Zavrieť

Porady

Vyúčtovanie nákladov na bývanie pokiaľ som majiteľom len 2 mesiace v roku.

Prvé vyúčtovanie čo prišlo som hneď reklamoval lebo mi bola narátaná spotrebná zložka za vykurovanie a pritom som vôbec nekúril. V druhom je už 0.

Prišlo mi vyúčtovanie za byt ktorý som kúpil 1.11.2013, za rok 2013.Byt som teda užíval len 2 mesiace v roku 11-12 mesiac 2013. Cez zimu som vôbec nekúril čiže spotrebná zložka na vykurovanie by mala byť nula čo aj je (po reklamácií viď prvú vetu). Ibaže koeficient ktorý je na základnej zložke je 0,31 a mal by byť 0,167 čo zodpovedá 2 mesiacom užívania bytu.

A nerozumiem ako sa dopracoval správca k sume 114,99€ za vykurovanie bytu za obdobie 11-12 mesiac 2013. By som mal platiť logicky len za 2 mesiace čo je delene 6. Nerozumiem ako vypočítal počiatočný stav STING ENERGO a konečný stav. 388,19 poč. a koneč. 503,14. (taký rozdiel za 2 mesiace?) Vie mi niekto povedať ako je to vypočítané?

Nie je to také vysoké preto lebo jednotková cena je až 0,18367737€. Aká je vlastne maximálna cena. Kde to nájsť, úrad to určite reguluje.

Však je to nejaký blud a vedome zavádza.

Ďakujem za Vaše názory
Naposledy upravil norisko : 28.06.14 at 12:13
3.jpg  
2.jpg  
1/1
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    panamaus je offline (nepripojený) panamaus

    Vylúčený člen panamaus
    Koeficient užívania bytu asi zobral z vyhlášky o teple

    tam je :
    novoročná zima 60% zostupne % po mesiacoch
    vianočná zima 40 % vzostupne

    takže na oktober zostalo cca 9% z celoroku (40 - 31)

    PS Pre úúúúúúúúúúúúplných laikov :
    zálohy na UK sú rovnomerne (12 mesiacov)
    kúri sa nerovnomerne (napríklad u nás v lete vobec NIE )
    norisko Aký október? Však november a december som tam býval
    ..
    panamaus od augusta do decembra 40 %
    tebe zarátali 31 %
    v aug. a septembri sa nekúri
    tak tých 9% zostalo na oktober

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Najprv ťa sprdnem! A čo si ty myslíš, že keď je byt tvoj, nie je vo vašom dome? Ty sa nemusíš podieľať na jeho vykurovaní, toho domu?

    A teraz k veci, výpočet je správny 109,55 € náklady a 5,40 € poplatok spolu 114,95 €.

    A či postup výpočtu je správny? Neviem!

    Ale, viem, vidím.

    Náklady domu sú 40 237,35 €. Plocha domu je 3 008,82 m2. Náklad na jeden m2 je 8,039 €. Byt má plochu 44,04 m2, náklady bytu sú 353,37 €. Náklady na jeden mesiac 29,45. Za dva mesiace sú náklady 58,90 €.

    Ak si ozaj bol vlastníkom bytu od 1.11.2013, tak to je koeficient 0,1667, alebo percentuálny podiel 16,67 % z roku 2013.

    Ale, môže to byť aj tak, že nie byt si využíval, ale vykurovanie, spoločný vykurovací systém. Za tie dva mesiace sa spotrebovalo pravdepodobne v dome 31 % spotreby tepla v dome. Ak, potom je to ozaj správne, vypočítané!
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dariusko Sitko.

    Skor ako začneš radiť, pozri si vyhlášku o teple =
    zákon priraďuje jednotlivým mesiacom % podiel z ročných nákladov !!!!!!!!!

    Takže ŽIADNE , že 2 mesiace je pri UK 1/6 = 16,67 %
    sito Neradím, len názor, svoj, vyjadrím!

    Táčiten, ja že on, pouvažuje, ale aj ty môžeš, a nie len ty.

    Na vyúčtovaní má doslovne napísané " Koeficient užívania bytu" A ten je, ak od 1.11 do konca roku 0,1667.

    Ak by sa dopracoval k tej 630, tak tam je tých 31 % za tie dva mesiace. Ale čo skutočnosť, aká je? Nie je to, nemôže to byť viac, či menej ako 31 %.

    Ale to je už o pohodlnosti správcu, v tomto prípade firmy, ktorá rozpočítava náklady domu na jednotlivé byty. Aj o dodaných podkladov k rozpočítaniu nákladov. Dodávateľ tepla neposiela faktúry firme, ktorá rozpočítava náklady, ale správe domu, štatutár, správca, že?

    Načo si robiť starosti, keď vlastníkom bytov nebolo vysvetlené ako sa to môže podľa nich, nevedia, že môžu rozhodnúť aj inak.

    Ale, aj vlastníková. Načo by som hľadal, pátral, prečo? Však na porade vedia, povedia, poradia.
    dariusko Mne je lachko = ja tomu rozumiem

    Na sita si zoberiem sitko
    preosejem príspevok
    niečo sitovo zostane na sitku
    vačšinou rozumné
    alebo aspoň zoZz citované

    Ale ten , čo sa pýta ,
    ten nerozumie tomu
    a čo zoberie
    zo sitka tam do domu ???????
    sito norisko tu ešte od včera nebol, takže neviem, čo si vyberie z môjho názoru?

    "Za tie dva mesiace sa spotrebovalo pravdepodobne v dome 31 % spotreby tepla v dome. Ak, potom je to ozaj správne, vypočítané!"

    Ak toto, tak správca mu vysvetlí, možno ukáže aj toto:

    Pomerné množstvá z celoročného dodaného tepla podľa mesiacov

    Vykurovanie

    január 19 %
    február 16 %
    marec 15 %
    apríl 9 %
    máj 1 %
    jún 0 %
    júl 0 %
    august 0 %
    september 1 %
    október 8 %
    november 14 %
    december 17 %

    14 + 17 = 31 %, že?

    A realita, aká je? Podľa mesačných faktúr od dodávateľa tepla. Tie by mu mal ukázať, možno by to nebolo len 109,55 €?

    To chceš povedať, že vo všetkých domoch na Slovensku zodpovedá skutočnosť teórii uvedenej v prílohe zákona, vyhlášky?

    Niekedy niekto môže môj názor, si to, ho zobrať ako radu. Ale, zadarmo ju nemá, nezaplatí. Mal by, musí porozmýšľať, ak nie? Nepochopí, že?

    Ty osievač, či aj inak môže byť, ....ráč
    nunenko Vieš prečo nestačí odpísať hodnoty dielikov v byte, a ani stav fakturačného merača tepla? Lebo je potrebné poznať aj počet všetkých dielikov v dome,v byte a stav kWh nameraný fakturačným meračom.
    -------------------------------------------------------------
    Myslím, že v terajšej dobe technického rozvoja nie je problém, aby vlastníci bytov mali mesačne vyčíslené všetky položky za ktoré platia.
    Chápem, že u tepla existuje NEZMYSELNÉ prerozdelenie fixných nákladov podľa skutočne odobraného tepla za kalendárny rok, čo by to sťažilo.
    Lenže, keby to u tepla tak fungovalo, hneď by majitelia bytov prišli na zlú funkčnosť PRVN.
    -----------------------------------------------------
    Čakať do konca mája budúceho roku na vyúčtovanie januára minulého roku je prežitok z čias, keď tety na kalkulačkách,a možno ani to počítali a počítali (a robili chyby).
    ------------------------------------------------------------
    Zateplením všetky radiátory sú zbytočne nadvýkonné.
    Termostatické ventily v bytoch zabezpečia to, že je teplota v bytoch "stála" a z hľaidiska rozpočítania nákladu je nepodstatné aký veľký radiátor zabezpečil v byte stálu teplotu. Koeficient výkonu radiátora je nezmysel z pohľadu rozpočítania nákladu.
    Zateplením podiel spotreby tepla ľudská činnosť (vetranie) a únik cez stavebnú konštrukciu sa radikálne zmení.
    --------------------------------------------------
    nunenko Ako je to možné, že kúriť pre majiteľa bytu je lacnejšie malým radiátorom? Tak potom majme všetci len malé radiátory, či?
    Predsa je nelogické, aby som v byte špekuloval, ako zaplatiť za to isté čo najmenej, teda dieliky vyrábal čo najviac na malom radiátore, hlavne v miestnosti s koeficientom...
    Tvoje pozorovanie je závažné zistenie, a ja by som ťa nominoval na nobelovu cenu za fyziku, alebo aspoň na úRSO, veď sebavedomý blbec sa tam zíde vždy.
    ---------------------------
    To čudo, čo sa volá POMEROVÝ ROZDEĽOVAČ VYKUROVACÍCH NÁKLADOV je smiešna hračka pre dospelé deti, ktoré veria dogmám.
    1. nie je pomerový
    2. nie je rozdeľovač
    3. nie vykurovacích nákladov, ale nákladov na dodávku tepla
    4. nie nákladov, len jej časti
    --------------------------------------
    Ak fakturačný merač nameria za hodinu 100kW, a pomerové merače zaznamenajú za hodinu100 korigovaných dielikov o výkon radiátora, a ak pri nameranej hodnote fakturačným meračom 200kW za hodinu pribudne len 160 korigovaných dielikov asi je niekde zrada.
    -------------------------------
    Do bytu prichádza teplo nielen radiátorom. Niekto tvrdí, že radiátorom je to len 40% celkovej spotreb tepla, t.j. pokrytia tepelných strát bytu.
    Termostatické ventily vypnú radiátor ak je v byte určitá teplota. aj malý aj veľký. Na pokrytie tepelných strát bytu je potrebné určité množstvo tepla Je absolutne jedno, ao sa do bytu dostalo, či cez malý radiátor, veľký, cez stenu, zo slnka, vyžiarili ho hovädá, či zo strát cirkulácie teplej vody...
    Je jedno, čo zaznamená ten bazmek na radiátore. Je jedno, či sú to dieliky alebo kWh.
    Byt spotreboval teplo ktoré uniklo mimo domu, nič viac, nech mereráš lajtišpulšpulátorom, laserovým meračom, či bulharským metrom.
    Vlastník bytu dokáže ovplyvniť len časť tepla, ktorá pripadá na vetranie,(čo vraj predstavuje u dobre zatepleného bytu 40%)
    Vetranie však podmieňuje hygienické minumum, a nevetranie je újma na zdraví,
    Ak je zmyslom prerozdelenia tohto nákladu solidarita tepelne zvýhodnených, voči tepelne tvoriacich barieru, tak musia byť nastavené presné pravidlá, ktoré zodpovedajú tepelným stratám bytov.
    Je absurdné, že vlastník vnútorného bytu so štvrtinovou spotrebou tepla (cez tepelné straty) zaplatil viac ako ním dotovaný krajný byt na m2 plochy za rok.
      zbaliť

    mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

    mackoivan
    Čudujem sa, že sa nepýtaš firmy, ktorá robila výpočet- poznám ich - mne na moje otázky odpovedali !- len tak "zbrucha" sa mi zdá že si nepreplatil. Doplatili naopak tvoji susedia, ktorí ti cez steny za vlastné vykurovali aj tvoj byt. 114 eur za 2 zimné mesiace vôbec nie je veľa ( v lete sa nekúri) a k tomu máš 2 velikánske radiátory (možno veľmi nadpriemerné) Priemer sa robí za celý rok a nie extra za začiatok či koniec zimy. Pri kúpe si zaplatil predchádzajúcemu majiteľovi aj prípadné nespravodlivé rozdelenie nákladov za teplo medzi vami dvoma.
    Naposledy upravil mackoivan : 12.07.14 at 12:53
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sito Ivan, už pochopil.

    Ale, ako Ty s takou istotou môžeš tvrdiť, že susedia ho vykurovali? Čo ak ich namerané, zaznamenané hodnoty boli nižšie ako v jeho byte. ???

    Bytový dom, byt v ňom nie je letné kino, že v zime sa v ňom nepremieta, a v lete sa v ňom nekúri.

    Dom, byty sú vybavené meracími zariadeniami. Dom, vykurovaný objekt na päte domu ( majetok dodávateľa tepla). Byty súčasť priestoru domu, meracími zariadeniami, spoločnými zariadeniami, ktoré merajú, ale v skutočnosti slúžia na zistenie podielu jednotlivých bytov na nameranej spotrebe domu. Na základe týchto údajov si spoluvlastníci domu, vlastníci bytov rozpočítajú spoločné náklady na jednotlivé byty. Za teplo na vykurovanie, teplo dodané v teplej vode a vodu.

    Akým spôsobom? Ak nerozhodnú inak, vlastníci bytov, tak podľa vyhlášok 630/2005 a 358/2009, že? Pri teple a teplej vode. Pri vode? Podľa vlastných pravidiel dohodnutých v zmluve o správe domu v súlade so Zákonom 182/1993.
    mackoivan "Ale, ako Ty s takou istotou môžeš tvrdiť, že susedia ho vykurovali? Čo ak ich namerané, zaznamenané hodnoty boli nižšie ako v jeho byte. ???"
    štartovací a koncový odpočet má je rovnaký- takže má namerané nula- platil podľa všetkého len za základnú zložku- majú ju tam 60%
    sito No však áno, Ivan. Majú 60 % základ, ich vec. Ich vec tiež, že sa nedohodli inak, teda správca postupoval podľa prílohy vyhlášky 230/2005 a určil podiel na 31 % využívania vykurovacieho systému, nie bytu. Ak by spotreba za uvedené mesiace bola iná, či už plus, alebo mínus a správca by podľa tej spravil rozdelenie medzi nového a starého vlastníka, bolo by to objektívnejšie, ale v rozpore s uvedenou vyhláškou, teda vôľou všetkých vlastníkov bytov, nevyužili možnosť rozhodnúť inak, ako je uvedené vo vyhláške.
    nunenko mackoivan,aj keď má spotrebu nulu neznamená, že tých, ním zaplatených 60% bohato nepokryje tepelné straty jeho bytu, a podiel na tepelných stratách spoločných priestorov.
    V konečnom dôsledku ho relatívne teplom zásobovali okolité byty, ale on im to aj tak zaplatil, pretože ak je dom zateplený na vetranie pripadá veľmi veľa spotrebovaného tepla.
    Treba rozobrať detailne kto sa akou mierou podieľa na tvorbe tohoto nákladu, a koľko je "povinný" prispeiť tepelne chránený nevýhodnému, či eskimák, ktorý sa vrátil z anglickaa nepotrebuje v byte viac ako 19 stupňov, a teda kúriť vôbec nemusí...jeho spotrebná zložka bude vždy 0.
    sito Dobrá úvaha. Že či sa všetci vlastníci bytov majú podieľať spoločne na vykurovaní objektu, domu bytového a v akej miere? A či sa všetci musia podieľať len na úhrade spoločných nákladov a v akej miere?

    "Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome."

    Ktorých spoločných zariadení, ktoré dokážu vyjadriť mieru ich využívania vlastníkmi jednotlivých bytov?
      zbaliť
    nunenko 29.06.14 18:47 odstránil(a) z Porady
    nunenko 29.06.14 18:46 priradil do Porady

    Vyúčtovanie nákladov na bývanie pokiaľ som majiteľom len 2 mesiace v roku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.