Zavrieť

Porady

Prijatý preddavok-odvod DPH

Ak prijmem od odberateľa zálohu, do 15. dní musím buď vystaviť "ostrú" faktúru alebo doklad na účely DPH. Ak teda napr. záloha mi príde 27.2, vystavím ostrú faktúru napr. 10.3., kde je uvedené: dátum vystavenia 10.3. a dátum daň. povinnosti 27.2.? A teda DPH musím odviesť za február?
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ZuzanaA
Ak prijmem od odberateľa zálohu, do 15. dní musím buď vystaviť "ostrú" faktúru alebo doklad na účely DPH. Ak teda napr. záloha mi príde 27.2, vystavím ostrú faktúru napr. 10.3., kde je uvedené: dátum vystavenia 10.3. a dátum daň. povinnosti 27.2.? A teda DPH musím odviesť za február?

Po fyzickom prijatí zálohy vystavuješ fa s rozpisom DPH dňom prijatia platby . Ostrú fa si povinná vystaviť až pri dodávke tovaru alebo služby do 15 dní v ktorej odpočítaš zaplatenú prijatú preddavkovú sumu .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ZuzanaA
Ak prijmem od odberateľa zálohu, do 15. dní musím buď vystaviť "ostrú" faktúru alebo doklad na účely DPH. Ak teda napr. záloha mi príde 27.2, vystavím ostrú faktúru napr. 10.3., kde je uvedené: dátum vystavenia 10.3. a dátum daň. povinnosti 27.2.? A teda DPH musím odviesť za február?
Áno v tomto prípade odvod DPH je február i keď ma mýli to , že čo myslíš ...ostrú fa ....len kvôli prijatiu zálohovej platby .
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Zitka, tento krát práve myslím normálnu ostrú faktúru, teda tovar bol dodaný. Napr. prijatá záloha na tovar 27.2., tovar fakturovaný 10.3. s dátum vzniku daň. povinnosti 27.2.?? Takže vystavujem v marci ale DPH odvádzam vo februári?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ZuzanaA
Zitka, tento krát práve myslím normálnu ostrú faktúru, teda tovar bol dodaný. Napr. prijatá záloha na tovar 27.2., tovar fakturovaný 10.3. s dátum vzniku daň. povinnosti 27.2.?? Takže vystavujem v marci ale DPH odvádzam vo februári?

Daňová odvodová povinnosť DPH z prijatej zálohy Ti vzniká dňom prijatia zálohy t.j.27.2.2006 .

Ďalšia daňová povinnosť odvodu DPH Ti vzniká dňom dodania tovaru ....a ten neviem kedy si dodala ......
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Zita5
Daňová odvodová povinnosť DPH z prijatej zálohy Ti vzniká dňom prijatia zálohy t.j.27.2.2006 .

Ďalšia daňová povinnosť odvodu DPH Ti vzniká dňom dodania tovaru ....a ten neviem kedy si dodala ......
Tak asi sa nerozumieme. Ja to chápem tak, že mi vzniká daň. povinnosť prijatím preddavku. Ale keďže do 15 dní som fakturovala aj DODALA tovar, vystavujem klasickú faktúru,kde bude v mojom prípade k úhrade nula. Len sa mi prelínajú mesiace a teraz som z toho jeleň, že za ktorý mesiac musím DPH odviesť.
0 0
Arena Arena

Arena je offline (nepripojený) Arena

Propojim sa kratkym dotazom k tejto teme.
Co v pripade, ked zalohova platba prevysuje skutocnu platbu - spotrebovanu.
Mam na mysli teplo. DPH sa uplatnuje, len zo skutocne spotrebovaneho tepla a zbytok penazi zo zalohy sa vrati? Alebo sa to moze nechat ako zaloha na nasledujuce obdobie?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ZuzanaA
Tak asi sa nerozumieme. Ja to chápem tak, že mi vzniká daň. povinnosť prijatím preddavku. Ale keďže do 15 dní som fakturovala aj DODALA tovar, vystavujem klasickú faktúru,kde bude v mojom prípade k úhrade nula. Len sa mi prelínajú mesiace a teraz som z toho jeleň, že za ktorý mesiac musím DPH odviesť.
Odvod DPH Ti vzniká dňom prijatia preddavku ........keď máš v ostrej k úhrade nulu .Asi Ťa nechápem , Ty si prajala preddavok len tak bez dokladu ?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ZuzanaA
Zitka, tento krát práve myslím normálnu ostrú faktúru, teda tovar bol dodaný. Napr. prijatá záloha na tovar 27.2., tovar fakturovaný 10.3. s dátum vzniku daň. povinnosti 27.2.?? Takže vystavujem v marci ale DPH odvádzam vo februári?
Keby ste mali softvér, ktorý to umožňuje, tak by postačovalo vystaviť jednu faktúru, kde by ste uviedli:
- dátum prijatia platby: 27.2.2006
- dátum dodania: 10.3.2006 (z otázky predpokladám, že vtedy došlo k dodávke)
- dátum vystavenia faktúry by však musel byť do 14.3.2006 t.j. do 15 dní od vzniku prvej daňovej povinnosti

V záznamoch podľa § 70 je potrebné uviesť údaj o prijatej platbe osobitne a o dodávke tovaru osobitne. Daňová povinnosť ako prvá vzniká vo februári, t.j. z prijatej platby a ostatné závisí od toho, akú výšku platba vopred mala. Vystavenie faktúr je jednoduché, ale záznamy podľa § 70 je potrebné viesť presne.

Ešte to takto na Porade povedané nebolo .-)
Naposledy upravil Jana Acsová : 13.04.06 at 11:03 Dôvod: Doplnenie k dátumu dodania.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Arena
Propojim sa kratkym dotazom k tejto teme.
Co v pripade, ked zalohova platba prevysuje skutocnu platbu - spotrebovanu.
Mam na mysli teplo. DPH sa uplatnuje, len zo skutocne spotrebovaneho tepla a zbytok penazi zo zalohy sa vrati? Alebo sa to moze nechat ako zaloha na nasledujuce obdobie?
To by ste mali mať uvedené v zmluve. Nie je štandardné, aby sa zálohy nezúčtovali so skutočnou dodávkou - vyúčtovaním nákladov ... to by sme ich vecne priradili už k inému obdobiu, ktorého sa pôvodne netýkali.
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

A čo v prípade, keď sa jedná o predajcu áut a príjme zálohu, napr. 31.3.2006 (100 000,- ) a na druhý deň napr. 1.4.2006 vystaví fa. 300 000 + 19 % DPH za auto - odpočet zálohy 100 000,-. Aký je v tomto prípade dátum pre DPH ?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ľuba
A čo v prípade, keď sa jedná o predajcu áut a príjme zálohu, napr. 31.3.2006 (100 000,- ) a na druhý deň napr. 1.4.2006 vystaví fa. 300 000 + 19 % DPH za auto - odpočet zálohy 100 000,-. Aký je v tomto prípade dátum pre DPH ?
Dátum síce iný, ale postup rovnaký ako v predchádzajúcom príspevku (príspevok č. 9). Ešte záleží, komu je auto predané. Ak občanovi, tak nemusí byť ani faktúra .-)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ľuba
A čo v prípade, keď sa jedná o predajcu áut a príjme zálohu, napr. 31.3.2006 (100 000,- ) a na druhý deň napr. 1.4.2006 vystaví fa. 300 000 + 19 % DPH za auto - odpočet zálohy 100 000,-. Aký je v tomto prípade dátum pre DPH ?
15966,40 daňová povinnosť 03/2006, zostatok daňová povinnosť 04/2006. Dátumy máte dva.

Ostatné záleží na softvéri.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jana Acsová
Keby ste mali softvér, ktorý to umožňuje, tak by postačovalo vystaviť jednu faktúru, kde by ste uviedli:
- dátum prijatia platby: 27.2.2006
- dátum dodania: 10.3.2006
- dátum vystavenia faktúry by však musel byť do 14.3.2006 t.j. do 15 dní od vzniku prvej daňovej povinnosti

V záznamoch podľa § 70 je potrebné uviesť údaj o prijatej platbe osobitne a o dodávke tovaru osobitne. Daňová povinnosť ako prvá vzniká vo februári, t.j. z prijatej platby a ostatné závisí od toho, akú výšku platba vopred mala. Vystavenie faktúr je jednoduché, ale záznamy podľa § 70 je potrebné viesť presne.

Ešte to takto na Porade povedané nebolo .-)
A existuje vôbec takýto SW ? Mne to napríklad ALFA neumožňuje .
Ak existuje , tak Kros by sa mal činiť .
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zita5
A existuje vôbec takýto SW ? Mne to napríklad ALFA neumožňuje .
Ak existuje , tak Kros by sa mal činiť .
Existuje, napr.: MRP .-)
0 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Ja to robím takto:
Prijatá záloha 27.02. uplatním DPH
Vystavenie fa 10.03. s datumom dodania 27.02. alebo ak tovar šiel neskôr tak neskorší dátum. Faktúru mám vystavenú riadne, ale na nej mám odpočítaný zaplatený preddavok - čiž je odpočítaná aj DPH a k úhrade na faktúre je uvedená suma, ktorú treba doplatiť.
Tým pádom sa mi faktúra vynuluje a DPH mám odvedenú v správnom termíne, lebo najprv to mám na zálohe a potom + a tiež aj - na faktúre.
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Jana Acsová
15966,40 daňová povinnosť 03/2006, zostatok daňová povinnosť 04/2006. Dátumy máte dva.

Ostatné záleží na softvéri.
Musím aj zákazníkovi v tomto prípade vystaviť daňový doklad na tých 100 000, alebo stačí keď len odvediem DPH tých 15966,40 v marci ? a on vlastne dostane doklad, kde je základ 300 000 + DPH, a odčítané tam bude mať 100 000 (mimo DPH) ?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Drvivá väčšina daňových subjektov vystavuje dve faktúry. Ale načo, ak netreba? No a keď treba, tak treba. To nerozporujem. Záleží nielen na podmienkach, osobe kupujúceho, ale aj softvéri a možnostiach.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ľuba
Musím aj zákazníkovi v tomto prípade vystaviť daňový doklad na tých 100 000, alebo stačí keď len odvediem DPH tých 15966,40 v marci ? a on vlastne dostane doklad, kde je základ 300 000 + DPH, a odčítané tam bude mať 100 000 (mimo DPH) ?
Kto je zákazník?
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Plátca DPH, ten, čo kupuje auto.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ľuba
Plátca DPH, ten, čo kupuje auto.
Tak veľmi nerozmýšľajte ... keby ste ho obrali o možnosť odpočítania dane z uhradenej platby, asi by nebol spokojný, takže doporučujem dve faktúry ... na iné nie sme zvyknutí .-) Niekedy je zvyk železná košeľa a tu by to zrejme platilo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať