Zavrieť

Porady

Som obzalovana z trestneho cinu v Nemecku nevie niekto poradit s odbornou nemcinou

Z nedbanlivosti som sposobila dopravnu nehodu v Nemecku kde momentalne zijem, pri ktorej nastastie nebol nikto zraneny, ale vznikla skoda na troch vozidlach vratane mojho. Jedno z vozidiel (motorka) ostalo uplne nepojazdne, proste srot. Nastastie motorkarovi sa nic nestalo, napriek tomu, ze hovoril, ze ho nic neboli, previezli ho do nemocnice na vysetrenie a policajti, ktori so mnou dlhsie boli na mieste nehody mi neskor povedali, ze ho vysetrili a je uplne v poriadku. Teraz mi dosiel list z policie a moje znalosti z nemciny v oblasti prava su velmi chabe, neviem to moc prelozit. Som obzalovana (Beschuldigte) z trestnych cinov (Straftaten) 1. Fahrlässige Körperverletzung bei Verkehrsunfall (Par. 229 StGB) Versuch: Nein. Slovo Körperverletzung mi slovnik preklada ako utok, ale moze to znamenat aj telesne zranenie, comu moc nerozumiem, lebo mi tvrdili, ze ten motorkar zraneny nebol. A to druhe 2. Straßenverkehrsordnung (Par. 49 StVO) Versuch: Nein. Ihnen wird hiermit nach § 163a Abs. 1 Satz 2 Strafprozessordnung (StPO) Gelegenheit gegeben, sich zu der/den Beschuldigung(en) zu äußern. Toto neviem prelozit, co to prosim vas znamena? Pokial sa nemylim, ze proti mne zacali trestne stihanie ale co dalej? Mam im vyplnit dotaznik a poslat ho naspat, su tam hlavne osobne udaje, ale aj vyska prijmu, kolko mam deti, ako sa volaju moji rodicia, ake mam vzdelanie, ci mam dlhy a pod. A potom mam zaskrtnut jednu z tychto moznosti: 1. Ich möchte mich äußern. 2. Ich gebe die Straftaten zu. 3. Ich gebe die Straftaten nicht zu. 4. Ich möchte mich nicht äußern. 4. Ich werde einen Verteidiger/Rechtsanwalt mit der Wahrnemung meiner Interessen beauftragen. Co to prosim znamena, myslim, ze tam mam potvrdit, ze ci suhlasim s obvinenim z tychto trestnych cinov? A nevie mi niekto povedat, co sa stane, ked s tym budem suhlasit, daju mi pokutu alebo ma rovno postavia pred sud? Nikdy v zivote som nebola obzalovana z trestneho cinu a nikdy som ani nemala az doteraz autonehodu, tak vobec neviem co ma caka. Skody na vozidlach by mala zaplatit moja poistovna, mam dobru poistku. Ja som povodne mala v plane vratit sa na SK, ale ked proti mne zacali trestne stihanie za trestne ciny tak sa asi odstahovat naspat domov nemozem ci hej? Dakujem ak niekto pozna aspon ciastocne odpovede na moj komplikovany pripad.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zanetth je offline (nepripojený) zanetth

    zanetth
    V podstate len potvrdím, čo tu už bolo napísané: Si obvinená z ublíženia na zdraví z nedbanlivosti spôsobené pri dopravnej nehode - podľa citovaného paragrafu 229 ti hrozí trest odňatia slobody vo výške až do troch rokov alebo peňažná pokuta a ďalej si obvinená za porušenie dopravných predpisov...
    1. Ich möchte mich äußern. Chcem sa k tomu vyjadriť.
    2. Ich gebe die Straftaten zu. Priznávam sa k trestným činom.
    3. Ich gebe die Straftaten nicht zu. Nepriznávam sa k trestným čnom.

    4. Ich möchte mich nicht äußern. Nechcem sa k tomu vyjadriť.

    4. Ich werde einen Verteidiger/Rechtsanwalt mit der Wahrnemung meiner Interessen beauftragen. Splnomocním právnika, aby hájil moje záujmy.

