Zavrieť

Porady

Kolko metrov môžem žiadat prístupovú cestu od môjho domu?

Dobry den. Prosim Vas potreboval by som poradit. Vedla nas kupil stary dom s8 arovym pozemkom. Dom si prerobil, to je vsetko v poriadku, lenze- nas dom bol volakedy posledny a vedla nas bola cesta na pole, ktora patrila Urbarom. Sused vyparceloval zahradu este na dva pozemky a predal ich lebo ze ved tu ma pristupovu cestu, ktora je zakreslena. A teraz sa pytam, kolko metrov mozem uiadat aby bola pristupova cesta od mojho domu? Domy su stavane tak ze au nalepene na susednom pozemku
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Trochu nejasné vysvetlenie - predpokladám - tri domy + tri pozemky, na ktorých tie domy sú - pekne v rade za sebou. Sused predal predné pozemky (a istotne sa neohliadal na prístup k poslednému pozemku) bez ťarchy. Ty ako vlastník pozemku s budovou, ktorá tam stála, máš minimálne právo prechodu cez predné pozemky. Ak sa potrebuješ dostať k svojmo pozemku i s vozidlom (pre prípad dovozu materiálu a pod) musíš mať i právo prejazdu.
    V tom prípade treba podať na súd návrh, aby sa zriadilo právo prejazdu na predné pozemky v tvoj prospech a toto sa zaznačilo do LV týchto pozemkov ako ťarcha (právo prechodu a prejazdu). Môžeš to podať i ty - pretože ak nemáš toto právo, je ti odopreté právo (lebo susedia sa môžu zaťať) nakladať a spravovať svoj majetok. Tam už na metroch nezáleží - hlavné je, aby si mal prechod. (Bežne sa počíta s 2,5-3m šírky).

    Kolko metrov môžem žiadat prístupovú cestu od môjho domu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.