Zavrieť

Porady

Vratenie tovaru - kamenna predajna - novelizovany obciansky zakonnik april2014

Dobry den,
kupil som si v nemenovanom obchode isty tovar, lenze neskor som zistil ze bol predrazeny. Pokusal som sa ho vratit spat, aj s blockom, tovar je v originalnom baleni, s tym, ze predajca odmietol, a ze to nie je v ziadnom zakone.
Na internete som si potom nastudoval, ze bola novela Obcianskeho zakonnika z aprila 2014, tak som si zacal citat tento zakonnik a o vrateni tovaru do kamennej predajne nie je ziadna zmienka, len pre eshopy.
Nasiel som o tom zaujimavy clanok, lenze neposkytuje presne info o tomto prave:
http://peniaze.pravda.sk/spotrebitel...ovodne-vracat/
"Novinka má začať platiť po novele Občianskeho zákonníka už 15. apríla 2014. Táto zmena pomôže hlavne pri nakupovaní v menších predajniach, ktoré nie sú veľmi ochotné vracať peniaze za už kúpené oblečenie alebo vymieňať tovar. Veľké obchodné reťazce v rámci boja o zákazníka už v súčasnosti zvyčajne do štrnástich dní vymenia zakúpenú elektroniku za inú v rovnakej hodnote, ale peniaze vždy nevracajú."

pravnici, alebo ini spotrebitelia, ake skusenosti mate s touto novelou? na co sa mam u predajcu odvolat??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    pravnici, alebo ini spotrebitelia, ake skusenosti mate s touto novelou? na co sa mam u predajcu odvolat??
    ....na neexistujúcu novelu?? sa chceš odvolať?

    clen je offline (nepripojený) clen

    právnik-reality clen
    najprv ten zakon najdi, potom sa dá o ňom baviť. V pravde iba písali, že sa to ide schváliť, nie že je to schválené... je to podľa mňa taká blbosť, že to ani smeráci nedokázali schváliť

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Dá sa vygúglovať aj iný neskorší článok o tom, že poslanci-smeráci po diskusii v rámci prerokúvania vecných pripomienok predmetnú zmenu z návrhu novely OZ vypustili.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    To boli také záblesky nápadov poslancov strany SMER a novinári sa toho hneď chytili a písali o tom, ako o hotovej veci. Lenže celé sa to vyvinulo inak a bublina praskla.

    Ešte nepoznáš, ako fungujú žurnalisti Priniesť čo najskôr čo najväčšiu senzáciu - čo na tom, že nie je pravdivá...

    Takže pokiaľ to nebolo schválené v zákone - tak tovar vrátiť nemôžeš. Čo si si kúpil, to aj spotrebuj. Alebo si kúpu pred zaplatením riadne rozmysli.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Niekto v parlamente vypotí bujovinu, chytí sa toho nejaký oný, treskne do éteru bláboly, novinári to zožerú i s chlpami a roztrúbia to, ľudia sa chytia novinárov a už žiadajú.
    Ale že či je to schválené, či to prešlo schvaľovacím procesom, či to vyšlo v zbierke zákonov - to už neskúmajú.
    Podobné je to i u teba Martin28sk (i keď si hľadal - ale nenašiel) - veríš novinárskej kačici.

    Pokiaľ to nie je oficiálne, tak to vôbec nie je.
    A pokiaľ by to tak bolo - obchodníci by to ihneď napadli, pretože by si ľudia kupovali veci, 10 dní "skúšali" a potom vrátili a žiadali späť prachy.
    V e-shopoch je to preto tak, lebo tam NIE JE možnosť si ten výrobok do ruky chytiť, nemá ho kto odskúšať, predviesť - tam vidíš len ilustračné *.jpg výrobku (a často to ani on nie je!).
    Martin28sk ďakujem všetkym za odpovede, novinarskej kacici neverim, ale to bolo jedine co som nasiel a preveroval, novelu z aprila som nasiel, ale o tom tam nebola ani zmeinka... preto som si myslel ze je to v nejakej inej... nevadi.. nie je to v ziadnej... OK.
    Chobot Najviac ma rozčuľuje to, že novinári takéto veci prezentujú ako hotovú vec, ako keby to už bolo rozhodnuté (napr. od marca budeme platiť viac...) a pritom ide len o návrh nejakého zákona.

    Vratenie tovaru - kamenna predajna - novelizovany obciansky zakonnik april2014

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.