Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - ročné zúčtovanie zamestnanca, ktorý bol aj SZČO

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ročné zúčtovanie musí povinne vykonať zamestnanec, ktorý v roku 2005 bol čo len jediný deň prihlásený v zdravotnej poisťovni ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO). Pritom je jedno, či bol prihlásený ako SZČO súbežne so zamestnaním, alebo pred začiatkom zamestnania, či po skončení zamestnania. Ďalej je jedno, či ako SZČO dosiahol nejaký príjem, či dosiahol kladný základ dane z podnikania alebo či mal stratu.
<O:p</O:p<O:p</O:p
Takýto zamestnanec vždy musí podať ročné zúčtovanie sám a to najneskôr do 30.6.2006 v tej zdravotnej poisťovni, v ktorej bol poistený v roku 2005.

<O:p</O:pOd zamestnávateľa si vyžiada doklad podľa § 19 ods.5 zákona (potvrdenie o príjmoch a zrazených preddavkoch). Ak o tento doklad požiada do 9.5.2006, zamestnávateľ mu ho musí najneskôr do 9.5.2006 vydať. Zákon síce hovorí v § 31a ods.6 písm. c) o lehote do 7.5.2006, čo však je nedeľa, najbližší pracovný deň je 9.5.2006.

<O:p</O:pAk mal takýto zamestnanec v roku 2005 viacerých zamestnávateľov, doklad podľa § 19 ods.5 zákona si musí vyžiadať od všetkých zamestnávateľov.

<O:p</O:pRočné zúčtovanie sa v danom prípade podáva na tlačive typu S, prípadne typu X. Tlačivo typ X sa použije ak:
<O:p</O:p-poistencovi sa v priebehu roka 2005 zmenila sadzba (stal sa v priebehu roka 2005 osobou so zdravotným postihnutím),
<O:p</O:p-v súčte vymeriavacích základov zo všetkých zamestnaní a z podnikania sa nedosiahla suma aspoň 78000 Sk alebo
<O:p</O:p-poistenec v čase medzi 1.9.2005 a 31.12.2005 bol súčasne študent, dôchodca alebo poberal rodičovský príspevok, prípadne bol inou osobou posudzovanou podľa § 11 ods.8 písm. a) až i) a k) zákona ako poistenec štátu a splnil podmienky podľa § 11 ods.9 zákona, teda jeho úhrnný vymeriavací základ bol v uvedenom období najviac vo výške polovice úhrnu minimálnych miezd (za celé obdobie od 1.9.2005 do 31.12.2005 je to hranica 13000 Sk).

<O:p</O:pDo tlačiva typu S poistenec vyplní a vloží toľko listov SA, koľko mal v roku 2005 zamestnávateľov. Ak mal jediného zamestnávateľa, vyplní jediný list SA. Ak mal dvoch zamestnávateľov, vyplní dva listy SA, atď. Na každom liste SA uvedie údaje týkajúce sa jedného zamestnávateľa, príjmov dosiahnutých v tomto zamestnaní, zaplatených preddavkov v tomto zamestnaní atď.

<O:p</O:pDo tlačiva typu S ďalej poistenec vloží práve jeden list SB. V liste SB uvedie údaje týkajúce sa jeho podnikania v roku 2005, vymeriavací základ SZČO, preddavky, ktorá zaplatil ako SZČO atď.

<O:p</O:pAk namiesto tlačiva typu S podáva ročné zúčtovanie typu X, obdobne do tlačiva typ X vloží listy XA, za každé zamestnanie jeden list XA a práve jeden list XB s údajmi o podnikaní.

<O:p</O:pAk výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok jeho zamestnávateľa vo výške 100 Sk a viac, zamestnanec je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 zamestnávateľovi výšku jeho nedoplatku. Nedoplatok nižší ako 100 Sk sa zamestnávateľovi neoznamuje a ak aj sa oznámi, zamestnávateľ naň pri sumarizácii podľa § 19 ods.15 zákona neprihliada.

<O:p</O:pAk výsledkom ročného zúčtovania je preplatok jeho zamestnávateľa vo výške 100 Sk a viac, zamestnanec je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 zamestnávateľovi výšku jeho preplatku. Preplatok nižší ako 100 Sk sa zamestnávateľovi neoznamuje a ak aj sa oznámi, zamestnávateľ naň pri sumarizácii podľa § 19 ods.15 zákona neprihliada.

<O:p</O:pV prípade viacerých zamestnávateľov uvedené platí pre každého zamestnávateľa osobitne.

<O:p</O:pAk výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok zamestnanca, do 30.9.2006 je zamestnanec povinný uhradiť priamo zdravotnej poisťovni tento nedoplatok.

<O:p</O:pNaopak ak výsledkom ročného zúčtovania je preplatok zamestnanca, do 30.9.2006 je zdravotná poisťovňa povinná uhradiť priamo preplatok zamestnancovi spôsobom, aký vyznačí zamestnanec na tlačive ročného zúčtovania.

Pozn. v prílohe vpravo hore nájdete .doc verziu tohto textu.

Komu to nestačí, nájde ma od 19.4. na seminároch, program nájdete tu:

http://www.porada.sk/t19968-seminare...-jun-2006.html<O:p</O:p
Naposledy upravil Jozef Mihál : 15.04.06 at 17:17
Usporiadat
Téma je uzavretá.
BETTY MITNIK BETTY MITNIK

BETTY MITNIK je offline (nepripojený) BETTY MITNIK

mzdová účtovníčka, sprostredkovatľka II. piliéra DSS ...viac
Dobrý deň,

Obraciam sa na Vás so žiadosťou o odborný výklad platenie poistného na zdravotné poistenie podľa nasledovných skutočnostiach.
Som zamestnaná a popri zamestnaní vykonávam sprostredkovateľskú činnosť pre DSS II. piliér od januára 2005. Túto činnosť vykonávam /na základe licencií od uft/. Sprostredkovanie vykonávam na DoVP /počas platnosti tejto dohody mám pozastavenú sprostredkovateľskú činnosť na základe zmluvy o sprostredkovaní/. Chcela by som sa opýtať, že podľa uvedenej skutočnosti som povinná prihlásiť sa do ZP ako SZČO na základe DoVP/DoVP nezakladá účasť na ZP ak sa vykonáva popri zamestnaní/ a som povinná platiť poistné ako SZČO pravidelne mesačne aj v tých mesiacoch v ktorých nemám žiadny príjem /na DoVP/ Príjem z uvedenej činnosti sa započítava do vymeriavacieho základu pri ročnom zúčtovaní /ak áno, tak za ktoré obdobie - len september - december 2005, alebo za celý kal.rok?/.
/na odporúčanie zamestnancov ZP som sa zaregistrovala na základe DoVP a povolenia sprostred.činnosti - licenlcii do ZP od 01,09,2005-môžem sa
odregistrovať? Za uvedené obdobie som povinná platiť poistné z min.vym.zákl.alebo nie?/
Verím, že mi pomôžete vyriešiť uvedenú problematiku a čo v najkratšom čase mi odpoviete za čo Vám vopred ďakujem a prajem Vám pekný deň

S úctou a pozdravom

Mitniková Alžbeta
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Typická otázka, ešte že ste na Porade v anonymite, po sprostredkovateľoch pre II.pilier pracujúcich nie na základe licencie, ale na dohodu, už ide Národná banka - pretože je to protizákonné, obchádza sa tak zákon o st.dôch.sporení. Činnosť sprostredkovateľa sa môže robiť len na licenciu.

