Zavrieť

Porady

Výpočet hodín, ktoré je pracovník povinný za mesiac odpracovať

Mojím problémom je spôsob akým sa vypočítava počet hodín, ktoré je pracovník povinný odpracovať za bežný mesiac. Pracujem v istom sociálnom zariadení, kde je nepretržitá prevádzka, pracuje sa vo dne i v noci,soboty,nedele i sviatky a konkrétne v mesiaci apríl máme18 pracovných dní plus 2 dni sviatky. Musíme odpracovať 160 hodín, alebo 144? Ďakujem každému, kto mi objasní túto tému.
Naposledy upravil vladan : 13.04.06 at 07:27
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marmal je offline (nepripojený) marmal

    marmal
    V nepretrzitej prevadzke pracuju zamestnanci podla vopred urceneho harmonogramu striedania pracovnych zmien. Ten musi byt zostaveny tak, aby zamestnanec odpracoval v obdobi napr. styroch, siestich alebo osmich tyzdnov v priemere na jeden tyzden ustanoveny tyzdenny pracovny cas.
    (V nepretrzitej prevadzke je maximalna dlzka tyzdenneho pracovneho casu 37.5 hodiny.)

    To znamena, ze v niektory tyzden odpracuje viac zmien, v iny menej.
    Cize niektori zamestnanci odpracuju 20 zmien * 8 hod = 160 hodin, ini mozno viac zmien, alebo menej, vsetko zavisi od toho harmonogramu.

    Co sa tyka sviatkov, ak zamestnanec zacal zmenu vo sviatok, ma narok na priplatok vo sviatok, ale ak napr. konci zmenu vo sviatok, ale zacal ju v normalny pracovny den (napr. teraz 13.4. nocna konci sice uz 14.4., co je sviatok, priplatok vo sviatok nema), ale ak vo sviatok ma volno, tak nema ziadne priplatky ani nic, jednoducho volno ako ktorykolvek iny pracovny den.

    Marta
    Hronská Iveta
    Ešte je dôležité to, či máte stanovené "Rovnomerné rozvrhnutie prac.času" (§86 ZP), alebo či máte stanovené "Nerovnomerné rozvrhnutie prac.času" (§87 ZP).
    - pri "Rovnomernom rozvrhnutí" - v týždni to môže byť najviac 40,5 hod., vrámci spravidla 4 týždňov to však v priemere nesmie prekročiť ten ustanovený - maximálne 37,5 hod. Preto, ako aj vyššie uvedený príspevok hovorí, že počet hodín v jednotlivých týždňoch sa môže líšiť. Pri tomto režime však pracovný čas na jeden deň nesmie prekročiť 9 hodín.
    - pri "Nerovnomernom rozvrhnutí" - aj tu platí, že v jednotlivých týždňoch môže byť rozdielny počet hodín, vrámci spravidla 4 týždňov (za určitých okolností až 12 mesiacov), ale aj tu platí, že sa v priemere nesmie prekročiť maximálny ustanovený prac. čas 37,5 hod. Naviac, pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín.

    ebeš je offline (nepripojený) ebeš

    ebeš
    Ak sa jedná o nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas,osobne si myslím, že je najvýhodnejšie naplno využiť možnosť, čo nám poskytuje ZP ( ak sa nejedná o činnosť, ktorá vyžaduje v priebehu roka rozdielnu potrebu práce ), a to že priemerný týždenný pracovný čas nesmie presiahnúť v období najviac štyroch mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas.
    Čiže vôbec nebudem každý mesiac skúmať, či zamestnanec naplnil mesašný fond pracovnej doby. On ho musí naplniť sumárne za štyri mesiace spolu. Jeden mesiac môže mať viac odpracovaných hodín, druhý menej, celkovo sa to za 4 mesiace vyrovná. ( Ak je dobre vypracovaný rozvrh zmien a dobre stanovený týždenný pracovný čas).A potom nemusí dochádzať k takým bizarným situáciám, že jeden mesiac má zamestnanec zaplatené 20 hodín nadčasov a druhý mesiac , aby naplnil fond pracovnej doby, mu zamestnávateľ napíše dovolenku.

    manaluk je offline (nepripojený) manaluk

    manaluk

    Pre upresnenie problému uvádzam: pracujeme v nepretržitej prevádzke dve partie takým spôsobom, že dva dni pracuje jedna a dva dni druhá partia. Teda sa striedame po dvoch dňoch. Konkrétne teraz okolo veľkonočných sviatkov : Prvá partia robí štvrtok, piatok,pondelok,utorok. Druhá sobotu, nedeľu,atď. Obidva sviatky pracuje prvá partia. To znamená, že druhá partia má tieto dva dni platené bez toho, že by robili a prvá partia si ich poctivo odmaká /i keď dostane príplatok za sviatok/.
    Ak tomu dobre rozumiem, prvá partia musí mať viac skutočne odrobených hodín do fondu prac.hodín na mesiac apríl, než druhá partia.
    Ak nemám pravdu, prosím vás vyveďte ma z omylu, alebo mi to bližšie objasnite na tomto konkrétnom príklade.
    Ďakujem každému,kto má so mnou trpezlivosť.

    Výpočet hodín, ktoré je pracovník povinný za mesiac odpracovať

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.