Zavrieť

Porady

DPH a bločky za staré mesiace

Prosím, ako mám uplatniť DPH z bločkov, ktoré dali majitelia do účtovníctva tento mesiac s dátumami minulých mesiacov? Pátrala som v starých príspevkoch, ale tiež nie sú jednotné. Niekde som čítala, že "...sa môže započítať DPH z bločkov v mesiaci, kedy boli prijaté do účtovníctva, aj keď ZP bolo v minulých mesiacoch- hovorí usmernenie o DPH..." Ďalšia kolegyňa podávala opravné priznanie za zabudnutý bloček na PHM. TAK AKOOOO???
Usporiadat
Téma je uzavretá.
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Presne tak, Ľuba, ja tiež neviem, či vidím iné, ako daňováci?!
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

môžem dať do dph - jún -zabudnutý blok za január, sme mesačný platci.
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

sybila3 Pozri príspevok
môžem dať do dph - jún -zabudnutý blok za január, sme mesačný platci.
Podľa mňa nie, zákon povoľuje posun do ďalšieho zdaňovacieho odbobia, ak ste mali doklad do termínu podania DP alebo keď nebol doklad k diposzícii tak do obdobia, keď ste ho obdržali. Predpokladám, že blok bol k dispozíccii ešte v januári.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Môžeš, novela zákona o DPH účinná od 1. 4. 2009 § 51 ods. 2
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Kika69 Pozri príspevok
Podľa mňa nie, zákon povoľuje posun do ďalšieho zdaňovacieho odbobia, ak ste mali doklad do termínu podania DP alebo keď nebol doklad k diposzícii tak do obdobia, keď ste ho obdržali. Predpokladám, že blok bol k dispozíccii ešte v januári.
Ospravedlňujem sa za mylnú informáciu, teraz som si prečítala novelu zákona. Uvedené platilo do 1.4.2009
0 0
Kolejová Kolejová

Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

Bločky sa nedoručujú tak ako faktúra, takže nie bol k dispozícii hneď v januári.

L.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

takže to mám chápať tak, že pre bločky tá novela zákona neplatí?
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Novela zákona o DPH k 1. 4. 2009:
§ 51 odst. 2 zákona bol upravený v tom zmysle, aby sa umožnila platiteľom dane možnosť odpočítania dane v ktoromkoľvek zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo ...
To znamená, že bločky sa môžu dať do odpočtu v ktoromkoľvek mesiaci po ich vystavení v kalendárnom roku.
Ale môj názor je, že sa to týka bločkov až po 1. 4. 2009, keďže novela platí od tohto dňa.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

aha, takže januárové môžem vyhodiť. Mám tu ešte jeden májový, ten môžem uplatniť.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Tamila Pozri príspevok
Novela zákona o DPH k 1. 4. 2009:
§ 51 odst. 2 zákona bol upravený v tom zmysle, aby sa umožnila platiteľom dane možnosť odpočítania dane v ktoromkoľvek zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo ...
To znamená, že bločky sa môžu dať do odpočtu v ktoromkoľvek mesiaci po ich vystavení v kalendárnom roku.
Ale môj názor je, že sa to týka bločkov až po 1. 4. 2009, keďže novela platí od tohto dňa.
Prikláňam sa tiež k tomuto názoru. Prechodné ustanovenia k novele neriešia tento paragraf, t.j. u mesačného platiteľa možnosť uplatnenia január alebo február 2009 podľa vtedy platného znenia.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Podľa môjho názoru, májový môžeš uplatniť kedykoľvek do konca roka a januárové by som dala DDP
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

takže aby som si to ujasnila, všetky bločky od 1.4.09, faktúry môžem uplatniť kedykoľvek do 31.12.09. Pred 1.4.09-dodatočné DP. Tak?
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Nie, novela nám umožňuje uplatniť si DPH aj z dokladov, ktoré sme mali k dispozícii pred novelou zákona a z nejakých dôvodov sme si ju neuplatnili v tom zdaňovacom období, kedy nám nárok na odpočet vznikol. Viď. Poradca podnikateľa ročník 2009 číslo 9 str. 143 príklad 13.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

