Zavrieť

Porady

Vzniká nárok na Odstupné pri prechode zamestnávateľa zo SZČO na SRO, pričom zamestnanec prechádza z TPP na Dohodu o prac. činnosti?

Dobrý deň, mám dotaz ohľadom problematiky §76 Odstupné, zamestnávateľ - SZČO dal ku 30.06.2014 Výpovede podľa §63 (1a). Ku 01.07.2014 sa prihlásil ako zamestnávateľ novej SRO.
Môj dotaz č.1 znie: §76 odst. 5 - týka sa aj zamestnancov, ktorí boli predtým zamestnaní na TPP a od 01.07.2014 prechádzajú na Dohodu o pracovnej činnosti?
Dotaz č.2: Jeden zamestnanec je na rodičovskej dovolenke, po jej skončení do TPP u nového zamestnávateľa už nenastúpi. Ako treba postupovať v tomto prípade?
Ďakujem veľmi pekne za rady.
Naposledy upravil SiskaH. : 03.07.14 at 07:13
veronikasad SZČO ruší živnosť, alebo táto bude trvať v súbehu s s.r.o. ?
SiskaH. Živnosť si zatiaľ necháva, len k 30.06.2014 končí ako zamestnávateľ na tejto živnosti. Sú podané Odhlášky na DÚ,SP, ... prešiel na inú právnu formu SRO a od 01.07.2014 je prihlásený ako zamestnávateľ v SRO.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Vzniká nárok na Odstupné pri prechode zamestnávateľa zo SZČO na SRO, pričom zamestnanec prechádza z TPP na Dohodu o prac. činnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.