Zavrieť

Porady

Obytný/neobytný dom s garážou a parkovacie miesto pred ňou

Dobrý deň, prestavujem neobytný dom na obytný, v ktorom je spravená garáž, ktorá do tohto času nebola využívaná. Chcem začať do nej parkovať automobil, avšak na príjazdovej ceste v centre mesta je spravené pozdĺžne parkovanie po celej dĺžke na druhej strane vozovky od mojej garáže. Cesta je však úzka a pokiaľ na daných parkovacích miestach pre garážou stoja odstavené automobily, nemôžem sa dostať do svojej garáže autom. Viete mi niekto poradiť, aká je minimálne vzdialenosť umiestnenia parkovacieho miesta (parkoviska) pri/okolo garáže, resp. kde to nájdem. Resp. čo treba urobiť?
8 komentárov     zbaliť
ivka70 To chces povedat, ze popred tvoju garaz v jednosmerke (aslebo to nie je jednosmerka?) pri zaparkovanych autach oproti *teda nie na tvojom prijazde ku garazi) prejde auto, ale ty sa nedostanes do garaze?
Kvoli autam na opacnej strane cesty?

Alebo som to zle pochoplila?
Aky je tam siroky prejazd?
traderdurek ku garáži sa dostanem. Šírka cesty spolu s parkovacím miestom je 7 metrov, parkovacie miesto 2 metre. auto mám dlhé 4,5 metra, široké 1,8m a priečne to robí okolo 5m. Manipulácia na zaparkovanie takmer žiadna. A to ešte nehovorím, že tí čo tam parkujú prečnievajú cez parkovacie miesto bežne 80 cm (pretože z druhej strany je plot). Jednosmerka tam neni, môže sa tam cúvať, ale z druhej strany je zákaz vjazdu.
traderdurek šírka garáže je takmer identická (rozdiel 20cm) so šírkou auta, takže si treba nadísť, je tam potrebné vchádzať/vychádzať takmer kolmo na garáž
ivka70 len nebud prekvapeny, ked na tom urade nepochodis, ked posudia, ze sirka zbytku cesty je dostatocna ....
traderdurek akože skúšal som už takto parkovať, keď tam bolo zaparkované auto (trvalo to asi 15 a to mi musel kamarát ešte aj ukazovať, skoro som to auto ošúchal
traderdurek Nemyslím si že takéto znepríjemnenie parkovania do vlastnej garáže, a zdržanie premávky, pokiaľ sa mi nepodarí zaparkovať do garáže, resp. sa mi ani nepodarí je z právneho hľadiska správe.
Chobot Šírka garáže nebude identická so šírkou auta - tou šírkou si asi myslel šírku garážovej brány.

Ak nepochodíš u správcu komunikácie, tak riešením je zväčšiť garážovú bránu, aby si mal väčší priestor na manipuláciu s autom.
traderdurek už neni kde zväčšovať, spadla by celá stavba
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Ja by som doplnila k tým vzdialenostiam:
    Ak to nie je oficiálne jednosmerná ulica, príslušnému OÚ/MÚ nemusí robiť problém dať návrh na zmenu z obojsmernej na jednosmernú premávku s odôvodnením nedostatočných šírkových parametrov vozovky. Najmä keď z jednej strany sú oficiálne parkovacie miesta.
    Pokiaľ je tam však z jednej strany značka Zákaz vjazdu všetkých vozidiel, z druhej strany by mala byť značka Jednosmerná premávka a v takom prípade tam možno len chýba. Aspoň podľa prílohy č. 1 k vyhláške MV SR č. 9/2009 Z.z., ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke, by to tak pri značke č. B 2 (Zákaz vjazdu všetkých vozidiel) malo byť.
    Okrem už spomenutého zákona odporúčam ešte skúsiť sa dostať k STN 73 6056, ktorá sa využíva pri projektovaní verejných parkovísk, alebo hromadných garáží, kde treba tiež zabezpečiť, aby sa dalo zaparkovať (s akými najviac veľkými autami, to je na inú diskusiu).

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    O tomto pojednáva Zákon č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke, §25, ods. u).

    http://www.zbierka.sk/sk/predpisy/49...-z.p-35615.pdf

    Urobiť môžeš, no nemusíš.

    1. Upozorníš slušne
    2. Slušne zavoláš mestskú políciu a tá už bude konať.
    Buď dá papučku, alebo rovno naloží a odvezie. Obe konania sú spoplatnené príslušnou pokutou...
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    traderdurek Len problém je ten, že tam práve je vytvorené parkovacie miesto mestom a povolené aj značkou.
    misoft Zober meter a odmeraj. Ak sú vytvorené parkovacie miesta a je to obojsmerná komunikácia, musí byť šírka voľnej komunikácie min. 6m. (2x3m ako jazdné pruhy). Ak je tá šírka menšia, podaj mestu podnet na prešetrenie a upozorni ich, že nie je dodržaný zákon o pozemných komunikáciách, zároveň upozorni DI, že mesto porušuje uvedený zákon (a uvedieš prečo). A bude sa konať. Správca komunikácie síce môže osadiť značky, vyznačiť parkovanie, ale toto musí skontrolovať a odsúhlasiť i DI.
    traderdurek z jednej strany je zákaz vjazdu na tú cestu a napíšem to i sem až to nemusíš hľadať... Šírka cesty spolu s parkovacím miestom je 7 metrov, parkovacie miesto 2 metre. auto mám dlhé 4,5 metra, široké 1,8m a priečne to robí okolo 5m. Manipulácia na zaparkovanie takmer žiadna. A to ešte nehovorím, že tí čo tam parkujú prečnievajú cez parkovacie miesto bežne 80 cm (pretože z druhej strany je plot). Jednosmerka tam neni, môže sa tam cúvať.
    Chobot Buchač, problém ale je, že na tej druhej strane sú legitímne parkovacie miesta, ako uvádza traderdurek. Takže ak tam niekto bude stáť, nič neporušuje.

    Skôr by som povedal, že sa bude musieť skontaktovať so správcom komunikácie, aby v priestore pred jeho garážou tie parkovacie miesta zrušil.
    buchač Aha...zle som čítal ...
    traderdurek Takže sa treba asi obrátiť na mestský úrad? Lebo komunikácia je v jeho správe, teda v správe mesta
    traderdurek Obom vám inak veľmi pekne ďakujem za pomoc
    ivka70 ano, ale predtym si zmeraj, ci su dodrzane vzdialenosti podla zakona - minimalna sirka komunikacie.
    traderdurek odpoveď vyššie
      zbaliť

    Obytný/neobytný dom s garážou a parkovacie miesto pred ňou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.