dobre, tak prečo niekto poradí že môžu sa uplatniť a niekto, že nie, tak neviem, čo teraz urobiť.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

lenkam68 Pozri príspevok
Nie, novela nám umožňuje uplatniť si DPH aj z dokladov, ktoré sme mali k dispozícii pred novelou zákona a z nejakých dôvodov sme si ju neuplatnili v tom zdaňovacom období, kedy nám nárok na odpočet vznikol. Viď. Poradca podnikateľa ročník 2009 číslo 9 str. 143 príklad 13.
To, že je to uvedené v Poradcovi nie je ešte isté, že je to tak. Osobne k tomu nevidím právny dôvod. Uveď prosím ťa ako túto skutočnosť zdôvodňujú. Dík... Je pravdou, že od 1.4. platí do konca roka, ale je pravdou, že blok z januára už mal byť uplatnenný január-február.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

sybila3 Pozri príspevok
dobre, tak prečo niekto poradí že môžu sa uplatniť a niekto, že nie, tak neviem, čo teraz urobiť.
Lebo paragrafy sú krivoľaké Vyčkaj ešte do vyjadrenia viacerých...
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Uplatniť DPH si môžeš určite, len sa sama musíš rozhodnúť, či podáš DDP, alebo si DPH uplatníš v riadnom DP. Ja som za riadne.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

evina Pozri príspevok
To, že je to uvedené v Poradcovi nie je ešte isté, že je to tak. Osobne k tomu nevidím právny dôvod. Uveď prosím ťa ako túto skutočnosť zdôvodňujú. Dík... Je pravdou, že od 1.4. platí do konca roka, ale je pravdou, že blok z januára už mal byť uplatnenný január-február.

V príspevku zdôvodnenie nie je. V zákone v prechodných ustanoveniach nie je uvedené, že paragraf sa nesmie použiť na doklady vystavené pred účinnosťou tohto zákona (resp. novely), hovorí sa tu o kalendárnom alebo hospodárskom roku. A máš úplnú pravdu, že zákony sú krivoľaké, preto čo nie je zakázané, to je povolené. Ja som si to vysvetlila takto. Či to takto mali na mysli aj naši zákonodarci neviem, ale pokiaľ nevíde jednoznačné usmernenie, trvám na riadnom DP, už aj preto, že táto úprava zákona je nasmerovaná k zníženiu podávania DDP. Ale nech sa už každý rozhodne na základe svojho úsudku akokoľvek, v podstate je to jedno, pretože z podaných DDP na vstupe sa pokuta nevyrubuje.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

riadne, to znamená že môžem januárový uplatniť teraz v riadnom júnovom výkaze?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

lenkam68 Pozri príspevok
V príspevku zdôvodnenie nie je. V zákone v prechodných ustanoveniach nie je uvedené, že paragraf sa nesmie použiť na doklady vystavené pred účinnosťou tohto zákona (resp. novely), hovorí sa tu o kalendárnom alebo hospodárskom roku. A máš úplnú pravdu, že zákony sú krivoľaké, preto čo nie je zakázané, to je povolené. Ja som si to vysvetlila takto. Či to takto mali na mysli aj naši zákonodarci neviem, ale pokiaľ nevíde jednoznačné usmernenie, trvám na riadnom DP, už aj preto, že táto úprava zákona je nasmerovaná k zníženiu podávania DDP. Ale nech sa už každý rozhodne na základe svojho úsudku akokoľvek, v podstate je to jedno, pretože z podaných DDP na vstupe sa pokuta nevyrubuje.
V prípade zmeny niektorého paragrafu riešia prechodné ustanovenia poväčšine termín odkedy sa môžu použiť. Nakoľko § 51 nie je v prechodných ustanoveniach riešený, ja mám ten názor, že postupujeme v danom čase podľa platného znenia, t.j. do 1.4. /kedy mali byť už bloky uplatnené január-február a v apríli by z môjho pohľadu išlo o retroaktivitu/ a od 1.4., čiže ja by som podala DDP za január.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať