Zavrieť

Porady

Má právo policajt dať pokutu pri škodovej udalosti, keď boli splnené všetky zákonom dané povinnosti?

Pri cúvaní z vlastného dvora som neodhadla vzdialenosť a oškrela som susedovo auto na druhej strane cesty, ktoré vtedy stálo. Hneď som ich kontaktovala, ponúkla riešiť to vyplnením formuláru pre škodové udalosti a nahlásením na poisťovni. Suseda však trvala na zavolaní polície, lebo jej vraj poisťovňa neuverí. Prišla hliadka, dala mi fúkať, nič som nenafúkala a predsa som dostala pokutu 20e. Bolo to oprávnené?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Bolo! Škodová udalosť sa rieši cez poisťovňu. Akonáhle sa však privolajú policajti, riešia to už ako nehodu (i keď škoda veľká nie je). V zápise potom uvedú "škodová udalosť". Pokutu si však dostala nie za oškretie auta, ale za nebezpečné a nezabezpečené cúvanie, teda za dopravný priestupok....§4 ods.1g, §21 ods.2, §22 ods.2,3..... http://mestskapolicia.bratislava.sk/...700011&p1=1122
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    právnik-probono nemáš pravdu. ak sú splnené zákonné predpoklady (mimo iného aj výška škody), polícia vec vyšetruje aj ako škodovú udalosť. ostatné - viď môj komentár pod postom Chobota.
    misoft Veď som písal - uvedú "škodová udalosť"..... a za škodové udalosti sa pokuty asi ťažko dávajú... ak dostala pokutu, tak za iný delikt - porušenie dopravných predpisov....
    A keď prejdeš na právnika-probona - tiež cituje §22! A ten som ja tiež ihneď uviedol - hodinu pred právnikom.
    právnik-probono ja som len nesúhlasil s časťou odpovede, citujem: "...Akonáhle sa však privolajú policajti, riešia to už ako nehodu (i keď škoda veľká nie je). ..." Pokiaľ jeden z účastníkov škodovej udalosti trvá na privolaní polície, Polícia je povinná zadokumentovať aj škodovú udalosť. Čo sa týka právnej kvalifikácie skutku, za ktorý dostala zadávateľka pokutu, dávam klobúk dole, uviedol si správne paragrafové znenie zákona o cestnej premávke (rovnaké mám aj ja vo svojom poste). Ďalej, škodová udalosť musela vzniknúť porušením povinnosti danej zákonom, takže je nepodstatné či pokuta je za porušenie alebo vznik udalosti. Je to podľa mňa to isté.
    misoft Vďaka za upresnenie. V každom prípade - či to policajti vyhodnotia tak, alebo onak - pokuta bola (na 100%) udelená správne a istotne to brali podľa §22.
      zbaliť
    V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac právnik-probono
    Dobrý deň. V danom prípade ste porušili §22 ods. 2 zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, v dôsledku čoho vznikla škodová udalosť. Zotrvaním na mieste udalosti a kontaktovaním poškodenej ste sa vyhli mnohým nepríjemnostiam (v prípade ak by ste z mieste udalosti ušli, hrozila by vám sankcia zákazu činnosti až na 5 rokov a pokuta do 1300eur!). Škodovú udalosť nie je povinné dokumentovať políciou, avšak pokiaľ poškodená na tomto procesnom úkone trvala, boli ste ho povinná strpieť. Hliadka dopravnej polície vám blokovú pokutu uložila za vyššie uvedené porušenie zákona, pričom podľa §22 ods. 2 písm. f) zákona o priestupkoch vám mohla uložiť blokovú pokutu až do výšky 100eur. Policajt pri prejednávaní priestupku však zrejme prihliadol na závažnosť priestupku (na spôsob jeho spáchania a jeho následky), na okolnosti, za ktorých bol spáchaný, na mieru zavinenia, na pohnútky ako aj na vašu osobu ako páchateľa priestupku a preto vám udelil sankciu pokuty na spodnej hranici prípustnej zákonom.
    draik Drobné spresnenie - keďže ide o blokovú pokutu, tak horná výška sankcie je stanovená na 50 eur. V tomto prípade sa postupuje podľa ods. 3 nie ods. 2.
    právnik-probono súhlasím, omylom som uviedol sumu, ktorá páchateľovi hrozí v správnom konaní. v blokovom sa ukladá nie podľa ods. 2 písm. f) ale podľa ods. 3.

    fortunka je offline (nepripojený) fortunka

    fortunka
    Či je to oprávnené neviem, ale je to tak vždy... ešte sa mi nestalo aby pri škodovej udalosti nebola pokuta (aj keď po nej napr. zobrali vodičák) a aj keď sa nikomu nič nestalo, dokonca aj keď nikomu inému nebola spôsobená škoda...

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    keď prídu policajti, tak je vždy pokuta. Neprispôsobenie....... ti môžu hodiť na krk vždy... A ty si nejazdila úplne kóšer, žejo?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Áno bolo. Polícia dáva pokutu skoro pri každej dopravnej nehode alebo škodovej udalosti, keď sú k nej privolaní (ak nie pri každej).
    právnik-probono Polícia musí páchateľa sankcionovať podľa zákona, to jest ak je naplnená zákonná skutková podstata pre škodovú udalosť, vec sa môže prejednať v blokovom konaní buď pokutou alebo pokarhaním (tzv. "dohovor", bez pokuty). Pokiaľ je ale vec právne kvalifikovaná už ako dopravná nehoda, je na zvážení konkrétneho policajta, či vinníka vybaví na mieste v blokovom konaní, alebo ho oznámi na správny orgán. V prípade ak sa rozhodne vinníka oznámiť, spravidla mu aj zadrží vodičský preukaz a vinníkovi hrozí v správnom konaní zákaz činnosti až do 3 rokov a pokuta až do výšky 800eur.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Buď rada, že len 20 €.


    Zákonný postih vinníka dopravnej nehody

    PODĽA ZÁKONA O PRIESTUPKOCH

    Podľa ustanovenia § 22 zákona SNR č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v platnom znení možno za porušenie pravidiel cestnej premávky, v ktorých dôsledku dôjde k dopravnej nehode (priestupok podľa § 22 ods. 1 písm. g) cit. zákona) uložiť pokutu minimálne 150 eur a maximálne 800 eur a zákaz činnosti do troch rokov.
    Niektoré priestupky - dopravné nehody, ktoré vykazujú nižšiu nebezpečnosť pre spoločnosť môžu byť riešené v blokovom konaní, kde možno uložiť pokutu do 650 eur. V takom prípade je vec dopravnej nehody vybavená po úseku zistenia jej príčin a zavinenia, jej kvalifikácie a uloženia sankcie. Vec náhrady škody spôsobenej dopravnou nehodou nie je v prípade blokového konania v kompetencii Policajného zboru. Náhrada vzniknutej škody je vecou dohody účastníkov dopravnej nehody, prípadne zmluvnej poisťovne.

    Ten, kto ako vodič vozidla, ktorý sa zúčastnil na dopravnej nehode, bezodkladne nezastavil vozidlo, nezdržal sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky po nehode v čase, keď by to bolo na ujmu zistenia, či před jazdou alebo počas jazdy požil alkohol alebo inú návykovú látku, alebo nezotrval na mieste dopravnej nehody až do príchodu policajta alebo sa na toto miesto bezodkladne nevrátil po poskytnutí alebo privolaní pomoci, alebo po ohlásení dopravnej nehody, mu môže byť uložená pokuta minimálne 300 eur až do 1.300 eur a sankcia zákazu činnosti viesť motorové vozidlá v minimálnom trvaní jeden rok a maximálne do piatich rokov.
    http://www.minv.sk/?zakonny-postih-v...pravnej-nehody
    Postup v prípade škodovej udalosti
    Škodovou udalosťou sa rozumie udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej
    a) nebola usmrtená ani zranená osoba,
    b) nebola poškodená cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie,
    c) neunikli nebezpečné veci alebo
    d) na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikla hmotná škoda zrejme neprevyšujúca jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona (pozn.: 3.990 eur)

    Za škodovú udalosť sa nepovažuje (a je teda dopravnou nehodou, ktorú treba ohlásiť policajtovi) ak:
    a) nie je splnená niektorá z povinností účastníka škodovej udalosti,
    b) je vodič zúčastneného vozidla pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky sa odmietol podrobiť vyšetrniu na zistenie ich požitia alebo
    c) sa účastníci škodovej udalosti nedohodli na jej zavinení.

    Najdôležitejším rozlišovacím znakom popri výške škody je výslovná dohoda na zavinení dopravnej nehody.

    Škodová udalosť sa teda neohlasuje policajtovi, ale účastníci dopravnej nehody vypíšu len tlačivo o nehode (tlačivo je k dispozícii ako dokument na stiahnutie v dolnej časti obrazovky). Takýto postup jednoznačne šetrí čas čakania účastníkov škodovej udalosti na príchod hliadky Policajného zboru, tým sa osoba zodpovedná za vznik takejto škodovej udalosti vyhne zodpovednosti za priestupok spáchaný porušením niektorých z ustanovení zákona o cestnej premávke, avšak nikdy sa takýmto spôsobom nezbaví zodpovednosti nahradiť škodu vzniknutú na zúčastnenom vozidle, alebo inom majetku, najčastejšie prostredníctvom konkrétnej poisťovne.V prípade náhrady škody, najmä prostredníctvom poisťovne (povinného zmluvného poistenia), je vypísanie a podpísanie uvedeného tlačiva, účastníkmi škodovej udalosti, dôležité pre predídenie neskorším nedorozumeniam pri oznámení škodovej udalosti príslušnej poisťovni v súvislosti s poistným plnením vzniknutej škodovej udalosti.

    Ak účastníci udalosti v cestnej premávke, ku ktorej došlo v priamej súvislsoti s premávkou vozidla na mieste splnili povinnosti účastníka škodovej udalosti a účastníci škodovej udalosti sa dohodli na jej zavinení, avšak zároveň aj udalosť oznámili Policajnému zboru, za účelom posúdenia udalosti vo vzťahu ku kvalifikácii udalosti (najmä čo do výšky spôsobenej hmotnej škody, zraneniu osôb, či poškodeného zariadenia) a výška hmotnej škody odhadnutá privolaným policajtom zrejme neprevyšovala zákonom uvedenú výšku, policajt udalosť neobjasňuje. To znamená, že ak v čase splnenia si povinnosti účastníkov škodovej udalosti a dohody účastníkov škodovej udalsoti na jej zavinení, výška škody na niektorom zo zúčastnených vozidiel zrejme (t.j. viditeľne, očividne) neprevyšovala sumu 3.990,- eur a až po oprave vozidla a vyčíslení nákladov na opravu bola zistená vyššia škoda (napr. možné skryté poškodenia vozidla) je možné takúto škodu považovať za škodu súvisiacu so škodovou udalosťou. Zákon o cestnej premávke neumožňuje Policajnému zboru dodatočné oznámenie škodovej udalosti (ak na mieste udalosti boli naplnené jej zákonné znaky), po vyčíslení výšky škody na základe nákladov na opravu vozidla prípadnej poškodenej veci, t.j. ex post, takúto udalosť prekvalifikovať a objasňovať ako dopravnú nehodu. Policajný zbor objasňuje dodatočne oznámené udalosti v cestnej premávke za podmienky, že tieto udalosti v čase splnenia zákonných znakov pre posúdenie udalsoti podľa § 64 ods. 1,2 zákona o cestnej premávke (dopravná nehoda) alebo § 64 ods. 3 citovaného zákona (škodová udalosť) a to aj s ohľadom na výšku škody na niektorom zo zúčastených vozidiel, ktorá zrejme prevyšovala 3.990 eur, neboli dodržané. V takom prípade je potrebné s oznámením Policajnému zboru doložiť aj dokumentáciu preukazujúcu, že na základe poškodenia vozidiel alebo prepravovaných vecí, či na inom mejetku vznikla hmotná škoda zrejme, t.j. priamo na mieste udalosti viditeľne, očividne prevyšujúca zákonom stanovenú hranicu pre výšku škody.

    http://www.minv.sk/?postup-v-pripade-skodovej-udalosti
    P.S.:
    Pozdrav tú zlatú ženu ( susedku ). Daj jej božťok na líčko a vaľkom po hlave...
    právnik-probono skopírovaný post je OK, ale sankcie sú uvedené iba v prípade dopravnej nehody. Pri kvalifikácii danej udalosti ako "škodová udalosť" je maximálna výška sankcie za porušenie všeobecne záväzného právneho predpisu o bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky (zákon č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke...), v ktorého dôsledku daná škodová udalosť vznikla, podľa §22 ods. 2 písm.f/ zákona o priestupkoch 100 eur. Nakoľko dané ustanovenie taxatívne nevymedzuje spodnú hranicu pokuty, zadávateľka mohla byť sankcionovaná aj pokarhaním (tzv. "dohovorom") bez pokuty. Všetko je však na zvážení policajta, ktorý priestupok prejednával.
    právnik-probono na základe upozornenia opravujem, že pokuta nebola uložená podľa §22/2/f ale podľa §22/3 zákona o priestupkoch a bolo možné uložiť maximálnu nie vo výške 100eur ale 50, ostatné platí bezo zmeny.

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Čo sú zákonom dané povinnosti ? Oprávnene si dostala pokutu. Nebudem sa podrobne rozpisovať a robiť múdreho, z predchádzajúcich odpovedí. Zamysli sa, čo keby si niekoho zrazila a niekomu ublížila na zdraví? Suseda mala plné právo zavolať hliadku polície, ona bola poškodená a nechcela mať s poisťovňou problémy.
    Ty si vinníčka, a toto sa nemuselo stať, keby si neporušila zákon a venovala sa činnosti, kde si bola povinná zo zákona dávať pozor.
    Naposledy upravil sosak : 13.08.14 at 04:44

    Má právo policajt dať pokutu pri škodovej udalosti, keď boli splnené všetky zákonom dané povinnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.