Zavrieť

Porady

kolko dni dovolenky strhat pri 12 hodinovej smene - 1 den, alebo 1 a pol dna dovolenky?

dobry den, chcela by som sa spytat, ze kolko dni dovolenky mi ma zamestnavatel strhat, ak si zoberiem jeden den volna. pracujem totizto ako predavacka 12 hodin denne a to dlhy a kratky tazden (cize jeden tyzden po, ut, pia, so, ne a dalsi tyzden str, štv). veduci mi tvrdi, ze vraj maju vo firme nejaky program v pc, ktory nam pocita dochadzku iba 5 dni v tyzdni, cize ziadne vikendy. to znamena, ze nam to pocita, akoby robim do pondelka do piatka 8-hodinove smeny. avsak moja otazka je, ze preco mi zamestnavatel strhava den a pol dna dovolenky, ked si ja zoberiem jeden kalendarny den volna. ako na jednej strane chapem, lebo hodinovo to musi vychadzat v tom systeme, ale zda sa mi to trosku odveci, lebo takto si miniem dovolenku raz-dva a nic z nej nebudem mat. a dalsia vec, ze my robime aj sviatky a aj soboty a nedele a priplatky za to nemame ziadne, kedze hodiny odrobene za taketo dni nam zapisu do bezneho pracovneho dna. je to v sulade so zakonom? moze nas takto zamestnavatel oslkbavat aj o dni dovolenky a aj o priplatky za vikendy a sviatky?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    Dochádzka:
    zamestnávateľ nepravdivo eviduje
    § 99
    Evidencia
    Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu pracovného času, práce nadčas, nočnej práce, aktívnej časti a neaktívnej časti pracovnej pohotovosti zamestnanca tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu alebo mal nariadenú alebo dohodnutú pracovnú pohotovosť.

    Sviatok:
    § 122
    Mzda a náhrada mzdy za sviatok
    (1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

    Víkend:
    Ak vám plánuje smeny na víkend, nie je povinný vám dať príplatok - vy máte "víkend" inokedy

    Dovolenka:
    Postupuje správne, podľa § 104
    Odpracovaných napríklad 182 smien za kal. rok vydelíme 52 /počet dní v roku/; to je 3,5 teda ak máš nárok na 4 týždne dovolenky /záleží aj od veku/ tak nárok máš na čerpanie 14 dní.
    A podotýkam ešte, že dovolenku si vypisuješ len na tie dni, keď máš mať smenu.
    Keďže vám nesprávne eviduje pracovný čas, máte pravdepodobne zle vypočítanú náhradu mzdy pri dovolenke, že nemá dobre nastavený software je jeho chyba.

    "V prípade, že zamestnanec čerpá dovolenku v kratších než týždenných častiach, je nevyhnutné určiť prepočet jej výmery na jednotlivé dni. Ak zamestnanec pracuje v režime 12 hodinových zmien a čerpá dovolenku v rozsahu 12 hodinovej zmeny, vyčerpá si jeden deň dovolenky. Nárok na dovolenku teda určujeme nasledovne: Počet pracovných zmien za kalendárny rok vydelíme počtom týždňov v príslušnom kalendárnom roku. Tak zistíme počet pracovných zmien, ktoré pripadajú na jeden pracovný týždeň. Ak zamestnancovi patria štyri týždne dovolenky, priemerný počet pracovných zmien v jednom kalendárnom týždni vynásobíme počtom týždňov dovolenky (napr. štyri) a výsledkom je počet pracovných dní, ktoré si môže zamestnanec čerpať ako dovolenku."
    zdroj: http://karierainfo.zoznam.sk/cl/1000...k-v-roku-2014-
    Naposledy upravil Zuzanka_ba : 10.07.14 at 12:28

    Jahmanka je offline (nepripojený) Jahmanka

    Jahmanka
    Tak to je uzasne, clovek je cely vikend v robote a nedostane ani cent navyse. Vraj vikend ma inokedy. Blbost jako mraky!!! Jak mozem mat vikend cez tyzden, ked mam trebars deti v skole, alebo manzela v praci? Alebo sa kona rodinna oslava a vikendove akcie prave cez vikend? Padne mi volno na stredu a co mam robit, ked su vsetci v skoel, v praci, nikde ziadna akcia - to nie je vikend!!! Poznam z vlastnej skusenosti, cez vikend diskoteky a ja v praci a cez tyzden ja doma a kamosi v praci - ta nuda ma este viac stresovala a oddych ziadny. Cele to je na hlavu postavene a nespravodlive. Ja som tiez pracovala v jednej firme, kde boli dlhe a kratke tyzdne a ked nam padla praca na vikend, priplatok nam dali. A dovolenku nam pocitali iba cez tyzden, tie vikendove "prehliadli" - samozrejme to bolo na ustnej dohode a s nejakym tym poctom a vychadzalo to aj papierovo, aj software-ovo, aj ludsky. Ak je zamestnavatel aky-taky clovek, tak prizmuri ocko, ved jemu to moze byt jedno, ci da mzdu za vikend tebe, alebo kolegyni, alebo brigadnikovi. A ak je clovek oddychnuty, po dovolenke podava lepsie vysledky, co tvrdil nas veduci a tak to aj bolo. Ak clovek pracuje v strese a je neustale frustrovany a nezrelaxovany, potom to tak vyzera..
    avalik cize vsetci maju mat volny vikend? - no ale potom by bolo vsetko zavrete - diskoteku by si si mohla urobit tak akurat doma, v piatok o stvrtej by prepustili vsetkych z nemocnice, zastavili by sa autobusy, vlaky, pristali by lietadla, vypli by sa jadrove elektrarne, dobytok a hydina, by tiez museli vydrzat do pondelka, ak by vznikol poziar tak by horelo az do pondelka, .... tak si to predstavujes?
    Zuzanka_ba Pisateľke som odpovedala na otázky stručne, podľa toho, čo je v zákone. To nemusí znamenať, že súhlasím so všetkým, čo v zákone je.
    Víkend je pre väčšinu ľudí doba nepretržitého odpočinku, tak som jej jednoducho vysvetlila, že ona má víkend inokedy.
    Prečítaj si bulvár -
    http://www.cas.sk/clanok/251778/prac...-relaxuju.html

    Niektorí ľudia, čo tu píšu, majú onakvejšie problémy, než to, že nemôžu ísť na diskotéky. To len tak, aby si bola v obraze. O tom, ako zamestnávatelia nedodržujú vôbec nič, čosi viem, a je to hlavný dôvod, prečo sa snažím čosi poradiť tým čo sa nevyznajú v teme.

    kolko dni dovolenky strhat pri 12 hodinovej smene - 1 den, alebo 1 a pol dna dovolenky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.