Zavrieť

Porady

Dávka v hmot. núdzi - 32hod/mes

Zdravím. Potreboval by som poradiť s tým novým systémom odrábania si dávky v hmotnej núdzi. Snažil som sa vygoogliť podrobnosti o tejto zmene, ale jediné čo som našiel je zákon č.417/2013 a odtiaľ som sa toho veľa nedozvedel.

Ponuku mi dali podpísať 11.7 s tým, že začínám 23.7. Vtedy mi to nebolo divné, no keď som sa dostavil 23.7., tam mi koordinátorka oznámila, že tých 32h sa musí odrobiť do konca mesiaca, čo v tomto prípade znamená 7 pracovných dní (+2 víkendy sa nerobí). Z tých 7 dní 2 dni pršalo, a tak som odrobil dokopy 2,5h. To znamená, že mi zostáva 5 dní na odrobenie 29,5h. Už takto je to takmer 6h/deň, no koordinátorka ma núti do toho, aby som si to odpracovával v osemhodinovkách, lebo ak si to nechám na posledný deň a bude pršať, tak nebudem mať 32h a nedostanem ani cent. To predsa nie je moja chyba, že ma povolali tak neskoro v mesiaci, a k tomu ešte aj 2 dni pršalo. Takto by to znamenalo, že keby teraz týždeň v kuse pršalo, tak nemám šancu si to odrobiť. Neviem či ma koordinátorka zavádza, alebo je to fakt takto nevoľnícky nastavené.

Zaujímalo by ma či sú v nejakom zákone predpísané nejaké regulácie ohľadne max. dĺžky pracovnej smeny, príp. presne stanovený pracovný čas a iné podrobnosti, alebo je to čiste na obci ako si to zariadí. Nás nútia robiť osemhodinovky od 7:30 do 15:30.

V tej ponuke, ktorú som podpísal sa píše: "V prípade nepriaznivej poveternostnej situácie, ktorá Vám nedovoľuje odpracovať činnosť v stanovenom čase alebo rozsahu, úrad postupuje tak, ako keby pracovná činnosť bola vykonaná, ak Vám nemohol byť kordinátorom stanovený náhradný termín." To je presne v rozpore s tým čo mi koordinátorka tvrdí.

Prosím nemyslite si, že som lenivec, vítam tento systém, ale nie v takejto forme. Tie osemhodinovky na páliacom slnku ledva zvládam a nie som sám, niektoré ženy sú na pokraji odpadnutia. Viem, že mnohí ľudia pracujú na strechách či v pekárňach, ale nie každý má tak silný organizmus, aby to v takýchto horúčavách zvládal, hlavne ak predtým nejaký čas nepracoval. Obávam sa, že keď to takto bude fungovať, tak niekto na to doplatí svojim životom, možno práve ja. Svoj život si cením na viac ako je 61,6€.

Ďakujem za každú radu.



(Na Poradu som sa zaregistroval pred chvíľou, tak pokiaľ som to dal na zlé miesto, prosím prepáčte mi za to)
Usporiadat
Téma je uzavretá.
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Nebolo by pre teba jednoduchšie sám si nájsť prácu na dohodu v rozsahu viac ako 32 hod. mesačne ? Podmienka nároku na dávku v HN bude tiež splnená. Treba však pripomenúť, že 75 % čistej mzdy sa započítava do príjmu a UPSVaR vypláca len rozdiel medzi mesačným nárokom a započítatelným príjmom.
0 0
Iko-RV Iko-RV

Iko-RV je offline (nepripojený) Iko-RV

Hľadal som, ale nič sa nepodarilo. Najbližšie som bol k dohode v Tescu, bol som na zacvičovaní, boli so mnou spokojní, nechali ma spraviť si zdravotný preukaz (stálo ma to 16€ = štvrtina mojej dávky) a keď som ho mal, tak zrazu už nikoho neberú. Rožňava je prehnité mesto, keď sa aj objaví nejaké miesto, tak sa to zvyčajne obsadí cez známosti.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ak je situácia v RV taká ako píšeš a rodinné pomery ti to dovolia, bolo by asi vhodné uvažovať s hľadaním práce v inom regione, príp. aj v zahraničí. Moje dcéry tiež zostali po ukončení VŠ v Bratislave, kde našli lepšie uplatnenie svojej kvalifikácie ako v mieste svojho bydliska.

