Zavrieť

Porady

fakturácia slovenskej firme s IČ DPH z iného členského štátu

Dobrý deň!
Sme slovenská firma, platca DPH, poskytujeme služby na základe zmluvy pre slovenskú firmu, platcu DPH, avšak práce vykonávame v inom členskom štáte.
Mala by som otázku ohľadom fakturácie....práce vykonávané v inom členskom štáte majú charakter výškových prác. Berie sa to ako služby súvisiace s nehnuteľnosťou?
Faktúru sme vystavili so slovenskou daňou.
Po vystavení faktúry sme podpísali dodatok ku zmluve, v ktorom si objednávateľ zmenil IČ DPH slovenské na IČ DPH daného iného členského štátu - medzitým sa registroval. Teraz ma žiadajú o opravu prvej faktúry. Potrebovala by som potvrdiť, že oprava nie je možná z dôvodu, že v čase vystavenia prvej faktúry táto firma ešte IČ DPH iného členského štátu nemala.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

    Chrusťa
    a o aký druh výškových práca sa jednalo? Lebo od toho sa odvíja posúdenie služby, či aplikuješ §15 al. §16 ods.1 služba vzťahujúca sa na nehnuteľnosť....teda služby, kt. nejako úzko súvisia s danou nehnuteľnosťou. Každú takúto službu, kt. nejako súvisí s nehnuteľnosťou treba podrobiť analýze
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    diuska1 sú to lešenárske práce...
    Chrusťa ja by som to posudzovala podľa §16/1 a teda miesto dodania by bolo v inom členskom štáte/ v mieste, kde sa daná nehnuteľnosť nachádza/ a fakturácia bez DPH
    diuska1 ďakujem za radu
    Chrusťa dnes som však našla jeden článok ohľadne stavebných služieb a spomína sa tam "montáž lešenia", tak si to pozri, či sa to vzťahuje na ten tvoj prípad al. nie. Lebo ak vo vašom prípade fakt šlo len o montáž, demontáž lešenia /lešenie by sa bralo ako hnuteľný majetok-kvázi prenájom/ a nič iné ste pre odb. usadeného v inom členskom štáte nerobili, tak potom by daná služba nespadala pod §16/1 ale pod §15 a platilo by zákl. pravidlo. Pripájam daný link.
    https://www.pp.sk/1563/Miesto-dodani...DUPP47915.aspx
    diuska1 áno presne, daňový úrad si tiež myslí, že v prípade lešenárskych prác (montáž, demontáž a prenájom) je potrebné sa riadiť §15. Ďakujem ti krásne
      zbaliť

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Sú situácie, kedy sa dá dohodnúť na zmene fakturácie aj kedy sa nedá. Ak je fakturácia nejako viazaná na dátum dodania, ktorý je starší, než dátum registrácie a dodatku, tak sa nedá. Hlavne ak by zostala v číselnej rade neobsadená diera po zrušenej faktúre a pod. Alebo bola fakturácia už priznaná v minulom období, a pod. Vtedy možno poslednú vetu iba potvrdiť. Ak bola služba dodaná platiteľovi DPH s IČ SK, dokázateľne na nehnuteľnosti mimo SK, tak § 15/3 a 16/1 by mal mať prednosť pred dodaním podľa § 15/1, či už v tuzemsku, alebo v EU. Teda bez DPH. Ale nič sa nedeje, ak zostane s SK a DPH.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    diuska1 súhlasím. Dátum dodania faktúry je starší ako dátum registrácie. Len nad tým rozmýšľam či to fakt neopravím na dodanie podľa §16 a tým pádom bez DPH. Vtedy by mi bolo v konečnom dôsledku jedno či mi ako objednávateľ zadá svoje IČ SK alebo IČ z iného členského štátu. či?
    a_je_to Áno, bolo by to jedno, bolo by to podľa § 16/1
    diuska1 ďakujem za radu
      zbaliť

    fakturácia slovenskej firme s IČ DPH z iného členského štátu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.