Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mishok je offline (nepripojený) Mishok

  Účtovník, nadšenec, fanúšik slobodného podnikania ...viac Mishok
  Preprava je súčasťou obstarávacej ceny. Odpisova skupina 2. Avšak považoval by som ho za súčasť budovy a riešil to jej technickym zhodnotením (ak je vaša budova pripadne to máte nejakým spôsobom ošetrené v nájomnej zmluve tak podľa nej)

  zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

  zlatica76
  Ako bol zaúčtovaný starý kotol? Predpokladám, že keď ste ho vymenili za nový, tak s tým starým sa niečo muselo stať (napr. odviesť na smetisko?)
  Máš tu teda dva v jednom - musíš aj vyradiť starý kotol a zaradiť nový kotol. Na rozdiel od Mishok-a by som to nedávala ako technické zhodnotenie budovy, ale ako samostatnú položku v inventúre.
  Mishok § 29
  Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

  (4) Rekonštrukciou sa na účely tohto zákona rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností.

  Pre úplnosť pripomínam, že Pokyn č. 3400/1998-62 Ministerstva financií SR k uplatňovaniu § 26 ods. 2 a § 33 zákona o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov stanovuje, že súčasťou stavby je všetko, čo k nej podľa jej charakteru a projektovej dokumentácie patrí. Za takéto vybavenie sa v zmysle predmetného pokynu považujú aj zariadenia kotolní a odovzdávacích staníc (kotly, výmenníky, zásobníky, vyrovnávače tlaku, čerpadlá, kompresory, expanzné nádoby, rozdeľovače a zberače, filtre, poistné a zabezpečovacie zariadenia v obytných domoch a budovách slúžiacich pre administratívu, školstvo atď.).

  V podstate máte 2 možnosti:

  1. v prípade výmeny kotlov za nové, ktoré majú porovnateľné vlastnosti hovoriť o oprave, a teda účtovať výdavky vynaložené na túto výmenu jednorázovo priamo do daňových výdavkov. V tomto prípade nemožno hovoriť ani o modernizácii budovy - kotolne,

  2. v prípade takej výmeny kotlov a armatúr za nové, pri ktorej dôjde ku kvalitatívnej zmene technických parametrov kotolne, zastávam názor, že takáto výmena musí byť považovaná za technické zhodnotenie budovy - kotolne.

  Do firmy sme zakúpili kotol v sume vyššej ako 1700 E - výmena za starý. Mám ho zaradiť do DM? Prepravu môžem zaúčtovať zvlášť, alebo ako súčasť kotla?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.