Z dávky v HN sa dlhodobo žiť nedá ...
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Cela organizacia tych 32 hodin je na koordinatorovi, teda on rozhoduje koho a kedy prideli na aku pracu.
Nikde nie je napisane, ze to musi byt par hodin pravidelne cely mesiac.
Kludne moze tych 32 hodin byt odrobenych len v 1 tyzdni v mesiaci.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

erik - mal by si si zložiť ružové okuliare - a poobzerať sa, že za aké peniaze robia v niektorých regiónoch ľudia - aj za akých podmienok (a či dobrovoľne? - keby nemuseli, tak určite nerobia ) -. A veľakrát sú radi, že vôbec nejaká robota je - lebo to môže byť aj len pár dní v mesiaci.
dám ti jeden konkrétny príklad (agentúra) - dohoda o vykonaní práce - neplatia sa všetky odvody, ani samozrejme nie je nárok na nemocenské dávky, keby človek náhodou ochorel, ani žiadne stravné lístky .. ani žiadne nočné príplatky , robota v stoji - teraz sú horúčavy všade... si rád, keď si sadneš na záchode
HM = 2,20 ... aj ke´d z toho daň nestrhnú - v čistom dostane 1,95 - ešte niekedy aj poplatky sú dajaké, niekto ešte aj daň z toho platí. A ešte môže byť aj nižšia HM ! (2,20 nie je minimum- takže môže to byť aj menej, ako tých 1,92 v čistom)
tak neviem, čo je také strašné odrobiť tých 32 hodín ? - a sú tam aj výnimky! Ale v žiadnom prípade nikto ich k tomu nemôže nútiť, ak takto pracovať nechcú ! - treba si nájsť lepšiu prácu!

... pre zadávateľa - v prípade choroby - treba ísť k lekárovi a liečiť sa . A ak ti to len nevyhovuje - odmietnuť môžeš hocikedy. Veď na UPSVaR vôbec nemusíš chodiť ani nič žiadať - ak nechceš
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

lenže v tejto téme píšeme o "odpracovaní" dávky v hmotnej núdzi . ak niekto dostane čo aj 60 euro len tak od daňových poplatníkov - nejakú prácu by fakt mohol za to urobiť - či? zadávateľ nepíše o prekladaní jednej kopy na druhú - ale že sa mu vidí veľa urobiť tých 32 hodín za týždeň .. zvyšok mesiaca mal voľno.
a ten príklad som dala len na porovnanie (aj v Tesku na brigáde by za 32 hodín - aj v noci - zarobil menej)
No a bohužiaľ je pravda - že slováci znesú strašne veľa a protestovať nepôjdu - ale to už je zase o inom ...
erik - mohol by si napísať, ako sa majú tvoji zamestnanci - že ako to riešiš ty - možno by sa aj iní mohli inšpirovať - mňa napr zaujíma, ako to chodí hlavne v menších (rodinných) firmách
1 0
Iko-RV Iko-RV

Iko-RV je offline (nepripojený) Iko-RV

Katy píšeš mi tu veci, na ktoré som sa vôbec nepýtal. Nikde som nepísal, že mi vadí odpracovať tých 32h, dokonca ten nový systém podporujem, viem že je správne, aby si každý odpracoval svoju dávku. Problém mám len s tým, že sa robí v týchto horúčavách, pritom by sa vôbec nemuselo. Už som predtým robil na aktivačnom, tam sa robilo každý deň od 6:00 do 10:00 a keď pršalo, tak každého poslali domov a tie 4h si nemusel dorábať. My musíme makať od 7:30 do 15:30 a keď prší, tak sa ide domov a zvyšok sa dorába v náhradnom termíne. Lebo prečo by sa malo začínať od 6:00, keď sa môžme na slnku pražiť o hodinu a pol viac. Čo ja mám z toho, že som mal celý mesiac voľno, keď teraz idem skapať na slnku? Sranda je, že keď človek odpracuje tých 32h ešte predtým ako dostal svoju dávku, a hneď potom si nájde prácu, tak defacto štátu zadarmo odpracoval 32 hodín, keby toto spraví nejaký podnikateľ, tak skončil. Celé je to nahlavu. Najviac ma štve, že toto spískali naši drahí rožňavskí úradníci, ktorým keď trochu stúpne teplota, už si skracujú pracovné časy.

A len tak na zamyslenie. V RV žije tipujem tak 1500 nezamestnaných, tých 32h si odrába tipujem tak 100 max. 200 ľudí. Kde sú tí ostatní? Jedna časť z nich si vybavila cez protekciu, že nemusí, a tá druhá časť sú ľudia, ktorým sa ani neodvážia zaklopať na dvere, lebo hneď letí sekera. Toľko o spravodlivosti tohto systému.

A to o tej pásovej výrobe a Tescu. Už som v minulosti robil za pásom 12-hodinovky, s prácou pod júlovým/augustovým slnkom sa to nedá ani len trochu porovnať a bolo to asi za dvojnásobok toho čo mi dávajú teraz pri tom otročení. A v Tescu dávajú 2,5€ v čistom a keď tam z tej páľavy vojdem v spotenom tričku, tak je mi normálne zima.

A to zvyšné blablabla o tom ako tam nemusím byť je také kopanie do ležiaceho. Neviem načo sem píšu ľudia, ktorí miesto rady chcú len rýpať.

Ďakujem ivke, jediná odpoveď ktorá bola k veci. Dúfal som, že by mohla byť aspoň nejaká regulácia zákonom, ale vyzerá to tak, že sa prijal ďalší dementný nedomyslený zákon od zeleného stola.
Naposledy upravil Iko-RV : 28.07.14 at 16:20
0 0
Iko-RV Iko-RV

Iko-RV je offline (nepripojený) Iko-RV

Trošku odbehnem od témy, teraz ako som si podrobnejšie čítal ten zákon 417/2013, som si všimol, že v §12, (3), b), 4 sa píše o max. 80 hodinách pri aktivačnej činnosti. Nie je porušením zákona, keď v RV aktivační pracujú každý pracovný deň 4h? Veď každý mesiac má 21-23 pracovných dní (okrem februára a sem tam nejaký sviatok). Takto môžu za ten mesiac odrobiť aj vyše 90h.

http://www.employment.gov.sk/files/s...ra/13-z417.pdf
0 0
erik555 erik555

erik555 je offline (nepripojený) erik555

Iko-RV
Nikde som nepísal, že mi vadí odpracovať tých 32h, dokonca ten nový systém podporujem, viem že je správne, aby si každý odpracoval svoju dávku. .
Tak potom preco si stazujes?!
Iko-RV
Ďakujem ivke, jediná odpoveď ktorá bola k veci. Dúfal som, že by mohla byť aspoň nejaká regulácia zákonom, ale vyzerá to tak, že sa prijal ďalší dementný nedomyslený zákon od zeleného stola.
Iko-RV
A len tak na zamyslenie. V RV žije tipujem tak 1500 nezamestnaných, tých 32h si odrába tipujem tak 100 max. 200 ľudí. Kde sú tí ostatní? Jedna časť z nich si vybavila cez protekciu, že nemusí, a tá druhá časť sú ľudia, ktorým sa ani neodvážia zaklopať na dvere, lebo hneď letí sekera. Toľko o spravodlivosti tohto systému.
Obciam a mestám v tejto súvislosti pribudli nové povinnosti. Podľa zákona totiž musia pripraviť podmienky na to, aby ľudia, ktorí poberajú dávku v hmotnej núdzi, mohli začať pracovať. Práca im totiž musí byť najprv ponúknutá. Keď obec takéto podmienky nevytvorí, nebude sa môcť siahať ani na dávky poberateľov v hmotnej núdzi.
.................................................. ........................................
Očami odborníkov

Novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi neprinesie zásadnejšie riešenia situácie ľudí, ktorí dávky poberajú. Práve naopak, môže napríklad prispieť k zvýšeniu sociálnych nerovností medzi občanmi. Myslia si to viacerí odborníci na túto oblasť.

„Minimálna dávka má byť v civilizovanej spoločnosti garantovaná každému človeku, ktorý nemá príjem,“ myslí si Zuzana Kusá, sociologička Slovenskej akadémie vied a predsedníčka sieti proti chudobe. Novela môže zvýšiť aj sociálne nerovnosti medzi ľuďmi.
Sociologička Zuzana Kusá je presvedčená, že základná existenčná podpora od štátu by nemala byť niečím podmieňovaná. „Človek má na ňu právo z titulu občana krajiny. U nás je problém zo základnej dávky vôbec vyžiť a štát ani dostatočne nefinancuje celý systém tak, aby ľudia mali možnosť dostať sa napríklad k aktivačnému príspevku, ktorým by si prilepšili,“ vysvetľuje.

„Novela nerieši zásadné problémy, ktoré súvisia s hmotnou núdzou. Nie je zaručené to, že sa všetkým oplatí pracovať, je to komplikovaný systém. Jediná zmena je rozšírenie aktivačných prác," zhodnotil Michal Páleník, riaditeľ Inštitútu zamestnanosti.

Odborníci taktiež tvrdia, že práve starostovia a primátori budú tí, ktorí budú rozhodovať o tom, ktorým ľuďom ponúknu odpracovať si základnú dávku.
Viaceré mimovládne organizácie poukazujú na to, že ide o porušovanie zákazu nútenej práce, práv detí či ochrany pred diskrimináciou. „Ponúkať prácu pod hrozbou sankcií, pretože štát dopredu predpokladá, že ľudia sú leniví a nebudú mať o ňu záujem, zaváňa nútenou prácou,“ hovorí Jarmila Lajčáková z Centra pre výskum etnicity a kultúry. Ponechanie rozhodnutia na starostu, či bude s koordinátorom spolupracovať, podľa nej tiež nie je najšťastnejšie. Ak sa napríklad starosta jednej obce rozhodne, že sa do projektu zapojí, no v susednej obci dostanú poberatelia dávky zadarmo, môže to vyvolať veľké napätie.
Naposledy upravil erik555 : 29.07.14 at 07:20
0 0
erik555 erik555

erik555 je offline (nepripojený) erik555

Pozri, co som nasiel
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...034,bs.1,d.bGQ
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
reaguješ na 4,5 rokov starú tému
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať