Zavrieť

Porady

Legálne vysťahovanie z bytu?

Zdravím, mám problém s nájomníkmi, do 1-izbového bytu sa mi nasťahovalo 6 ľudí. Majiteľom bytu som ja, ale nájomnú zmluvu majú uzatvorenú s mojím otcom, čiže v podstate ju ani nemajú platnú, dá sa ich vysťahovať z bytu na základe paragrafu § 218 trestného zákona s tým, že by sa samozrejme ja svojho otca nežaloval za to, že byt prenajal tretej osobe, samozrejme byt otec prenajal v s dobrým úmyslom a keby nájomníci spĺňali podmienky tak by bolo všetko v poriadku, akurát, že som našiel túto chybičku krásy ktorá by zrejme mohla pomôcť zbaviť sa týchto ľudí.
takže otázka znie, môžem týchto ľudí vysťahovať tak aby neboli nijaké súdne spory voči môjmu otcovi? nemyslím si aj tak, že sa títo ľudia obrátia na právnika
4 komentárov     zbaliť
arizona Ako to vlastne je? Mal otec nejake splnomocnenie, ze moze prenajimat tvoj byt? Bolo to s tvojim suhlasom,akurat najomnici sa ti nepacia? Alebo otec,len tak prenajima tvoj byt bez tvojho vedomia? Prenajimas byt oficialne? Su najomnici nahlaseni?
Kubo546 otec ma generalnu plnu moc, samozrejme otec prenajima byt s mojim vedomim, ustna dohoda bola, ze tam budu byvat dvaja ludia, ale ked som prisiel do bytu odmerat spotrebu vody tak tam bolo 6 ludi a byt bol totalne zapratany, takze to tak trocha smrdi podvodom, nemyslim si, ze je normalne, aby mi v byte byvalo 6 ludi
arizona Akym podvodom? kedze si dal otcovi plnu moc a suhlas,mal si si s nim dohodnut aj co moze a co nie.Urcite mas zmluvu, kde su napisani prenajimatelia.Takze si skontroluj,kolko ich ma platnu zmluvu a ostatni tam nemaju co robit!Treba si aj do zmluvy davat, ze si neprajes,aby sa tam okrem nahlasenych ludi zdrziavali dalsie osoby, ze je to porusenim dohody a dovod na zrusenie zmluvy. Vies ako sa hovori: co nie je zakazane, je dovolene... Aj ked byt prenajimas, treba chodit na kontroly a ziadat dodrziavat dohodnute podmienky Zakladom je samozrejme kvalitna zmluva.
Katy a R Ari, veď vieš - tí, čo nie sú nájomníci, tí sú "iba na návšteve" ..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac právnik-probono
    Dobrý deň,

    v prvom rade je potrebné poznamenať, že prenájom bytu, pokiaľ nebol uzavretý podľa zákona o krátkodobom nájme bytov (nový zákon z marca t.r.), požíva oproti prenájmu ostatných nehnuteľností zákonnú ochranu podľa §685 a nasl. ust. Občianskeho zákonníka. Výpoveď z nájmu je teda možná iba dohodou alebo jednou z alternatív, ktoré Občiansky zákonník taxatívne vymedzuje v §711 ods. 1. Skutkový dôvod výpovede je potrebné vymedziť tak, aby nebol zameniteľný s iným dôvodom a nie je možné ho dodatočne meniť. Výpoveď musí byť platne a účinne doručená nájomcovi (odporúčam doporučene cez poštový podnik, alebo rýchlejšou a účinnejšou alternatívou je podľa mňa kuriér), pričom výpovedná lehota je trojmesačná a jej právne účinky začínajú plynúť prvého dňa mesiaca nasledujúceho po mesiaci v ktorom bola výpoveď druhej strane doručená. Uplynutím tejto doby je nájomca, v prípade ak nepodá na súde žalobu o neplatnosti výpovede, povinný sa z bytu vysťahovať.

    Vo Vami popisovanom prípade je nepochybné, že nájomný vzťah vznikol na základe písomne uzavretej nájomnej zmluvy, otázne je však, či s legitímnou osobou alebo nie. Pokiaľ Váš otec konal v tomto zmluvnom vzťahu na základe Vami udelenej plnej moci, ktorá ho oprávňovala vo Vašom mene danú zmluvu uzavrieť, právny úkon bol vykonaný zákonne (nájomná zmluva však musí obsahovať Vaše údaje ako prenajímateľa a musí byť deklarovaná skutočnosť, že vo Vašom mene konal niekto iný na základe plnej moci). Pokiaľ však Váš otec nekonal na základe plnej moci a zmluvu uzavrel bez Vášho vedomia a zmocnenia, dá sa de facto povedať, že uviedol nájomcov do omylu, s tým, že oni si mysleli, že zmluvu uzatvárajú s vlastníkom a preto danú zmluvu uzavreli. Skutočného vlastníka bolo síce možné v čase uzavretia zmluvy preveriť cez verejne dostupný katastrálny portál, ale ani táto skutočnosť počínanie uvedenia do omylu nájomcov zo strany Vášho otca nepardonizuje. Ak nastala druhá mnou popisovaná situácia, byť na Vašom mieste, neriešil by som vec podľa §218 TZ, pretože ad 1/ s najväčšou pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou by ste neuspeli, pretože nájomcovia by preukázali nájomnú zmluvu na základe ktorej v domnienke dobrej viery užívajú byt právom a tým pádom im v tomto užívacom práve nemôžete brániť, inak sa tento paragraf môže otočiť smerom naspäť ku Vám a ad2/ riskovali by ste protiútok vo forme trestného oznámenia zo strany nájomcu podľa §375 TZ za poškodzovanie cudzích práv.

    Odporúčam teda v prípade druhej popisovanej situácie urobiť v rýchlosti písomnú plnú moc na daný právny úkon so spätným dátumom (mala by byť úradne osvedčená ale samozrejme že toto v tomto prípade neprichádza úradné overenie do úvahy, tak aspoň nech je tam Váš autentický podpis) a urobiť s nájomcami dodatok ku zmluve, v ktorej doplníte a upresníte pôvodnú zmluvu tak, že pri pôvodnej zmluve konal otec za dcéru na základe plnej moci zo dňa XY. A až následne keď toto budete mať po hmotnoprávnej stránke vyporiadané podľa predpisov, môžete nájomcom dať výpoveď podľa horeuvedených inštrukcií. Bude však potrebné následne vyčkať tú trojmesačnú výpovednú lehotu alebo sa s nimi dohodnúť na výpovedi dohodou.

    Želám veľa úspechov!

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Otec im to normálne prenajal - však im treba dať výpoveď! - podľa obč . zák. samozrejme, nebude to hneď.
    misoft ...a otcovi zrušiť generálnu plnú moc a obmedziť len na základné úkony s užívaním bytu. Teda vypustenie udeľovania a povoľovania prenajímania. Pôjde to jedine cez majiteľa bytu!

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    právnik-probono

    Odporúčam teda v prípade druhej popisovanej situácie urobiť v rýchlosti písomnú plnú moc na daný právny úkon so spätným dátumom (mala by byť úradne osvedčená ale samozrejme že toto v tomto prípade neprichádza úradné overenie do úvahy, tak aspoň nech je tam Váš autentický podpis) a urobiť s nájomcami dodatok ku zmluve, v ktorej doplníte a upresníte pôvodnú zmluvu tak, že pri pôvodnej zmluve konal otec za dcéru na základe plnej moci zo dňa XY. A až následne keď toto budete mať po hmotnoprávnej stránke vyporiadané podľa predpisov, môžete nájomcom dať výpoveď podľa horeuvedených inštrukcií. Bude však potrebné následne vyčkať tú trojmesačnú výpovednú lehotu alebo sa s nimi dohodnúť na výpovedi dohodou.
    Ja síce nie som právnik , ale jedno teda viem .
    Všetky dodatky a doplnky musia akceptovať obidve strany .
    Čiže ak nájomca nepodpíše ten dodatok , tak tá popisovaná situácia je jaksi bezpredmetná .
    Zmluvu samotnú ani nespomínam .
    To odporúčanie je viacmenej protiprávne , ale budiž .
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lujza.j myslíš, že si mohol tuto takto okopírovať text....neporušil si nejaké autorské práva....
    buchač Lui ...

    Na rovinu ???

    S inakšími právnikmi som občas v styku . Je jedno či trestné alebo občianske právo .

    Takíto , bazírujúci na autorské práva , na mňa rozhodne nemajú .
    lujza.j hlavne mu netykaj
    právnik-probono týmto sme si akurát potykali podľa zaužívaných pravidiel Porady. Takže chlape, buchač citujem svoj text a nasledne ti dam vysvetlenie :"...a urobiť s nájomcami dodatok ku zmluve,..." samozrejme bolo myslené tak, že nájomcovia musia s tým dodatkom súhlasiť, preto som uviedol že tento úkon má urobiť s nájomcami. Inak by som uviedol, že urobte dodatok bez toho slovíčka s nájomníkmi. Pýtam sa, dokedy sa budeš hrať s mojimi slovami? Nemáš nič iné na práci? Apropos, vidím podľa Tvojho komentára, že nie som jediný, ktorý tu má sebavedomie alfasamca. Ale aspoň nenapádam, iba sa bránim. V tomto je medzi nami sakramentský rozdiel.
    buchač CITUJEM :

    Pýtam sa, dokedy sa budeš hrať s mojimi slovami?

    ODPOVEDÁM :

    Chlape jeden právnický ... Ty , práve Ty ako právnik by si mal predsa vedieť , že právo a §§§§ sú v tej najzákladnejšej podstate hra so slovíčkami .

    Veď nie nadarmo sa vraví , že traja právnici majú na jednu kauzu aj zo päť názorov a pohľadov .

    Keď už nič iné , tak moje slová potvrdzujú rozhodnutia slovenských súdov .


    Takže nie , nie je to hra so slovíčkami ... je to holá prax .
    lujza.j jáj Buchi ...a ešte " iný kraj iný mrav"....tiež z praxe...a za ten istý t.č....len prax a teória sú dve diametrálne rozdielne veci....aj ked by to tak nemalo byt , ale tu to tak je....
    misoft Slovíčka sem, slovíčka tam....... teraz by sme mali Kubovi (Ánča - aha - ja mám nožík..... ) poradiť. Ja som dal jeden návrh - zrušiť, alebo obmedziť tú generálnu plnú moc - potom všetko cez neho (ako majiteľa). A potom konať. Písomne výpoveď a vystrnadiť ich. A v budúcnosti - Kubo - nie tak slepo veriť..... dôveruj, ale PREVERUJ!
    právnik-probono buchač:
    ..........................
    "... Ty , práve Ty ako právnik by si mal predsa vedieť , že právo a §§§§ sú v tej najzákladnejšej podstate hra so slovíčkami ..."
    ..........................
    - myslím, že nie sme v súdnej sieni ani na odbornej diskusii (nie si totiž pre mňa primeraný súper), takže tu sa hrať na slovíčka nebudeme!!! Účelom Porady je fundovane poradiť zadávateľovi otázky a nie viesť oponetúru. Vlastne v tomto prípade ako laikom (sám si to priznal, že nie si právnik) ani odbornú oponentúru s tebou viesť nemienim. Je to pod moju úroveň vyvracať tvoje primitívne pripomienky!

    misoft: ak aj jestvuje generálna plná moc (čo priamo z otázky nie je zrejmé), jej obmedzením, prípadne aj vypovedaním nie je možné zrušiť ex tunc (spätne) právne úkony vykonané na základe nej. Takže nájomná zmluva zostáva v platnosti naďalej a bude potrebné ju vypovedať podľa Občianskeho zákonníka (dohodou alebo 3mes. výpoveďou).
      zbaliť

    Legálne vysťahovanie z bytu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.