Zavrieť

Porady

práva a povinnosti notárky - čo má vybaviť notár a čo dedič?

DObrý deň!
Ja som už písala na túto temu niekedy v októbri minulého roka.
Novoobjavené dedičstvo sme začali riešiť. Zašli sme za notárkou tam, kde sme našli pôdu- predmet novoobjaveného dedičstva. Notárka nás prijala , spísala všetko potrebné a zistila ešte aj to, čo väčšina nevedela- že ešte nebola prejednaná časť brehov .Len mamka mala tušenie - papiere neboli k dispozícií- takže to notár pred 20 rokmi neriešil. Notárka povedala že pri jednom jednaní sa musí všetko vysporiadať. Ale povedala nám že my patríme k inej notárke- maju to podelené podľa dátumu úmrtia nebohého po ktorom sa dedí. Tam sme zaplatili 20 eur a ona povedala že papiere odovzdá našej budúcej notárke a že ona už bude konať.
Konala, ale len 6.6.2014 nám oznámila že 26.6.2014 je dedičné konanie a pýtala sa či nemáme kontakty na elektronicku poštu-email.Podotýkam- dediči v prvom rade maju už na krku takmer 8 krížikov. Adresy trvalého bydliska všetkých dedičov sme dali na prvom sedení pri notárke, ktorá spis predávala terajšej.
Povedali sme že nemáme emailove adresy a nech pozvánky pošle poštou. Problém je v tom, že dediči sú aj vo Francúzku a v Čechách. Notárka do Francúzka neposlala oznámenie o dedičnom konaní, vraj by to do pojednávania tam ani nedošlo. Pritom adresy mala od momentu, čo prípad prevzala.Ja, dcéra 80 ročnej dedičky som zháňala nejaké elektronické kontakty - ale nepodarilo sa. Myslela sme že pojednávanie nebude, lebo nie všetky o tom vedeli a ani plná moc na zastupovanie nebola k ruke notárky.
Ale konanie predsa bolo. Došlo k dohode a majetok sa dedí na 7 dielov a dodatočne treba pozháňať plnú moc tých, čo o tom nevedeli. Poplatky sme už museli zaplatiť- je nám to jasné- ale aj za tých čo mamku splnomocnili a mamka si to má od nich pýtať. To sa mi nezdá spravodlivé. Chceme aby pôda mala vlastníka, my sme to iniciovali a ešte na to doplatí mamka. A pri tom, brehy neriešila – to čo našla notárka na prvom sedení- ani sa nesnažila zistiť či mamka hovorí pravdu.
Ďalej povedala mamke aby pozisťovala kopec veci- čo by malo byť povinnosťou notárky- podľa mňa. Má napr. zistiť meno dediča za slobodna s ktorým nie je vônec v kontakte. Máme oznámiť dedičom do Francúzka, že sa našla pôda, ktorá sa bude dediť a maju poslať plnú moc a ustne sa vyjadriť či chcú dediť, alebo či sa vzdávaju a v prospech koho.
Mamkin brat napísal plnu moc a zároveň napísal v prospech koho sa vzáva pôdy a podpísal to na matrike. To vraj nie je dobre- že vraj to môže napísať hocikto. Stačí ústne povedať mamke a mamka to má povedať notárke. No tak to sa mi zdá prevrátené. Slová sa daju prekrútiť, ale čo je na papieri, to by malo platiť nie?
A teraz sa pýtam, prečo vlastne sme dali notárke peniaze, keď mamka musí vybavovať veci, ktoré sú v právomoci a aj si myslím v povinnost notára.
Ako by sme mali pokračovať?
Naposledy upravil Dav : 27.06.14 at 11:42
type83 Tieto vsetky vety,ktore ste napisali ohladne prace notarky ma robit ona a peniaze pytat ak je konanie uzavrete.Podla mna peniaze zobrala nepravom.Podal by som na nu staznost - nekona a nekontaktuje, to je jej praca a nie vasa a navyse sa nepravom obohatila.Vy ste mali dorucit to co bolo potrebne - novoobjaveny majetok,plna moc od pozostalych,kt.sa nemohli zucastnit - staci overenie ako ste to mali nevidim dovod preco mala stým problem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    práva a povinnosti notárky - čo má vybaviť notár a čo dedič?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.