Zavrieť

Porady

kurz pre došlú fa z EU

Dostala som informáciu, že je jedno aký kurz použijem na prepočet došlej faktúry z EU , čo sa týka účtovníctva /z postupov vyplýva, že sa musí použiť kurz pri dodávke tovaru, ktorý vchádza do účtovníctva a pre DPH kurz podľa § 20/ pretože pri úhrade takejto faktúry v piebehu roka vchádza do nákladov kurz úhrady a na konci roka vchádza do nákladov kurz , ktorý použijem na prepočet neuhradených faktúr k 31.12. Robila som prepočet a je to tak. Preto nechápem, prečo MF trvá na tom, aby boli pri prepočte faktúry použité dva kurzy. Kľudne môžem použiť jeden kurz , podľa § 20 DPH. Aký je váš názor?
Usporiadat
Niafa Niafa

Niafa je offline (nepripojený) Niafa

Ja používam len jeden kurz a to kurz vystavenia faktúry, pokiaľ je to do 15.dňa mesiaca po mesiaci keď prišlo k nadobudnutiu tovaru.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Darin
Dostala som informáciu, že je jedno aký kurz použijem na prepočet došlej faktúry z EU , čo sa týka účtovníctva /z postupov vyplýva, že sa musí použiť kurz pri dodávke tovaru, ktorý vchádza do účtovníctva a pre DPH kurz podľa § 20/ pretože pri úhrade takejto faktúry v piebehu roka vchádza do nákladov kurz úhrady a na konci roka vchádza do nákladov kurz , ktorý použijem na prepočet neuhradených faktúr k 31.12. Robila som prepočet a je to tak. Preto nechápem, prečo MF trvá na tom, aby boli pri prepočte faktúry použité dva kurzy. Kľudne môžem použiť jeden kurz , podľa § 20 DPH. Aký je váš názor?
Nemyslím si, aby bolo jedno, aký kurz použiješ. Postupy účtovania a zákon o účtovníctve myslím v §2 stanovuje vznik účtovného prípadu. U teba tento nastal dodaním tovaru, tak by som účtovala kurzom v deň dodania tovaru do účtovníctva. Veď použitím kurzu ovplyvňuješ výšku nákladov účtovaných na účtoch 501 alebo 504. Ak urobíš prepočet k 31.12. tak ovplyvňuješ náklady alebo výnosy 563 alebo 663. A teda si myslím, nie je jedno, či účtuješ na účtoch, ktoré ovplyvňujú prevádzkový HV alebo finančný HV.
0 0
Darin Darin

Darin je offline (nepripojený) Darin

Áno ovplyvňujem 501,504 a 563 a 663, ale celkový náklad firmy je aj tak kurz úhrady.Tak by som povedala, že z daňového hľadiska by to mohlo byť, ale z hľadiska postupov účtovníctva a verného zobrazenia to nie je správne.ďakujem za odpoveď
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Darin
Áno ovplyvňujem 501,504 a 563 a 663, ale celkový náklad firmy je aj tak kurz úhrady.Tak by som povedala, že z daňového hľadiska by to mohlo byť, ale z hľadiska postupov účtovníctva a verného zobrazenia to nie je správne.ďakujem za odpoveď
http://www.porada.sk/t24807-pouitie-2-kurzov.html
0 0
saskia9 saskia9

saskia9 je offline (nepripojený) saskia9

A ako je to v prípade predfaktúry?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Predfaktúru do účtovníctva nedávame, dávame iba úhradu tejto fa, takže bude to kurz dňa úhrady. Účtujeme iba zápis 314/221.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Ahojte. Môže sa prosím ešte raz niekto vyjadriť k tejto problematike aký kurz použiť pri zahraničnej faktúre z EÚ v účtovníctve?DPH mi je jasná, ale ten dátum uskutočnenia účtovného prípadu. V programe OMEGA v príkladoch ma to dosť mýli, lebo pri faktúre za tovar tam dávajú dátum prijatia faktúry a pri službe dátum dodania služby. Nemalo by to byť v obidvoch prípadoch rovnako? Čiže dátum dodania??
Ďakujem.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Posúvam......
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Naozaj mi nikto nevie poradiť??
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

ešte raz skúšam posunúť.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

KvetkaK Pozri príspevok
Ahojte. Môže sa prosím ešte raz niekto vyjadriť k tejto problematike aký kurz použiť pri zahraničnej faktúre z EÚ v účtovníctve?DPH mi je jasná, ale ten dátum uskutočnenia účtovného prípadu. V programe OMEGA v príkladoch ma to dosť mýli, lebo pri faktúre za tovar tam dávajú dátum prijatia faktúry a pri službe dátum dodania služby. Nemalo by to byť v obidvoch prípadoch rovnako? Čiže dátum dodania??
Ďakujem.
Pri zápise zDF v Omege máš uviesť 2 dátumy: dátum vystavenia FA a dátum prijatia FA.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

liba2 Pozri príspevok
Pri zápise zDF v Omege máš uviesť 2 dátumy: dátum vystavenia FA a dátum prijatia FA.
Tomu rozumiem, len mi nie je jasný kurz, akým sa má prepočítať záväzok. OMEGA nahodí obidva kurzy rovnaké, ako pre DPH tak aj pre účtovníctvo a ten je potrebné zmeniť ručne, a neviem aký sa má použiť.
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Keď si pozrieš vyšší link tam to je:
kurzom NBS :
Prijmeš faktúru: tovar bol dodaný napr. 28.11.2007,
faktúra: dátum vyhotovenia: 06.12.2007
dátum dodania tovaru 28.11.2007

Účtovníctvo: účtovný prípad - dodanie tovaru - kurz NBS 28.11.2007
DPH: kurz NBS 06.12.2007 - prepočítaš základ a z toho DPH
Účtovníctvo: účtovný prípad - platba faktúry - kurz NBS dátum úhrady

Kurzový rozdiel vypočítaš v podvojnom účt.
V jednoduchom dáš rozdiel interným dokladom ako výdavok neovplyv. zákl.dane, aby ti to nevyskočilo v knihe prijatých faktúr.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

A pri dodaní služby je to tiež kurz NBS zo dňa kedy bola služba dodaná?
Ako píšem v mojom príspevku, mňa zmýlili príklady na účtovanie zahraničných faktúr v OMEGE, pri tovare tam je dátum prijatia faktúry a pri službe dátum dodania.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

liba2 Pozri príspevok
Pri zápise zDF v Omege máš uviesť 2 dátumy: dátum vystavenia FA a dátum prijatia FA.
Ak sú obidva dátumy zapísané v kurzovom lístku, potom netreba nič ručne opravovať. Omega si ich zoberie z kurzového lístka a bude iný dátum pre zaúčtovanie a iný pre DPH.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

liba2 Pozri príspevok
Ak sú obidva dátumy zapísané v kurzovom lístku, potom netreba nič ručne opravovať. Omega si ich zoberie z kurzového lístka a bude iný dátum pre zaúčtovanie a iný pre DPH.
Áno to máš pravdu, ale ja nerozumiem tomu, že tu na porade sa píše že záväzok má byť prepočítaný kurzom, kedy došlo k dodaniu tovaru/služby a v OMEGE mi to prepočítava kurzom dátumu prijatia faktúry.
Preto by som bola rada keby sa mi niekto k tomu vyjadril. Ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

KvetkaK Pozri príspevok
Áno to máš pravdu, ale ja nerozumiem tomu, že tu na porade sa píše že záväzok má byť prepočítaný kurzom, kedy došlo k dodaniu tovaru/služby a v OMEGE mi to prepočítava kurzom dátumu prijatia faktúry.
Preto by som bola rada keby sa mi niekto k tomu vyjadril. Ďakujem.
Omega pre zaúčtovanie FA berie dátum a teda aj kurz dňa prijatia FA;
a pre DPH kurz dňa vystavenia FA (t.j. kurz v okienku "kurz pre DPH") u zDF.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

liba2 Pozri príspevok
Omega pre zaúčtovanie FA berie dátum a teda aj kurz dňa prijatia FA;
a pre DPH kurz dňa vystavenia FA (t.j. kurz v okienku "kurz pre DPH") u zDF.
Áno to som zistila, ale je to tak správne?? Keď tu som sa dočítala že by to mal byť dátum dodania?
Ďakujem.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Nikto sa nevyjadrí, prosím??
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

liba2 Pozri príspevok
Omega pre zaúčtovanie FA berie dátum a teda aj kurz dňa prijatia FA;
a pre DPH kurz dňa vystavenia FA (t.j. kurz v okienku "kurz pre DPH") u zDF.
Nevyjadrí sa niekto prosím k tomu, či to robí program OMEGA správne že dáva dátum prijatia faktúry a nie dátum dodania??? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať