Zavrieť

Porady

Dedenie BSM

Dobry den chcem sa opytat ohladom vysporiadanie BSM.
Moja matka zila v bezdetnom manzelstve, kde nadobudli byt, ktory je predmetom BSM.
Jedna sa o druzstevny byt, ktory nie je v OV.
Po case sa rozviedli a BSM nebolo vysporiadane ani po 30 rokoch.
Mamin ex-manzel chce byt prepisat na jeho potomka ale nemoze lebo nebolo BSM vysporiadane.

Medzi casom sa matka druhy krat vydala a mala dceru / mna.
Kedze moja matka umrela chcela by som vediet:
- ci mam narok na dedenie po svojej matke aj BSM cast
- kto musi poziadat o vysporiadanie majetku v dedickom konani

Dakujem
Naposledy upravil zdbr : 08.08.14 at 15:33
3 komentárov     zbaliť
Tweety a otázka?
zdbr Otazka je ze chcela by som vediet ci mam narok na dedenie po svojeje matke z BSM .... posledna veta
Tweety terazky už je jasná otázka, ale predtým si ju nedala.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Družstevný byt nadobudli spolu v manželstve, teda mali spoločný nájom družstevného bytu. Otázkou je, či aj spoločné členstvo - podľa toho, či bol byt pridelený počas manželstva, alebo bol pridelený (pred výstavbou) jednému pred uzavtretím manželstva. To treba zistiť na družstve.

    Ak by bol pred manželstvom pridelý jednému, ten by bol jediným členom družstva a po rozvode by zo zákona zostal byt len jemu. Ak by bol byt pridelný len mame zaslobodna, bola by to asi nahrlásila družstvu a už by bol exmanžel vymazaný.

    Ak je exmanžel stále zapísaný ako spoločný nájomca družstevného bytu, znamená to asi, že spoločný nájom nezanikol ani nebol zrušený, teda nemohol byť ani vyporiadaný členský podiel. Stále sú asi obaja členmi a spoločnými nájomcami. Pri družstevnom byte neplatí ani to, že po trvalom opustení domácnosti ho možno z nájmu vylúčiť ...

    Pravdepodobne sa stane (ex)manžel jediným nájomcom a členom drustva a pripadne mu členský podiel.
    Pozri k tomu občiansky zákonník §§ 703 - 705 a § 707 ods. 2.

    § 707
    (1) Ak zomrie jeden z manželov, ktorí boli spoločnými nájomcami bytu, stane sa jediným nájomcom pozostalý manžel.
    (2) Ak ide o družstevný byt, zanikne smrťou jedného z manželov spoločný nájom bytu manželmi. Ak sa právo na družstevný byt nadobudlo za trvania manželstva, zostáva členom družstva pozostalý manžel a jemu patrí členský podiel; na to prihliadne súd v konaní o dedičstve. Ak zomrel manžel, ktorý nadobudol právo na družstevný byt pred uzavretím manželstva, prechádza jeho smrťou členstvo v družstve a nájom družstevného bytu na toho dediča, ktorému pripadol členský podiel. Ak ide o viac predmetov nájmu, môže členstvo poručiteľa prejsť na viacerých dedičov.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Zuzanka_ba, zdbr, Peggynka, luja5, ivka70, terezamaria
    6
    zdbr Dakujem velmi pekne, vyzera ze to tak bude ako je napisane :-)

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    No tu veru vidno - že ke´d sa nedajú všetky údaje - tak potom sa ťažko radí.
    Dediť môžeš len matkin majetok . a ten byt podľa všetkého matke nikdy nepatril.
    Podľa tvojich doplnení - za jej prvého manželstva to bol družstevný byt. takže najskôr si treba ujasniť - ako to bolo z členstvom ? - ja si myslím, že sa dohodli, kto ostane nájomcom po rozvode - či?
    pozri tu: https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j...VdJUumNzojNu-g
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    luja5 Ani nie že všetky údaje, ale zadávateľka sa vyjadrila nepresne zrejme z dôvodu nejasnosti podstaty pojmov.
    zdbr Presne tak vobec nemam skusenosti s tym, len som sa dozvedela tuto skutocnost tak ma zaujima ako sa to bude riesit...
    luja5 To nevadí, však sme sa dopracovali k tomu, o čo vlastne
    ide.
    zdbr hm no to prave neviem ako to bolo s clenstvom iba viem ze nemoze byt prepisat lebo tam figuruje aj menom mojej matky...
    zdbr ja nie som v kontakte s mojej mamy ex-manzelom takze nepoznam detaily...
    zdbr v tom case ked sa to dialo som este nebola na svete...
    Katy a R no tak treba zistiť (u ex matky, alebo na BD) - všetko máš v tom článku
      zbaliť

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Doplnenie: Odpoveď bola napísaná predtým, ako zadávateľka neskôr upresnila, že nejde o byt v BSM zapísaný na LV.

    Ako zákonná dedička máš svoj nárok. Informuj notára o existencii nehnuteľnosti. Môžeš si vytlačiť z www.kakasterportal.sk LV k bytu, podľa ktorého sú Tvoja neb. mama a jej prvý manžel zapísaní na LV ako manželia s podielom 1/1 (aspoň predpokladám, že tomu tak je). Prines k tomu právoplatný rozsudok súdu o rozvode Tvojej neb. mamy s jej prvým manželom, ktorý potvrdí, že v súlade s ust. § 149 ods. 4 Obč. zákonníka sa mama stala podielovou spoluvlastníčkou s podielom ½ a táto ½ má byť predmetom dedičského konania po nej ako poručiteľke. Postupovať by sa malo podľa ust. § 175l ods. 5 Obč. súdneho poriadku.

    Občiansky zákonník
    § 149
    (4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.


    Občiansky súdny poriadok
    § 175l
    (1) Ak mal poručiteľ v čase svojej smrti s pozostalým manželom majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve, o ktorého vyporiadaní sa nezačalo konanie na súde, vyporiada sa tento majetok v konaní o dedičstve podľa osobitného predpisu18).
    (2) Majetok uvedený v odseku 1 sa môže vyporiadať dohodou medzi pozostalým manželom a dedičmi uzavretou písomne alebo ústne do zápisnice. Ak medzi nimi nedôjde k dohode, vyporiada tento majetok súd príslušný na konanie o dedičstve. Ak rozhodnutie závisí od skutočnosti, ktorá zostala medzi účastníkmi sporná, postupuje súd podľa § 175k ods. 3.
    (3) Dohoda o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov alebo rozhodnutie súdu o vyporiadaní majetku podľa odseku 2 obsahuje vymedzenie rozsahu majetku poručiteľa a jeho dlhov s údajom o cene majetku a určenie, čo z tohto majetku patrí do dedičstva a čo patrí pozostalému manželovi.
    (4) Ak sa zistí skôr, než je dedičské konanie právoplatne skončené, ďalší majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, pri jeho vyporiadaní sa postupuje podľa odseku 2.
    (5) Podľa predchádzajúcich ustanovení sa postupuje aj v prípade, keď poručiteľ bol v čase smrti spoluvlastníkom majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré zaniklo inak než smrťou poručiteľa, ak toto spoluvlastníctvo nebolo ku dňu smrti poručiteľa vyporiadané a o jeho vyporiadaní sa nezačalo konanie na súde.

    Naposledy upravil luja5 : 08.08.14 at 15:35 Dôvod: doplnenie v úvode
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zdbr ok dakujem pekne ako sa postupuje v pripade ze byt este nie je v osobnom vlastnictve? tj. nie je zapisany na katastri, mamim ex-manzel ho nemoze odkupit od osobneho vlastnictva
    luja5 Aha, ja som predpokladala, že byt nadobudnutý do BSM bol byt v OV. Nešlo len o užívacie (členské) právo pri družstevnom byte? Alebo išlo o nejaký nájomný byt? Lebo to je trochu mimo moje znalosti. Bolo by dobré, keby si upresnila v tomto smere zadanie otázky a možno sa nájde niekto, kto má v tom prehľad.
    zdbr V tomto pripade sa jednalo o druzstevny byt nadobudnuty pred 30 rokmi počas prveho manzelstva
    luja5 Môžem Ti len poradiť upresniť to v zadaní otázky, lebo tu v komentároch si to nemusia všimnúť tí, ktorí by Ti vedeli poradiť.
    zdbr ouki dik pekne :-)
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    § 149

    (1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.

    (2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.

    (3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.

    (4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.

    (5) Ak sa po vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov rozhodnutím súdu alebo dohodou objaví majetok, ktorý nebol zahrnutý v rámci vyporiadania, platí preň domnienka uvedená v odseku 4.

    § 149a

    Pokiaľ sa dohody medzi manželmi podľa ustanovení § 143 a 149 týkajú nehnuteľností, musia mať písomnú formu a nadobúdajú účinnosť vkladom do katastra.

    § 150

    Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.

    § 151

    Ak za trvania manželstva bezpodielové spoluvlastníctvo zaniklo, môže sa obnoviť len rozhodnutím súdu vydaným na návrh jedného z manželov.

    http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40#f4237575
    avalik 08.08.14 14:39 odstránil(a) z Porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.