Zavrieť

Porady

PN počas živnosti

Dobrý deň.
Chcel by som sa poradiť ohľadom maródky počas živnosti. Mám voľnú živnosť . Som živnostníkom od januára tohoto roku, teda som rok oslobodený od odvodov do sociálnej poisťovne. Platím si len zdravotné zatiaľ. Teraz som chorý a kamoš sa ma pýtal či som si vybavil PN. A ja na to samozrejme nie. Pýtam sa ho na čo? Čo mi to pomôže? Zasmial sa a povedal mi, že keby som si ju vybavil, nemusel by som zbytočne platiť zdravotné poistenie počas PN. Nad jeho slovami som sa hneď zarazil a nedalo mi to nepozrieť si to na webe ako to vlastne je, nakoľko nemám ešte dostatočné skúsenosti so živnosťou. Na webe som našiel iba ohľadom podmienok nároku nemocenského a z toho jasne vyplynulo, že pokiaľ si neplatím ešte odvody do sociálnej poisťovne, nemám nárok na nemocenské, ak som to dobre pochopil. Ak nie budem rád a nebudem to brať za zlé, keď ma niekto opraví.
Ale mne sa nejedná o nemocenské. Ja potrebujem len vedieť, či by som naozaj tie dni počas PN nemusel platiť zdravotné poistenie zbytočne, keď som doma a liečim sa. Ako to vlastne je? Som z toho teraz zmätený.
Za prípadné dotazy vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Počas PN sa odvody do ZP neplatia, to je pravda. Ak je niekto na PN tak doklad o maródke nosí do SP ak je nemocoensky poistený a tá potom poskytuje z týchto dokladov info pre ZP. Stačí sa spýtať na SP ako je to v prípade, že nie ste nemocenský poistený či vašu PN vôbec prevezmú a zaevidujú.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Šimčo Ďakujem.
    Šimčo Len pre info. Volal som na sociálnu poisťovňu a povedali mi, že každý je z toho teraz prekvapený, ale pokiaľ si neplatím odvody aj do sociálnej poisťovne, som napriek tomu povinný platiť si zdravotné poistenie do zdravotnej poisťovne hoci som na PN. Je to presne ako ste mi napísali. Sociálna poisťovňa poskytuje doklady o tom, keď som nemocensky poistený zdravotnej poisťovni a tá to potom ďalej rieši. Ale keďže neodvádzam do sociálnej poisťovne ešte nič, nemá aké doklady poskytnúť zdravotnej poisťovni o tom, že si platím aj nemocenské a teda platiť zdravotné poistenie si teraz musím aj tak. Vraj tomu kedysi tak bolo, že som si nemusel platiť zdravotné aj keď som neodvádzal do sociálnej poisťovne. Ale teraz je v platnosti asi rok-dva nový zákon, ktorý to už ruší.
    Ja Vám ešte raz ďakujem za pomoc.
    Katy a R nemusí sa ísť nikde pýtať - jednoducho platí aj ZP (keďže nemá nárrok na nemocenskú dávku) ... a vôbec to nie je novinka, ako píšeš
    Šimčo Tak mi bolo povedané zo strany soc. poisťovne. Najprv pani povedala, že zákon je rok a potom, že dva roky to už platí. Neviem.
      zbaliť

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Odvody do ZP sa neplatia za obdobie, počas ktorého je nárok na nemocenské dávky zo SP. Ak poistený nie ste, nárok na dávky Vám nevznikne, SP Vám preukaz o trvaní PN neprevezme a ZP si musíte zaplatiť aj za toto obdobie napriek tomu, ze PN Vám oš. lekár vystavil..
    ....pochopil ste to správne...
    Naposledy upravil JankaO : 27.06.14 at 10:20
    Šimčo Ďakujem za ujasnenie. Opäť mi Porada pomohla.
    Pekný deň.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    PN v tomto prípade je zbytočná... preddavky do ZP sa v ročnom zúčtovaní vysporiadajú.... ak by ste si aj pomohli ich neplatením, rozhodujúci jej vymeriavací základ a buď vám v ročnom zúčtovaní peniaze vrátia, alebo ich budete musieť doplatiť.....
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Šimčo Ako to teraz myslíte? Akože keby som išiel po maródke na zdravotnú a preukázal sa tlačivom, že odvtedy dovtedy som mal PN-ku, tak by som si tie dni nezaplatil? Teraz nechápem. Nevyznám sa v tom. Ďakujem.
    veronikasad Nemáš nírok na nemocenské, nerieš PN-ku. Odvody do ZP platíš aj počas PN-ky v plnej výške - z minima. Ak by si svojvolne prestal platiť, ZP ťa bude evidovať ako neplatiča - nebude čakať na ročné zúčtovanie zdr.poistenia.
    Šimčo Toto som potreboval počuť.
    Ďakujem. Opäť som o niečo múdrejší .
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.