Zavrieť

Porady

nazov webu podla postavy z knihy

Mozem si dat nazov mojej webstranky napr. podla nejakej postavy z knihy alebo filmu? Napr. donquijote.sk, gandalf.sk,frodo.sk, atd... Su to samozrejme len priklady.

Ide o to, ci nazov postavy z diela nie je chraneny autorskym zakonom, ci sa bezne moze pouzivat...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Odporúčam, aby si si pozrel autorský zákon č. 618/2003 Z.z. (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-618/znenie-20140101) a v ňom napríklad ustanovenia §§ 2, 7, 15, 86...

    § 2
    (1) Ustanovenia tohto zákona sa vzťahujú na dielo
    a) autora, ktorý je štátnym občanom Slovenskej republiky (ďalej len „občan Slovenskej republiky“) alebo má na jej území trvalý pobyt, alebo
    b) zverejnené v Slovenskej republike bez ohľadu na štátne občianstvo alebo trvalý pobyt jeho autora.
    (2) Ustanovenia tohto zákona sa vzťahujú aj na dielo chránené v Slovenskej republike podľa medzinárodných zmlúv alebo dohôd, ktorými je Slovenská republika viazaná a ktoré boli vyhlásené spôsobom ustanoveným v osobitnom zákone.
    (4) Trvanie autorského práva pri diele občana iného štátu nemôže byť dlhšie ako v krajine pôvodu diela.

    § 7
    Dielo
    (1) Predmetom autorského práva je literárne a iné umelecké dielo a vedecké dielo, ktoré je výsledkom vlastnej tvorivej duševnej činnosti autora, najmä ...

    § 15
    (2) Autorské právo sa vzťahuje na dokončené dielo, na jeho jednotlivé vývojové fázy a časti vrátane názvu diela a mien postáv, ak spĺňajú pojmové znaky diela.

    § 86
    (1) Práva priznané podľa tohto zákona občanom Slovenskej republiky sa vzťahujú aj na občanov iného členského štátu alebo zmluvného štátu.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    misoft, Ing. Ľubomír Janoška, Wotan, arizona, Katy a R
    5
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Wotan dakujem.. z toho vyplyva ze ak to dielo (kniha) bola zverejnena na Slovensku, tak sa autorske pravo vztahuje aj na mena postav... Otazne je, ako sa moze/nemoze pouzivat meno postavy z diela.. napr. ak niekomu poviem ze "Ty si Quasimodo", tak som pouzil chraneny nazov postavy... pojdu po mne ? Ak nie, tak ako to je - slovne ten nazov pouzivat mozem, ale pisomne ci ako nazov webu ci projektu uz nie?

    Alebo ak by som mierne pomenil meno napr. donkichot.sk, kvasimodo.sk tak v tomto pripade myslim, ze neporusim nic, kedze tieto nie su skutocne nazvy postav
    luja5 K fonetickému použitiu - skús sa obrátiť na autorskú spoločnosť LITA, ktorá o.i. zabezpečuje výkon autorských práv zahraničných autorov na Slovensku (http://www.lita.sk/index.php?c=1).
    Wotan keby to tak bolo, tak by sa nikto nemohol ani len rozpravat o nejakom filme ci knihe... bezne sa spominaju postavy, to asi v praxi nebude platit taka hovadina... Vidim to tak, ze trochu pozmenim nazov a je to... ja mam takychto vypalnikov v zadnej casti tela... ze clovwek si ani prdnut nemoze nieco co sa podoba na autorsky chranenu pesnicku
    luja5 Pýtal si sa na verejné použitie v názve web-stránky, možno za účelom dosahovania Tvojho zisku, aby si mal so svojou stránkou väčší úspech... Sorry, ale načo sa potom pýtaš, keď vieš, čo môžeš urobiť? Je na Tebe, čo a ako urobíš, ja som Ti len poradila, lebo toto je Porada od slova poradiť.
    Wotan jasne, ved ja som chcel vas nazor... stranka by nebola komercna. Len ma rozculuju take organizacie, co by zarabali aj na jedinom pismene pouzitom z ich diela... a v mnohych pripadoch to ani autora diela nezaujima, ale hlavne vydavatelov a pod. vypalnicke organizacie...
    Tak dakujem za rady i nazory Dozvedel som sa teda, ze by som to oficialne pouzit nemal, i ked silno pochybujem, ze by to niekto riesil. Ale pre pokoj dusi vymyslim nieco podobne. dikes
      zbaliť

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    Chcela by som poukázať na inštitút voľného diela, angl. public domain, čo v našich zákonoch nie je veľmi ošetrené. Veľká časť klasickej literatúry je už dostupná voľne, viď napr. http://www.feedbooks.com/publicdomain - jedná sa o dlhšie nežijúcich autorov. Samozrejme, ak niekto urobí nový preklad a komentár, tak už sa jedná o nové dielo. Pozrela som nejakú starú klasiku, čo mám doma v angličtine aj v slovenčine, a céčko v krúžku bolo len pri prekladateľovi, ilustráciach a autorovi komentára zo súčasnosti.

    Čo sa týka expirácie, tento paragraf:
    § 2
    (4) Trvanie autorského práva pri diele občana iného štátu nemôže byť dlhšie ako v krajine pôvodu diela.

    LITA združuje slovenských autorov, a spolupracuje so zahraničnými spolkami porovnateľnej funkcie. Je úplne zrejmé, že ak by si mal doménu antigona . sk, tak ťa nezačnú naháňať potomkovia Sofokla

    http://www.lita.sk/index.php?c=4&a=196

    A hlavne, vôbec si nemyslím že použitie mena literárnej postavy naruší autorské práva.


    § 15
    (2) Autorské právo sa vzťahuje na dokončené dielo, na jeho jednotlivé vývojové fázy a časti vrátane názvu diela a mien postáv, ak spĺňajú pojmové znaky diela.

    Isteže nie je rozumné, aby bolo autorské právo na samotné mená postáv. Veď to by sme nemohli mať mnohé knihy s Jozefmi, Henrichmi VIII. a nemohli by byť písané dajme tomu ani paródie atď.

    Ten paragraf potom odkazuje podmienkou splnenia pojmového znaku diela na § 7, kde je definované, čo sa považuje za dielo a čo nie. Samotné meno dielo nie je.
    Ochrana práva sa vzťahuje napríklad na štvrtú kapitolu nedokončeného románu Hatlapatla, v ktorej Lundilusta stretne Izotopa na pláži v Senci a diskutujú o planúcom západe štyroch hviezd na obzore, t.j. je to rozpoznateľná časť, nejaký celok.

    Výnimky z napísaného by mohli byť - napríklad, ak si zaregistroval meno postavy autor či niekto iný ako obchodnú značku apod., čo si viem predstaviť v prípade súčasných komerčne úspešných diel.

    Prípadne, nebolo by ok, ak by si zavádzal na tej stránke, že si autorom toho diela z ktorého si použil meno postavy, apod.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Wotan velmi zaujimave! Ocenujem odpoved a dakujem! Ta webstranka by nemala nic spolocne s tou postavou iba nazov. Totiz ta postava ma iste vlastnosti, alebo sa vztahuje na nieco vseobecne zname a tychto vlastnosti sa web bude tykat. Len nazov postavy vystihuje tu vlastnost tak preto. Uvediem uplne blby priklad: napr. winnetou.sk - a bol by tam predaj indianskych stanov , alebo kedze shrek je skaredy, tak shrek.sk - by tam boli fotky najskaredsich ludi... Su to len blbe priklady co ma napadli, chystam sa pouzit nieco podobne ale uz stare a zabudnute, takze suhlasim s tym co napisala Zuzanka_ba.
    luja5 S výkladom, že všeobecne meno v diele by nemalo byť autorsky chránené, by som nesúhlasila (aspoň tak som pochopila napísaný výklad). Podľa môjho názoru (s prihliadnutím na §§ 7 a 15) výsledkom vlastnej tvorivej duševnej činnosti (čo považujem za pojmový znak diela) môžu byť aj mená postáv tvorivo vymyslené, spájajúce sa s danou knihou a s jej autorom. Mená postáv považujem za súčasť diela rovnako, ako názov diela či časti diela. Niekedy môže byť meno postavy totožné aj s názvom diela. Použitie mien Jozef či Henrich VIII. v knihe nie je asi výsledkom niekoho vlastnej tvorivej činnosti. Možno by bolo zaujímavé vedieť, ako by to dopadlo, ak by niekto mal vo svojom firemnom logu alebo v názve web-stránky uvedené napríklad Potter alebo harrypotter bez súhlasu autorky (len meno Harry by mohol mať bez problémov, lebo nikto by ho nespájal práve s knihami o Potterovi). A netrúfla by som si povedať, ako je to v tom-ktorom prípade s autorsko-dedičskými právami pri neznalosti práva konkrétnej krajiny. Aj keď v prípade diel spred stáročí nevylučujem ako logicky prijateľné voľné použitie. Vodidlo by som videla aj v možnosti nakrútenia filmu podľa určitej knihy v ktorejkoľvek krajine bez problémov.
    Zuzanka_ba Na použitie mien zo súčasných diel som pisateľa upozornila, môžu a sú často chránené ako obchodná značka, napr. ten Harry Potter, Shrek atď. Táto ochrana sa vzťahuje na hocičo, aj na použitie potlače na tričkách apod. Myslím že Wotan to pochopil. Už sa vyjadril, že sa chystá použiť niečo staré, je samozrejme na ňom, aby si správne vybral a overil čo sa chystá použiť.
    Ešte pripomeniem § 2, podľa ktorého, ak sú autorské práva expirované v krajine pôvodu diela /napr. nejakú definovanú dobu po smrti autora/ tak sú expirované aj podľa nášho autorského práva (trvanie u nás nemôže byť dlhšie). Správnou cestou v zmysle zásady opatrnosti je teda overovať pri zahraničných autoroch aj krajinu pôvodu diela. Ako som už písala, pri klasike, už z 19. storočia som to prakticky pozrela aj v niekoľkých vydaných knihách, u nás či z UK alebo USA, ostáva veriť že etablované vydavateľstvá tomu rozumejú. Lita má na stránke komentár, že expirácia spravidla nastáva 70 rokov po smrti autora, samozrejme nemusí to vždy byť tak, v našom zákone je § 21 Trvanie majetkových práv a ustanovenia o dedení, atď.
    Ten § 15 - ochrana sa vzťahuje na jednotlivé vývojové fázy a časti v tomto prípade literárneho diela. Vrátane názvu diela a mien postáv (teda chránené nie sú len dej, zápletka atď). Chránené sú teda fázy a časti, do čoho sú mená a názvy *zahrnuté*. Nepovedala by som, že samotné meno je nutne dostatočne rozpoznateľná časť diela, ktorú by sme mohli považovať za časť. Za časť diela považujem napríklad vetu, odsek, kapitolu.
    Aj keď v tomto priznávam, že v prípade takého Shreka a podobných kreatívnych mien by sme mohli uznať, že je to slovo výsledkom duševnej tvorivej činnosti hodné chránenia. Preto je vhodné v zmysle zásady opatrnosti použiť meno zo starého diela, kde je autorské právo expirované.
    luja5 Vďaka, pochopili sme sa. V podstate ideme spolu jedným prúdom. Viaceré veci, ktoré si spomenula, som zaregistrovala aj ja. Len na citáciu všetkého by to bolo príliš dlhé, preto som svoju odpoveď začala odporúčaním pozrieť si autorský zákon a citovala som z neho len "napríklad". Aj o tých 70 rokoch som sa v zákone dočítala, aj o dedičských právach, aj o vzťahoch k medzinárodným zmluvám....
    luja5 Mne sa niekedy ťažko píše názor alebo odpovedá, keď neviem, či zadávateľ/ka pozná základný zákon event. ako podrobne ho pozná, prípadne čo mu/jej zo zákona nie je jasné... a potom neviem, čo z dlhééého zákona vybrať.
    Wotan Ano dakujem vam, v podstate by som nieco zo sucasnych diel nepouzil, skor nieco stare. Pozrite na niektore realne priklady: http://www.quasimodo.be/ - je to stranka cestovnej kancelarie, http://www.donquijote.org/ - vyucba spanielciny ... a urcite by som nasiel desiatky dalsich i na Slovensku, pochybujem ze to niekto riesi
    Zuzanka_ba Aj ja mám často pochybnosti, snažím sa dodržať rozumnú dĺžku odpovede, aby to aj niekto prečítal a zároveň veci odôvodňovať zrozumiteľným spôsobom - väčšinou predpokladám neznalosť zadávateľa (častokrát keď sa pýtajú zamestnanci na svoje práva, nepoznajú vôbec zákony)
    Wotan tak dostal som oficialne stanovisko od LITA: Majetkové autorské práva na základe slovenského autorského zákona trvajú počas života autora a 70 rokov po jeho smrti. Po uplynutí tejto lehoty je dielo voľné, a teda je možné voľne ho používať.

    Z toho vyplyva, ze idem pouzit to co som chcel volne pre svoj web
    Zuzanka_ba dobre že si si to overil veľa inšpirácie pri tvorbe prajem
    Wotan dakujem
      zbaliť

    fortunka je offline (nepripojený) fortunka

    fortunka
    Podľa mňa žiadny autorská záíkon neporušíš, pretože sú to MENÁ, ako keby sa nikto nemohol volať adam (zhodou náhod ADAM je aj firma, aj web..), lebo Adam Šangala je postava... rovnako by takéto "prezývky" nemohli pouzivat ani uzivatelia chatov a pod. Ty názvom domény nijakým sposôbom nereprodukujes dané dielo... Čo sa týka mien, obávala by som sa iba takých ako "CocaCola" a podobne- REGISTROVANE ochranné známky a aj to v obchodných záležitostiach.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Wotan s tym suhlasim len ciastocne, lebo to su mena to mas pravdu... napr. mohol by som si dat web harry.sk, ale harrypotter.sk uz by bol asi problem...
    luja5 Som rada, že sme Ti pomohli zorientovať sa a ako napísala Zuzanka_ba (len inými slovami), že niektoré veci sú Ti jasnejšie.
    Tak nech sa Ti darí.
    fortunka ano, lenze herry potter nie je len postava a jej emno ale uplny nazov diela
    Llívia Ak by neikto napísal knihu s názvom "Ján Malý", tak by si človek s menom Ján Malý nemohol vytvoriť www stránku s názvom "Ján Malý"?
    Llívia Wotan, ak máš knihu Harry Potter, pozri v tiráži, tak sa mi zdá, že autorské práva a mená postáv sú tam spomenuté
    .
    misoft A ani to harry by som ti neodporúčal.... ..... Harry - vnuk kráľovnej Alžbety... aby si ešte nemal problémy s Angličanmi.....
    luja5 @Llívia: Meno postavy "Ján Malý" by som nepovažovala za vlastnú tvorivú duševnú činnosť autora ako pojmový znak diela. Len v našom tlf. zozname ich je niekoľko.... Hovorí sa, že najťažšie je napísať prvú vetu liter.diela-románu a vymyslieť mená postáv, ktoré by boli jedinečné a spájali sa práve s daným dielom a s jeho autorom, ak na tom autorovi záleží.
      zbaliť

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Wotan:
    Alebo ak by som mierne pomenil meno napr. donkichot.sk, kvasimodo.sk tak v tomto pripade myslim, ze neporusim nic, kedze tieto nie su skutocne nazvy postav
    Touto cestou by som nešla, považovali by ťa za nevzdelanca, alebo ignoranta.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Wotan preco? napr. aj tu v referate sa pouziva v texte kvasimodo ... dokonca neviem ci to nie je oficialne pouzite v slovenskom preklade diela http://referaty.aktuality.sk/chram-m...o/referat-5335 Alebo Don Kichot sa bezne pouziva v slovencine pre ludi, co sa snazia dosiahnut nemozne - vid. http://sk.wikipedia.org/wiki/D%C3%B4...e_de_la_Mancha sekcia Vyznam
    misoft Je rozdiel použiť donkichot a Don Quijote, alebo kvasimodo a Quasimodo -
    Ty by si však cxhcel použiť napr. harrypotter. Vlož za harry medzeru a máš presné znenie postavy. Vlož u donkichot za don medzeru a už to nie je originálne meno.

    Na druhej strane - skomolenie mena - možné to je, ale ako kukučka naznačila - každý si pomyslí svoje....
    kukučka Rob, ako uznáš za vhodné.
    Moja poznámka smerovala k tomu, že slušný človek nekomolí mená a dodržiava pravopis, ale to už som mimotémy.
    Wotan jasne, rozumiem... islo o to, ze ak by som to v povodnom zneni pouzit nemohol a nechcel by som sa toho vzdat, tak v krajnom pripade bz som to pouzil skomolene..ale nie je treba... dostal som oficialne stanovisko od LITA: Majetkové autorské práva na základe slovenského autorského zákona trvajú počas života autora a 70 rokov po jeho smrti. Po uplynutí tejto lehoty je dielo voľné, a teda je možné voľne ho používať.

    Z toho vyplyva, ze idem pouzit to co som chcel volne pre svoj web Victor Hugo zomrel v r.1885
      zbaliť
    luja5 07.08.14 19:58 priradil do Porady
    luja5 07.08.14 19:57 priradil do Porady

    nazov webu podla postavy z knihy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.