Zavrieť

Porady

originál alebo kopia

Mám prenajatú miestnosť,platím za ňu mesačne podla zmluvy 12000,- ale neviem majitela presvedčiť,že originál PPD patrí mne a jemu zostáva kópia.
Neviem to nájsť v zákone o účtovnictve.
Okrem toho majitel neuvádza na príjmové doklady číslo-je to moja chyba?
Podla čoho to je a kde to je napísané? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    sklenkova
    Mám prenajatú miestnosť,platím za ňu mesačne podla zmluvy 12000,- ale neviem majitela presvedčiť,že originál PPD patrí mne a jemu zostáva kópia.
    Neviem to nájsť v zákone o účtovnictve.
    Okrem toho majitel neuvádza na príjmové doklady číslo-je to moja chyba?
    Podla čoho to je a kde to je napísané? Ďakujem.
    ty platíš, teda tebe patrí kópia príjmového dokladu od prenajímateľa a ty by si mala vystaviť výdavkový doklad, ktorého originál je tvoj a kópia ide pre prenajímateľa

    sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

    sklenkova
    toto mu stále tvrdím,lenže neviem ako ho presvedčiť,on tvrdí že potrebuje originál na zdokladovanie príjmu,neviete kde by som to našla výslovne napísané?

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    Ešte to zhrniem: vždy doklad, ktorý dávaš originál si nechávaš ty, kópia ide
    druhej stránke:
    výdavkový - ty originál 2. stránka kopia + svoj príjmový doklad originál
    príjmový - ty originál 2 stránka kopia + svoj výdavkový originál

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    sklenkova
    toto mu stále tvrdím,lenže neviem ako ho presvedčiť,on tvrdí že potrebuje originál na zdokladovanie príjmu,neviete kde by som to našla výslovne napísané?
    si si istá, že si si prečítala môj príspevok celý?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    vladan
    ty platíš, teda tebe patrí kópia príjmového dokladu od prenajímateľa a ty by si mala vystaviť výdavkový doklad, ktorého originál je tvoj a kópia ide pre prenajímateľa
    A na čo je prenajímateľovi kópia nájomcovho výdavkového?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Johanka
    A na čo je prenajímateľovi kópia nájomcovho výdavkového?
    no, to už nie je nutné, ale určite na základe kópie príjmového si nájomca vystaví originál výdavkového. To je podstatné, každý pre svoje účto má originál doklady.
    Ten výdavkový v kópii pre prenajímateľa nie je najdôležitejší, a z hľadiska zadania je

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Johanka
    A na čo je prenajímateľovi kópia nájomcovho výdavkového?
    Na spárovanie.
    Kópia dokladu je rovnocenná s originálom, ak je na nej uvedený originálny podpis. Doteraz som sa s takto vyplneným dokladom(kópiou) stretla len u notárov a v pokladni DÚ. Bola som na to upozornená daňovou kontrolou v r.1998 a od vtedy to aj tak robím. Všetky náležitosti na doklade kópia, podpis originál.

    sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

    sklenkova
    aha,ja som to pochopila naopak,že kto platí -teda ja -dostáva originál.Takže je to v poriadku.On si výdavkový neberie,lebo ho vraj nepotrebuje.ďakujem, ja mám niekedy dlhé vedenie.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    vladan
    ty platíš, teda tebe patrí kópia príjmového dokladu od prenajímateľa a ty by si mala vystaviť výdavkový doklad, ktorého originál je tvoj a kópia ide pre prenajímateľa
    Ja teda neviem, ale logicky by mi to vychádzalo naopak. Keď niekomu dávam peniaze, žiadam za to originál dokladu o zaplatení. Aj v obchode Vám dávajú originál účtenky z ERP a kópiu si nechávajú oni. Chcela by som vedieť, prečo ten, kto preukazuje príjem, musí mať originál. Žeby mu DÚ pri kontrole ten príjem neuznal? No to by bolo super. A výdavkové doklady už vôbec nerobím dvojmo. Načo druhú stranu zaujímajú moje výdavky? Je to vymyslená byrokracia, ktorú si účtovníci sami vymysleli. Ale v konečnom dôsledku súhlasím s Marínou. Keď kedysi platilo v zákone, že účtovný doklad bola originálna písomnosť, trvala som na originál príjmovom doklade, ak som niekomu platila. Dnes mi to je jedno, chcem na doklade len originál podpis.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Marína
    Na spárovanie.
    Kópia dokladu je rovnocenná s originálom, ak je na nej uvedený originálny podpis. Doteraz som sa s takto vyplneným dokladom(kópiou) stretla len u notárov a v pokladni DÚ. Bola som na to upozornená daňovou kontrolou v r.1998 a od vtedy to aj tak robím. Všetky náležitosti na doklade kópia, podpis originál.
    Podľa mňa sú toto prežitky s čias, keď zákon o DPH obsahoval ustanovenie o originálnych dokladoch. Je to podobné ako s pečiatkami ...

    Samozrejme nechcem nikoho odrádzať od skladovania kópií výdavkových PD svojich obch.partnerov, ale "dožiť" sa takéhoto VPD je dosť nereálne. Najmä ak ide o daňovníka, ktorý nevedie účtovníctvo a tým pádom ani pokladnicu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.