Z pohľadu zdravotného poistenia - v takomto prípade sa netreba prihlasovať ako SZČO.
0 0
milvin milvin

milvin je offline (nepripojený) milvin

Dobry den,
chcem sa spytat aky budem mat nedoplatok prip.preplatok ked som bol v roku 2005 zamestnanec+SZCO. Vlastne kedy mi vznika nedoplatok? Preddavky som zatial neplatil ziadne.
Dakujem.Milos.
0 0
vcielka vcielka

vcielka je offline (nepripojený) vcielka

<HR style="COLOR: #708fbe" SIZE=1><!-- / icon and title --><!-- message -->Pokúšam sa vyplniť tlačivo S,SA,SB, kde od 01.01.2005 - 30.06.2005 bol SZČO zo základom dane 368 853,- výdavky na poistné o ktoré si znižil základ dane boli 14 902,- ( r.B08 talčiva SB)
Nebol zdravotne postihnutý a taktiež nebol PN. Živnosť bola k 30.06.2006 zrušená a od 01.07.2005 do 31.12.2005 bol zamestnancom v hlavnom prac.pomere. Taktiež nebol zdr.post. a nebol na PN.

Jeho príjem zo zamestnania bol 87 018,-
Úhrn preddavkov na poistné zamestnávateľa - 8 703
Úhrn predddavkov na poistné zamestnanca bol - 3 482

Pri vyplňovaní tlačiva SB nerozumiem, či potrebujem vyplniť aj oddiel II
ak VZ v r.B09 je 179 325 a je vyšší ako 78 000.


r. B31 179 325
r. B32 179 325
r. B33 0
r. B34 179325

Výpočet koeficientu: r. S21 spočítané 179 325 + 87 018 = 266 343
r. S22 266 343
r. S23 1
r.B35 179 325
r.B36 14%
r.B37 25 106

Preddavky na poistné sa nerátajú,pretože živnosť zrušená.

r. A07 8 703
r. A11 3 482
r. A13 87 018

r.A21 87 018
r.A22 4%
r.A23 3 481
r.A24 10%
r.A25 8 702
r.A26 -1


r.S31 28 587
r.S32 18 384
r.S33 10 203
r.S34 nevypĺňa sa
r.S35 10 203 nedoplatok

p.Mihál prosím Vás poraďťe mi, či som išla na to správne. Pokusili by ste mi to prekontrolovať? Budem Vám veľmi vďačná!
Ročné zúčtovanie si robí sám! Je povinný hlásiť preplatok zamestnávateľa aj svojmu zamestnávateľovi? ( Uvažujem,že nie,až nad 100 Sk). Nedoplatok doplatí ZP do 30.09.20005 Ak som na to išla nesprávne prosím Vás upozorníte ma na to.

Ešte raz ďakujem!
<!-- / message -->
Naposledy upravil vcielka : 02.06.06 at 09:59
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Nevideli ste niekde VZOR vyplneného ročného zúčtovania TYP S?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Veronika - v programe na vypĺňanie RZ formulár typu S zatiaľ nefungoval, takže takýto príklad ešte (okrem mojich školení) nikde nenájdete. Snáď tento víkend, tu na Porade.
0 0
andi andi

andi je offline (nepripojený) andi

Dobrý deň Vám prajem chcela by som opítať aký typ tlačiva a aké listy k tomu musí vyplniť SZČO ktorý bol celý rok aj zamestnancom.Nebude mať nedoplatok keď neodvadzal preddavky ako SZČO lebo predošlý rok mal nízke príjmy z podnikania? Vopred Vám ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
andi.

Takýchto otázok tu bolo a určite bude veľa. Skúste si najskôr prečítať tzv všeobecné poučenie k ročným zúčtovaniam, nájdete ho tu:

http://www.porada.sk/t24760-zdravotn...-ztovania.html
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
andi
Dobrý deň Vám prajem chcela by som opítať aký typ tlačiva a aké listy k tomu musí vyplniť SZČO ktorý bol celý rok aj zamestnancom.Nebude mať nedoplatok keď neodvadzal preddavky ako SZČO lebo predošlý rok mal nízke príjmy z podnikania? Vopred Vám ďakujem.


typ tlačiva S /SA+SB/
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

andi
Dobrý deň Vám prajem chcela by som opítať aký typ tlačiva a aké listy k tomu musí vyplniť SZČO ktorý bol celý rok aj zamestnancom.Nebude mať nedoplatok keď neodvadzal preddavky ako SZČO lebo predošlý rok mal nízke príjmy z podnikania? Vopred Vám ďakujem.
Andi presne tento problém mám aj ja. Myslím, že nezáleží na tom, že neplatil , záleží na tom, aký príjem dosiahol v r.2005 a podľa toho vznikne výška nedoplatku. Skúsim to aj ja prepočítať a uvidíme....
0 0
ajka77 ajka77

ajka77 je offline (nepripojený) ajka77

Mam problem so zamestnancom, ktorý bol od 1. 1. do 31. 8. 2005 konateľom bez príjmu z odmien konateľa. Zo zamestnania nepresiahol ani v jednom mesiaci 43095,- a mal normálne vykázane aj odvedené preddavky z dosiahnutej mzdy. Platil súčasne preddavky 910,- mesačne ako SZČO(konateľ) za január až august. Musí použiť typ tlačiva S, vyplniť listy SA a SB. V tlačive SB mu ale vyjde ako VZ 0 a poistné 0? Budú sa mu zaplatené preddavky ako SZČO vracať?
Ďakujem Vám vopred za odpovede a aj za pomoc, ktorú na Porade dostávame
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Nedá mi to, ešte raz sa spýtam o jedného zamestnanca a zároveň SZČO. Zamestnaný bol počas celého roka 2005 a zároveň od 1.1.2005 - 30.6.2005 bol SZČO. Odvody od 1.1.2005-30.6.2005 nemal povinnosť platiť, povinnosť mu vznikla až od 1.7.2005, ale on ukončil SZČO dňom 30.6.2005, takže nezaplatil ani korunu na odvodoch. Moja otázka je:
- musí podať ročné zúčtovanie do ZP? Už som sa na to pýtala len nemala som všetky informácie, aby som správne udala otázku, teraz ich mám tak preto sa znovu pýtam....
- ak by podal ročné zúčtovanie a príjmy má vysoké, vznikol by mu nedoplatok, musí ho zaplatiť? ked ukončil živnosť...Ak áno je to dosť nespravodlivé...
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Jozef Mihál
Veronika - v programe na vypĺňanie RZ formulár typu S zatiaľ nefungoval, takže takýto príklad ešte (okrem mojich školení) nikde nenájdete. Snáď tento víkend, tu na Porade.

P. Mihál, ďakujem za odpoveď. Včera som Vám chcela udeliť bodík, no písalo mi, že najskôr musím udeliť inému. Udelila som bodík Katkaj a aj tak mi potom písalo, že musím udeliť bod najskôr inému. Ďakujem Vám za Vaše kvalifikované odpovede a za rady, ktoré všetkým poskytujete.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
domacnost
Nedá mi to, ešte raz sa spýtam o jedného zamestnanca a zároveň SZČO. Zamestnaný bol počas celého roka 2005 a zároveň od 1.1.2005 - 30.6.2005 bol SZČO. Odvody od 1.1.2005-30.6.2005 nemal povinnosť platiť, povinnosť mu vznikla až od 1.7.2005, ale on ukončil SZČO dňom 30.6.2005, takže nezaplatil ani korunu na odvodoch. Moja otázka je:
- musí podať ročné zúčtovanie do ZP? Už som sa na to pýtala len nemala som všetky informácie, aby som správne udala otázku, teraz ich mám tak preto sa znovu pýtam....
- ak by podal ročné zúčtovanie a príjmy má vysoké, vznikol by mu nedoplatok, musí ho zaplatiť? ked ukončil živnosť...Ak áno je to dosť nespravodlivé...
Môj názor: Do ZP sa mal prihlásiť ako SZČO ,výšku platieb si
mohol určiť , s tým, že práve v RZP po podaní DP si svoju
povinnosť vysporiada.
0 0
ajka77 ajka77

ajka77 je offline (nepripojený) ajka77

domacnost
Nedá mi to, ešte raz sa spýtam o jedného zamestnanca a zároveň SZČO. Zamestnaný bol počas celého roka 2005 a zároveň od 1.1.2005 - 30.6.2005 bol SZČO. Odvody od 1.1.2005-30.6.2005 nemal povinnosť platiť, povinnosť mu vznikla až od 1.7.2005, ale on ukončil SZČO dňom 30.6.2005, takže nezaplatil ani korunu na odvodoch. Moja otázka je:
- musí podať ročné zúčtovanie do ZP? Už som sa na to pýtala len nemala som všetky informácie, aby som správne udala otázku, teraz ich mám tak preto sa znovu pýtam....
- ak by podal ročné zúčtovanie a príjmy má vysoké, vznikol by mu nedoplatok, musí ho zaplatiť? ked ukončil živnosť...Ak áno je to dosť nespravodlivé...
Ak bol čo ln jeden deň v roku 2005 SZČO musí podať RZ a uhradiť nedoplatok podľa jeho výsledku.
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

Práve som dokončila vypĺňanie tlačiva S + SA+ SB, ale neviem či mi to vyšlo dobre.
Môj prípad SZČO celý rok 2005 a zároveň zamestnanec celý rok 2005.
tlačivo SB:SZČO - keďže základ dane bola strata v daňovom priznaní , preddavky od 1.1.2006 nula. / tam to chápem/
tlačivo SA: úhrn príjmov 384 127,-
odvedené zamestnec /4%/ 14 730,-
odvedené zamestnávateĺ /10%/ 36 817,-
keď vezmem kalkulačku tak mi to vychádza:
zamestnanec 4% z 384 127 = 15 365 = nedoplatok 635 SK
zamestnávateľ 10% z 384 127=38 413 = nedoplatok 1596 SK

keď vezmem moje vyplnené tlačivo SA riadok A26 - 8 284 /preplatok/ zamestnávateľa
tlačivo SB riadok S35 - 3 316 / preplatok /zamestnanec

Viem, že to tak vychádza preto, že vymeriavací základ 384 127 sa delí maximálnym VZ 517 140 a potom vychádza koeficient menší ako 1 / v tomto prípade 0,7428 / a týmto koeficientom sa potom násobí VZ , v mojom prípade tých 384 127 a potom tam vychádza VZ menší čiže 285 330, z ktorého sa potom tie odvody počítajú.
Moja otázka znie, prečo? Podľa mňa tam mal byť nedoplatok aj u zamestnanca aj u zamestnávateľa a mne vychádza preplatok.Vôbec tomu nerozumiem.Vyšlo to aj Vám tak, alebo som niečo zle pochopila?
Ďakujem za odpovede.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Macka - zle počítate koeficient. V spoločnej časti tlačiva S máte mať v riadku S22 sumu 384127 a koeficient v riadku S23 je potom 1,000.

Koeficient sa počíta ako S22/S21. V danom prípade 384127/384127 = 1,0000.

Koeficient Kmax vyjde menší ako 1,0000 len vtedy, ak úhrn vymeriavacích základov uvedený v S21 je vyšší, ako 517140 Sk.
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

Ďakujem pán Mihál,predbehli ste ma,ale prišla som na chybu, koeficient má byť 1, a potom mi to vychádza.Prepáčte, že som zbytočne otravovala.Vychádzajú mi samozrejme nedoplatky ako zamestnancovi aj zamestnávateľovi.Dokedy musím tieto nedoplatky oznámiť zamestnávateľovi ,aby ich odviedol?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
OK, možno sa z toho iní poučia.

Nedoplatok zamestnávateľa musíte zamestnávateľovi oznámiť do 31.7.2006.
0 0
andi andi

andi je offline (nepripojený) andi

domacnost
Andi presne tento problém mám aj ja. Myslím, že nezáleží na tom, že neplatil , záleží na tom, aký príjem dosiahol v r.2005 a podľa toho vznikne výška nedoplatku. Skúsim to aj ja prepočítať a uvidíme....
V roku 2005 mal príjem ako SZČO 12151,- a ako zamestnanec 301044,-.Prosím Ťa aké číslo treba napísať na list SB , II.oddiel B21,B22,B23 keď bol celý rok aj aj.Ďakujem za odpoveď
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať