Zavrieť

Porady

AKO sa vypocitaju uroky z omeskania z dovodu nevyplatenej mzdy podla obcianskeho zakonnika

Dobrý deň. Mam otazku. Manzelka sa zamestnala dna 1.8.2006. Od Jula 2013 do maja 2014 si zamestnavatel neplnil zavazok voci nej a neplatil jej mzdu. Ku koncu juna 2014 dostala vypoved. Davame to na sud a chceme si narokovat aj uroky z omeskania. Ako sa to presne rata?..Presny postup netusim ako je, nasiel som len to, ze urokove sadzby podla obcianskeho zakonnika, ze ich vysku urcuje stat podla ECB..atd... .A tam sa to este lisi podla toho, kedy vznikol pravny vztah medzi stranami, inym slovom, kedy sa zamestnala..A ten vznikol 1.8.2006....A zavazok za nezaplatenie mzdy vznikol od jula 2013 do maja 2014. Kde by som nasiel nejaky postup vypoctu, alebo nieco, podla coho by som bol mudrejsi. ...Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    Ahoj,
    budete sa riadiť vykonávacím predpisom - nariadením vlády 87/1995, idete podľa Občianskeho zákonníka.
    Netreba to pliesť s ustanoveniami pre Obchodný zákonník, k tomu je nariadenie 21/2013.

    Tu je to celkom dobre vysvetlené - minulý rok nastali zmeny
    http://www.najpravo.sk/clanky/uroky-...uara-2013.html
    Tu je nariadenie http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-87
    Podľa § 10c, keďže záväzkový vzťah - pracovná zmluva - bol už pred 1.2.2013, riadite sa starším ustanovením, a výsledkom je, že sa riadite http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-586 a teda sadzbu ECB zvyšujete o 8 percentuálnych bodov.

    Sadzbu ECB použijete platnú k prvému dňu omeškania. Sadzby sú tu http://www.nbs.sk/sk/statisticke-uda...ove-sadzby-ecb
    Takže, pre sumy, ktorých prvý deň omeškania bol
    - od 08.05.2013 do 12.11.2013 použijete sadzbu 8,50, t.j. 0,50 + 8
    - od 13.11.2013 do 10.06.2014 použijete sadzbu 8,25, t.j. 0,25 + 8
    - od 11.06.2014 a neskôr použijete sadzbu 8,15, t.j. 0,15 + 8

    A kedy je prvý deň omeškania? Mzda je splatná podľa zákonníka práce, ak ste sa nedohodli v zmluve, najneskôr posledný deň nasledujúceho mesiaca. Predpokladám že v zmluve dátum splatnosti je, treba sa ním riadiť.

    Príklad: dátum je stanovený 15. dňa nasledujúceho mesiaca. Nevyplatenú mzdu za máj 2013, ktorá bola splatná 15.06.2013 úročíte sadzbou 8,50 p.a., prvý deň omeškania bol 16.06.2013. Nevyplatenú mzdu za máj 2014, ktorá bola splatná 15.06.2014, prvý deň omeškanie bol 16.06.2014 úročíte sadzbou 8,15 p.a.

    Do návrhu ktorý dávate na súd by som odporučila každý mesiac mzdy rozpísať, t.j. za každý mesiac osobitne uviesť dlžnú sumu, uviesť dátum od kedy sa má úročiť a percentuálnu sadzbu. Neodporúčala by som dôverovať zamestnávateľovi, že to nebodaj dobre zráta pri platení. A samozrejme pre súd je vždy dobré presne definovať, čo žiadate. Asi by stačilo, ak by ste uviedli, že žiadate úroky z omeškania v zmysle Občianskeho zákonníka, § 517, výpočet síce priamo vyplýva z nariadení, no presným rozpísaním sa vyhnete prípadným pochybnostiam, čo bolo kedy splatné.

    Všade dávajte percentuálne sadzby, nepíšte konkrétne sumy, keďže neviete, kedy bude zaplatené. Nech si to zráta vtedy, keď bude platiť, lebo suma každým dňom narastá.
    Naposledy upravil Zuzanka_ba : 09.08.14 at 15:26

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Podľa § 517 ods. 2 občianskeho zákonníka: Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis.

    Vykonávacím predpisom je Nariadenie vlády č. 87/1995 Z,z. v príslušnom znení. Podľa § 3 tohto NV Výška úrokov z omeškania je o päť percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
    Podľa § 10c tohto NV Ak záväzkový vzťah vznikol pred 1. februárom 2013, výška úrokov z omeškania sa riadi podľa predpisov účinných k 31. januáru 2013 aj za dobu omeškania po 31. januári 2013.
    Je to prvýkrát v prechodných ustanoveniach, že sa výška úrokov riadi podľa dátumu vzniku právneho vzťahu, predtým bývalo Ak došlo k omeškaniu pred ...
    Teda pre právny vzťah vzniknutý v r. 2006 bude platiť: Výška úrokov z omeškania je o osem percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

    Zákl. úr. sadzba ECB = sadzba hlavné refinančné operácie a je na stránke národnej banky: http://www.nbs.sk/sk/statisticke-uda...ove-sadzby-ecb

    Teda ak ti je dlžný napr k 14.7.2013, výška úrokov je 8 + 0,50 = 8,5%.

    Ak ti dlhuje za každý mesiac napr. 500 €, žiadaš uhradiť (11x500) sumu 5500 eur
    - s úrokom omeskania 8,5 % zo sumy 500 € od 14.7.2013 do zaplatenia
    - s úrokom omeskania 8,5 % zo sumy 500 € od 14.8.2013 do zaplatenia
    ...
    - - s úrokom omeskania 8,25 % zo sumy 500 € od 14.11.2013 do zaplatenia
    ...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    johnnySVK Dakujem pekne za odpovede. Nastudujem, uvidime. A este jedna otazka...Ak ti zamestnavatel neplati dlhodobejsie mzdu....a ja aj napriek tomu ( z nevysvetlitelnej solidarity voci zamestnavatelovi a z dovodu bezhranicnej dovery k jeho reciam o uhradeni vsetkych dlhov ) nedam vypoved sam, ale ukoncim pracovny vztah dohodou, to neznamena dufam, ze sa vzdavam naroku na nevyplatenu mzdu...vsak....ci? V dohode nie je nikde uvedene, ze sa vzdavam naroku na mzdu, ktora mi nebola doteraz vyplatena. Ide mi len o to, aby to automaticky nevyplyvalo z definicie DOHODY...To dufam nie...

    A este jedna otazka: Kde v r..i je napisane v zakone, ze ked clovek skonci pracovny pomer dohodou, tak sa automaticky vzdava odstupneho ?...Podotykam, ze vypovedna lehota nebolo...vsetko sa udialo za 2 dni. Bez odstupneho, bez vypovednej lehoty, .........A aj bez vyplatenia mzdy...preplatenia zvysnej dovolenky....atd...no co poviem...Eldorado...

    MImochodom, to ukoncenie DOHODOU, bolo kvoli natlaku..vyhrazkam, ze ked to nepodpise, tak bude mat porusenie pracovnej dispicliny ( i ked zevraj aj k tomu musi dat ona podpis , tak neviem )...tak sa manzelka zlakla a podpisala dohodu....A vsetci zamestnanci to tiez podpisali...
    Zuzanka_ba Samozrejme že nárok na mzdu za odpracované mesiace nezaniká dohodou o skončení PP!

    A to čo je za blbosť, že porušenie pracovnej discipliny?? Škoda že sa nechali do toho dotlačiť.

    Ak je zamestnancov v rovnakej situácii viac, odporučila by som nájsť si spoločne jedného právnika a nechať sa zastupovať čo sa týka vymáhania mzdy, prípadne aj čo sa týka neplatnej dohody o skončení. Keď si rozdelia náklady, nie je to až tak veľa, a nakoniec to celé zacvaká ten zamestnávateľ, lebo prehrá. Právnik spracuje podania tak ako majú byť, a taktiež, v jednote je sila a navzájom si pomôžete.

    Aj dohoda o skončení pracovného pomeru sa dá napadnúť ako neplatná. A dokonca by som to odporúčala napadnúť ako podpísané pod nátlakom a neplatné.
    Podpísaním takej dohody manželka prišla o ďalšie potenciálne peniaze.
    LEBO,
    1) ak by pracovný pomer skončil zamestnanec okamžite z dôvodu neplatenia mzdy podľa § 69 /namiesto podpísania tej dohody/, mal by nárok na jednomesačnú náhradu mzdy podľa priemerky
    2) a keby aj neskončil PP okamžite a naďalej drel pre chumaja, čo by som však výrazne neodporúčala, tak by tou výpoveďou, čo bola daná už predtým zamestnávateľom, získa normálne odstupné podľa § 76.

    A čo sa týka odstupného, tak naštuduj http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...2014-a.html#76
    Podľa § 76 je nárok na odstupné ak je v tej dohode uvedené, že je to na popud zamestnávateľa, ktorý končí, nadbytočnosť atď. Keď tam nie je uvedený žiaden dôvod, nárok nie je.

    Ak by ste aj nechceli riešiť neplatnosť dohody o skončení, tak stále platí čo napísala Mária aj ja o počítaní úrokov. Ak nepreplatil dovolenku, tak dovolenka je splatná úplne najneskôr s tou poslednou výplatou, t.j. ak skončili v auguste, tak niekedy v septembri. Samozrejme treba aj tento nárok zahrnúť do návrhu na súd. Treba priložiť aj dokumenty z ktorých vyplýva skončenie PP ako je tá dohoda, výplatné pásky apod z ktorých sa dá počítať nárok atď.

    Ak ešte treba rady založ novú tému. Lebo pôvodná otázka bola o inom a už bola zodpovedaná.
    kukučka A tu sa ani nedá ohodnotiť tvoja rada.
      zbaliť
    Zuzanka_ba úroky z nevyplatenej mzdy sa budú riadiť Občianskym zákonníkom, nie Obchodným

    AKO sa vypocitaju uroky z omeskania z dovodu nevyplatenej mzdy podla obcianskeho zakonnika

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.