    Myslím, že v každom prípade by si sa mala obrátiť na nemeckého právnika, ten ti bude vedieť najlepšie poradiť a zároveň ťa môže zastupovať ... Ak sa teraz nachádzaš v Nemecku skús niekoho nájsť, prikladám ti aj link so zoznamom právnikov, ktorý sa špecializujú na trestné právo a dopravné predpisy...nájdeš tam emailové kontakty aj adresy...samozrejme nebude to zadarmo, ale bez právnika sa asi nezaobídeš...
    http://www.experten-branchenbuch.de/...8fe6f8672;200/

    Hlasovalo 9 pouzivatelov

    Užitočné (9)
    Mariana B., JankaO, Zitulda, Anik, arizona, Žabinka, beatam, Ing. Ľubomír Janoška, Mária27
    9

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Ja by som sa obrátila na tieto inštitúcie,mali by ti poskytnúť pomoc a tiež nič nevypisuj a nepodpisuj,keď tomu nerozumieš:
    Generálny konzulát SR v Mníchove www.mzv.sk/gkmnichov
    Slovenský inštitút v Berlíne www.mzv.sk/siberlin
    Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berlíne www.mzv.sk/berlin
    http://www.mzv.sk/sk/cestovanie_a_ko..._pripade_nudze
    Máš tam aj Konzulárne info
    Kontaktovala si svoju poisťovňu? Napr.
    http://www.koop.sk/ActiveWeb/Page/sk...stupovat.htm#2
    Naposledy upravil Peggynka : 27.07.14 at 09:54

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Zitulda, Anik, arizona, Žabinka, misoft, Mária27
    6

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    Fahrlässige Körperverletzung bei Verkehrsunfall - v podstate je ublíženie na zdraví z nedbanlivosti pri dopravnej nehode...toto definuje trestný čin..
    v podstate zákon je len jeden t.j... ak mal motorkár odraté koleno, alebo by mu odtrhlo obrazne povedané nohu.... stále by ťa súdili podľa rovnakého paragrafu....avšak ak to beriem analogicky u nás je definované ublíženie na zdraví až keď doba liečenia presiahne 7 dní... takže predpokladám, že ten motorkár mal dajaké zranenie, alebo nejaký druhý účastník tej nehody... čo nemusíš vedieť ak sa to povedzme prejavilo o par dni..

    to druhé

    Ihnen wird hiermit nach § 163a Abs. 1 Satz 2 Strafprozessordnung (StPO) Gelegenheit gegeben, sich zu der/den Beschuldigung(en) zu äußern. - podľa tohto § daného zákona máš právo sa k skutku vyjadriť...

