Zavrieť

Porady

Odpojenie od centralneho kurenia

Dobry den prajem,

rad by som poprosil o pomoc, resp. upresnenie ohladne postupu pre odpojenie od centralneho vykurovania. Sme na najvyssom poschodi panelaku a momentalne sme napojeni na "spolocnu teplaren". Zvazujeme moznost vlastneho kotla a velmi by mi preto pomohli Vase prakticke skusenosti a rady ako postupovat.

Viem, ze je to casta tema a prestudoval som si uz mnozstvo materialov a poradni ale v diskusiach som nasiel vela protichodnych nazorov na to ci je nutne mat suhlas nadpolovicnej vacsiny vlastnikov bytov pripadne ci je potrebne poziadat dodavatela tepla o odpojenie alebo ci staci jednoduche oznamenie o ukonceni dodavok tepla.

Akekolvek rady a skusenosti su vitane

Vopred dakujem a prajem prijemny den,

Tomas
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Odpojiť si len byt od spoločného kúrenia je také, ako keby si si chcela vybudovať v medzimestskom autobuse vlastnú kóju s klimatizáciou a kúrením.

    Neušetríš nič, skôr to je stratové, lebo základnú zložku tepla zaplatíš tak či tak. Jediné, čo ti nebude správca účtovať je variabilná zložka tepla.

    KEby to niekto urobil u nás, tak presadím na schôdzi vyššiu základnú zložku.

    Odpojiť celý dom od centrálneho dodávateľa - to už sa dá diskutovať. Treba ale urobiť dôkladnú analýzu spotreby domu a pripočítať k tomu poplatok centrálneho dodávateľa za odpojenie a potom to porovnať s nákladmi na vybudovanie a prevádzku kotolne plus spotreba plynu.

    LEgislatíva sa k tomuto menila dosť často, nepoznám posledný stav, ale istý čas platilo, že dokonca centrálny dodávateľ dáva k tomu súhlas. Ak súhlas nedá, nedá sa odpojiť. Ale neviem, či to ešte platí.
    lacotinka A nezabudnúť, že ak sa odpojí iba 1 BD, tak obyčajne prejde v plyne zo stredoodberu do maloodberu (do 50000 m3 / to je teplo na UK pre cca 6500 m2 vykurovanej plochy)
    a jednotková cena poskočí okolo + 20%

    naxmt je offline (nepripojený) naxmt

    Pomáham ľuďom orientovať sa v zložitom svete financií a ukazujem im cestu k finančnej nezávislosti. ...viac naxmt
    aktualne je to problem kukni si zakon teda novelizaciu 100/2014. musis mat projekt a stavebne povolenie. ak budes kurit plynom a nebyvas v bratislave stavebny urad ti ziadost zamietne s odvolanim na zakon o tepelnej energetike. ak sa aj odpojis tak budes platit 10% z domu pretoze ta susedia vykuruju. ak sa budes sudne oodvolavat moze sa ti to poradit. odporucam obratit sa na tvojho spravcu svb ten by ti mal vediet v tomto pomoct sk je problematiky znaly.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    oživujem tému.......

    mňa to zaujíma, aj pretože som na najvyššom poschodí, t.j. alebo samostatne by som riešila vykurovanie, alebo popr. celý vchod ......
    ďakujem
    lacotinka na barak musí zatiaľ dať súhlas CDT
    kopretinka 13.08.14 16:42 odstránil(a) z Porady

    Odpojenie od centralneho kurenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.