Zavrieť

Porady

Zmluva o dielo, pomoc prosim ! :)

Dobry den, budem mat jednorazovy zarobok 300€, ide o vytvorenie fotodokumentacie pre jednu firmu a jej budovy. Som studentom vysokej skoly.

Firma po mne ale chce fakturu, je mozne nejako vystavit fakturu ked nemam zivnost?
Musi podavat danove priznania? neviete mi poradit, aku zmluvu a fakturu im ja ako stuent fyzicka osoba mozem poskytnut, tak aby mi nemuseli zo sumy strhnut odvody a dan?

dakujem !
Naposledy upravil fogke : 15.07.14 at 07:58
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Podľa mňa by v takomto prípade stačil aj príjmový pokladničný doklad - resp nech to to firma vyplatí na účet. - tam sa tiež dá uviesť účel platby.
    tebe to stačí. Ak je to naozaj len raz - je to príležitostný príjem - a ten je oslobodený do výšky 500 eur-
    A ak im to nestačí - nech spravia zmluvu...

    miso333 je offline (nepripojený) miso333

    miso333
    Dobrý večer,

    odporúčam uzavrieť zmluvu o vytvorení autorského diela s licenciou na použitie diela. V zmluve je potrebné dostatočne určite špecifikovať dielo ako aj následný rozsah licencie (napr. koľko rozmnoženín sa môže z diela použiť a na aké účely, a pod.). Ak sa z Vašej strany bude jednať o jednorazovú záležitosť, živnosť si zakladať samozrejme nemusíte.

    Vcelku podarený vzor takejto zmluvy nájdete na http://www.onlinezmluvy.sk/vzory_zml...ytvoreni_diela

    Čo sa týka účtovného hľadiska, faktúru spoločnosti vystaviť nemôžete, avšak spoločnosť si môže uvedený výdavok zaúčtovať napríklad v podobe výdavkového pokladničného dokladu. Firma má určite účtovníka, tak nech sa o praktickej realizácii poradí s ním.

    Pekný večer

    Mišo

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak neúčtuješ, účtovný doklad im dať môžeš, nie? V zákone sa nehovorí o faktúre

    zákon o účtovníctve č. 431/2002
    § 10
    Účtovný doklad

    (1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

    a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
    b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
    c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
    d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
    e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
    f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
    g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Ja by som to videl priechodné, keby ste uzatvorili Dohodu o vykonaní práce. Ak si štdent, tak to môže byť aj dohoda o brigádnickej práci študenta podľa § 227 zákonníka práce. Ak je to tvoj jediný prac. pomer, tak daň z toho nebudeš platiť, iba poistné na zdravotné poistenie.

    Vzory dohôd o brigádnickej práci nájdeš na nete, stačí ich len trochu upraviť.

    Keďže nemáš štatút podnikateľa, tak im nemôžeš vystaviť faktúru. A zakladať si živnosť kvôli jednému foteniu je podľa mňa zbytočné. Takže budeš musieť byť na krátko ich zamestnancom.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Zuzanka_ba Potrebujú od neho fotky a licenciu na ich použitie, treba autorskú zmluvu.
    ZP § 223
    Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru
    (4) Tieto dohody nemožno uzatvárať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského zákona.
    Poznámka: s tou licenciou nevieme, nenapísal ako presne bude fotodokumentácia použitá.
    Chobot Neviem, či je to nutné komplikovať nejakými autorskými licenciami, veď on nebude mať na tie fotky autorské práva. Ale ak to chce takto ošetriť a komplikovať, tak môže.
    Zuzanka_ba Je pravda že je diskutabilné, či tvorba fotodokumentácie je tvorivá duševná činnosť Autorské právo vzniká autorovi vytvorením diela a niekedy jeho časti, bez ohľadu na papiere.
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak nemáš uzatvorenú Dohodu o brigádnickej práci študenta v inej firme, skús sa s touto firmou dohodnúť na uzatvorení DoBPŠ na obdobie dvoch mesiacov s odvodovým zvýhodnením a odmenu nech ti vyplatia po častiach. Ty aj zamestnávatel sa vyhne plateniu odvodov do sociálnej poisťovne. Tiež môžeš podpísať Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov (ak ho nemáš podpísané u iného zamestnávatela) a vyplatená odmena ti nebude zdanená.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    fogke uz tam je. pardon. enter som nchtiac stlacil
    Emka Roman Otázky tam má

    NeSZČO nemože vystaviť faktúru
    odvody z fa nie
    300 éčok nie je ani na daň
    alebo ti strhnú / dajú potvrdenie / ty si ju v 03/2014 uplatníš / DU ti ju vráti
    ak ju chcú faktúru, musel by nejaký kamarát so živnosťou

    alebo ZoD - to by oni mali napísať za hodinu
    a potom
    robota
    VPD
    Katy a R milan - prečo by nemohol vystaviť faktúru? ... (ako neSZČO)
    Emka Roman katulienka
    odkedy neSZČO vystavuje faktúru ??
    Katy a R duša milená - ale pýtam, že prečo "nemôže" ?? -keby si napísal, že nemusí - tak nereagujem!
    Emka Roman Tibor ti odpovedal : " Keďže nemáš štatút podnikateľa, tak im nemôžeš vystaviť faktúru "
    Katy a R ja som fakt nikde nenašla - že prečo by neSZČO nemohla faktúru vystaviť ??? ktorý zákon to zakazuje?
    a kukni kvôli tebe som našla (odborníčky tam píšu) http://www.porada.sk/t61865-faktura-...hlight=daniell
    Emka Roman Katuška.
    S takýmto na mňa nechoď =

    Veď tá téma/ debata má 7 rokov = už by mala ísť do školy

    PS1
    A podľa čoho usudzuješ že URČITE nemôže ??? Je to niekde v zákone uvedené kto môže a kto nie ? Rád by som sa o niečo oprel ked to budem prezentovať ďalej.
    skúsim pohľadať, ale :

    vystavená FA musí obsahovať min. IČO a DI

    PS2
    Zdravý rozum
    PS3
    Lenivosť
    PS 4
    Stačí ZoD (alebo niečo podobné) a k tomu VPD

    PS5
    Také oklieštené údaje na papieri by som nenazval faktúrou = účtovným dokladom
    - - a to som ako neúčtovník vo veľa veciach veeeeeeľmi benevolentný
      zbaliť

    Zmluva o dielo, pomoc prosim ! :)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.