospelé dieťa - dediča. A 1/6 matky, čo dedičstvo odmietla sa delí medzi jej potomkov.
luja5Ďakujem za reakciu.
Možno aj tak. Svojím postupom nie som si istá, preto som otázku zadala. Možno ešte niekto napíše svoj názor a podporí niektorý z výpočtov, alebo si bude istý, ako to má byť.
Pri výpočte som vychádzala aj z toho, že si myslím, že závetný podiel matky, ktorá dedičstvo odmietla, sa dedí ako pri dedení zo zákona, t.j. dedia ho rovnakým dielom zákonní dediči a tými sú traja potomkovia.
luja5Išla som na to uvedeným postupom, len s tým rozdielom, že odmietnutý podiel (1/6) som rozdelila medzi všetkých zákonných dedičov=všetkých troch potomkov. A vyšli mi podiely 7/18 maloletý potomok, 4/18 každý dospelý potomok a 3/18 matka, ktorá dedičstvo neodmietla. Asi by to tak mohlo byť, lebo aj každému dospelému potomkovi by vyšlo nielen viac ako polovica jeho zákonného podielu, ale aj viac, ako by bol jeho pôvodný závetný podiel 1/5.
luja5Janama3, mňa sa to netýka, tak by ma naozaj nemuselo trápiť, ako to notár niekomu cudziemu rozráta . Sľúbila som však kamarátke, že sa na to pozriem a keď už som sľúbila, tak sa tomu chvíľu venujem. Lebo ma to zaujíma aj ako prípad, s akým som sa ešte nestretla a to mám skúsenosti so všelijakými dedičskými konaniami .