    v podstate skôr ako odpovieš by si sa mala poradiť s právnikom čo a ako odpovedať nakoľko nie som síce odborník na právo ale ak ti poslali takýto dotazník kde máš vyplniť údaje prípadne sa priznať tak ťa môžu odsúdiť bez akejkoľvek obhajoby v podstate od stola, ak im poskytneš údaje....
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katka01 Dakujem za odpovede. Neviem nic o tom, zeby ten motorkar bol zraneny, po nehode stal na kraji cesty, hovoril ze je v poriadku a ze ho nic neboli. Ako som spominala, odviezli ho do nemocnice kde ho vysetrili a policajti odtial dostali spravu, ze nie je zraneny a je v poriadku, toto mi povedali. Ak by mal nejake zranenie, preco ma o tom nikto neinformoval? Teoreticky mohol mat odrete koleno alebo skrabanec, ale nemyslim, zeby bol zraneny vaznejsie, ved ho vysetrovali v nemocnici a tam urcite urobili vsetky potrebne vysetrenia na skryte krvacanie a vsetko co moze nastat. Kde mam zohnat nejakeho pravnika, musim ho ja platit alebo mi mozu pridelit nejakeho ex offo ci ako sa to vola? Budem urcite potrebovat aj prekladatela. Mam sa obratit na slov. velvyslanectvo v Nemecku, budu mi snad vediet poradit?
    Ice dive no spravidla by som kontaktoval tvoju PZP poisťovňu s daným problémom či by vedeli odporučiť právnika resp. či majú nejakého zazmluvneného... právnika budeš musieť zaplatiť či si nejakého najmeš, alebo budeš mať ex offo žiaden nerobí zdarma... rozdiel je len v tom, že ak by si bola nevinná tak toho ex offo neplatíš toho by platil štát... avšak tvoj prípad to nie je... nakoľko pri tebe je zrejmé že nehodu si spôsobila ty t.j. trestaná budeš teraz už ide len o mieru trestu či to bude len podmienka alebo basa... preto by som toho právnika zháňal...
    lujza.j hlavne si upresni či si obvinená alebo už obžalovaná...to je podstatný rozdiel...
    Ice dive hmmm myslím že pri niečom takomto je to už v podstate jedno... lebo po obvinení príde obžaloba... keďže sa jedná o nehodu ktorú riešila aj polícia a určila vinníka tak je to len otázkou času kedy príde obžaloba... v tomto prípade je asi jedniná možnosť kajať sa, priznať sa, oľutovať a všetko ostatné... ako príklad z okolia môžeme uviesť Skrúcaného zrazil babku na prechode v obci v 80 km/h... priznal sa oľutoval babke zaplatil pohreb a obišiel s dvojročnou podmienkou a zákazom šoférovať (štandardka po polovici trestu mu zvyšok odpustili...) druhý príklad Žitný zrazil 5 ročného chlapca na bicykli mimo obce tiež prekročil rýchlosť o 30 km/h... ale vykrúcal sa rozprával báchorky a poslali ho sedieť po par rokoch súdnych ťahaníc... možno ak by sa priznal sklopil uši dopadol by rovnako ako Skrúcaný... a nečakala by ho ešte žaloba na odškodné vo výške 100 000 € (to ma inak zaujíma ako toto dopadne, keďže v SR neexistuje ešte rozsudok kedy súdy priznali nemajetkovú újmu za škodu pri dopravnej nehode..)
    lujza.j viem, len obv.ešte sa vyšetruje nemusí byť obž.,ale aj pri obž.môže nakoniec súd rozhodnúť"nevinná"....
    Helik3 bohužiaľ som bola tiež účastník nehody, snažila som sa nepriťažiť vinníkovi ešte viac, maródku som ukončila po 2 dňoch, keď ma prepustili z nemocnice. skôr sa nedalo. a prokurátor stále chniapal vinníkovi o hlavu moje zranenia ako ťažké ublíženie na zdraví. nikto ho neopravoval, takže asi sa to neklasifikuje, že je to až po 7 dňoch PN
    Peggynka To bol asi "milovník "šoférov;ja som sa bola prihlásiť ako svedok mladej kočke,ktorej ožran skočil pred auto (mne to urobil 10min predtým) a ona ho zabila (o 4:00 mimo mesto) a vyšetrovateľ mal taký komentár:"Vám vodičom len auto...a ste vrahovia" .Hneď som mu vytmavila,čo si to dovoľuje a išla som sa sťažovať nadriadenému a že je zaujatý (mindrák?).
    Helik3 veru áno, tento prokurátor to ťahal, kam sa len dalo.. a navážal sa. poznačoval na "nevenovanie sa riadeniu", čo síce nebola pravda,ale objavilo sa to v znaleckom posudku a vinník si to nevšimol v tej hromade papierov, teda na to neupozornil a ťahalo sa to s ním už všade.. bohužiaľ to bolo komplikované. prípad je už síce uzavretý na krajskom, nemožno sa odvolať (našťastie), ale stále sa ozve niekto, že chce náhradu za niečo. a s tým treba ešte asi do budúcnosti rátať...
      zbaliť

    lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

    lujza.j
    http://www.germany.cz/
    skús fóra aj na fb je skupina slováci a česi v nemecku skús sa opýtať tam....alebo tam už možno taká otázka aj bola...

    Helik3 je offline (nepripojený) Helik3

    Aka som,taka som.Som jednoducho zena.Ked sa mi zachce smiat,smejem sa pojasena... ...viac Helik3
    súhlasím, nič nevypisuj a neposielaj, kým nemáš právnika. a tiež súhlasím: vinník si len ty, to si treba uvedomiť sama pred sebou a aj pred súdom. nič nezatĺkať, nepopierať. vinu priznať a oľutovať. ľútosť prejavovať zakaždým. bude to viac-menej poľahčujúca okolnosť. a potom treba hľadať ďalšie poľahč.okolnosti. tým sa zmierni trest na súde..
    napr. uhradenie všetkých nákladov na odstránenie škôd po nehode. uhradenie škôd účastníkom nehody. či už zo svojho, ale v prvom rade z PZP treba skúsiť..
    Peggynka Aj tlmočníka jej treba...je to o slovíčkarení...iný jazyk.

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Neporadím,ale priprav sa,že aj to vyšetrenie ti príde zaplatiť.

    Hlasovalo 2 pouzivatelov

    Užitočné (1)
    Ing. Ľubomír Janoška
    Komentár, nie odpoveď (1)
    0

    Som obzalovana z trestneho cinu v Nemecku nevie niekto poradit s odbornou nemcinou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.