Zavrieť

Porady

kratkodobe nariadenie dovolenky zamestnavatelom‏

pracujem v slovenskej firme, ktoru vlastni Belgican. Ma dalsiu firmu v Belgicku a na zaklade nej mame pracu tu v slovenskej pobocke. Zajtra, cize 15.8. je v Belgicku a vo vacsine europskych krajin statny sviatok a na zaklade toho nemame velmi fyzicky co tu na Slovensku robit. Nas slovensky sef nam (mne a kolegyni) nariadil volno (resp. dovolenku), ktoru nemame zaujem cerpat. Informaciu o cerpani volna, resp. dovolenky nam oznamil den vopred (14.8.) Ma na to pravo?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    Mal vám to oznámiť 14 dní vopred, nerozumiem, prečo tak neurobil, keďže vedel, že v Belgicku bude sviatok. To však neznamená, že nariadenie dovolenky je neplatné.
    § 111 ods. 5 ZP
    Naposledy upravil Zuzanka_ba : 15.08.14 at 08:56
    Llívia Nesúhlasím s tým, že pri nedodržaní 14-dňovej lehoty nie je nariadenie dovolenky neplatné.
    ivka70 Presne tak, ono plati, ze so suhlasom zamestnanca je mozne tuto dobu skratit. cize ak zamestnanec takuto dovolenku podpise, moze byt nariadena aj den vopred, ale musi s nou zamestnanec suhlasit.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Ako píše Zuzanka_ba, dovolenku sa oznamuje 14 dní vopred.
    Nesúhlasím však s tým, že ak zamestnávateľ svojvoľne skráti túto lehotu, je aj tak nariadenie dovoelnky platné a zamestnanec ju musí čerpať. To by sa dalo krásne zneužívať: zamestnanec oznámi zamestnávateľovi, že zajtra ide k lekárovi a zamestnávateľ mu tam fukne dovolenku. Alebo sa vyskytne nejaká prekážka na strane zamestnávateľa, pre ktorú nemôže zamestnancom prideľovať prácu a tiež im tam fukne dovolenku namiesto prekážky na strane zamestnávateľa.
    Na vašom mieste by som šéfovi oznámila, že s čerpaním dovolenky nesúhlasím a čerpať si ju nebudem. Ak zamestnávateľ nemôže prideliť prácu, je to prekážka v práci na strane zamestnávateľa viď § 142 Zákonníka práce.

    Tiež sa môžete odvolať na:
    Zákonník práce
    § 47 Povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru
    (3) Zamestnávateľ nesmie posudzovať ako nesplnenie povinnosti, ak zamestnanec odmietne vykonať prácu alebo splniť pokyn, ktoré
    a) sú v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo s dobrými mravmi,
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Zuzanka_ba Tuná bolo v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi správanie zamestnávateľa - nedodržanie lehoty. Nemyslím že nedodržanie lehoty v tomto prípade spôsobuje neplatnosť úkonu. Taktiež, nebolo by proti predpisom, ak by zamestnanec na tú dovolenku nastúpil.
    Otázka je či takéto zneužívanie možnosti nariadiť dovolenku na poslednú chvíľu nie je proti dobrým mravom.
    Najmä v prípadoch, ktoré zmieňuješ platí § 112 ods. 2 "Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie, keď je zamestnanec uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, a na obdobie, počas ktorého je zamestnanec na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke. Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky len na jeho žiadosť."
    Llívia Ak zamestnávateľ nariadi zamestnancovi čerpať RD a zamestnanec počas jeho RD ide napr. k lekárovi, o čom VOPRED - PRED nariadením dovolenky - zamestnávateľa neinformoval, dostane náhradu mzdy za RD a nie za ošetrenie/vyšetrenie u lekára.
    Ak sa zamestnávateľ bude tváriť, že mu zamestnanec VOPRED nič neoznámil, tak pri nedodržiavaní 14-dňovej lehoty pri oznamovaní čerpania RD by sa to dalo krásne zneužívať. Povieš dnes, že v pondelok ideš k lekárovi? Zamestnávateľ ti nariadi v pondelok čerpať dovolenku. Ty neodkážeš, že si mu prekážku v práci vopred oznámila (ešte som sa nestretla s tým, že si zamestnanci dávajú podpísať oznámenie z ich strany) a on je vysmiaty, lebo síce Zákonník práce niečo určuje, ale keď on to nedodrží, tak ty sa nijako nemôžeš brániť?
    Llívia Podľa mňa nedodržanie 14-dňovej lehoty je v rozpore so Zákonníkom práce, zamestnanec tento pokyn nemusí splniť a nemusí na dovolenku nastúpiť.
    A ak aj nie, je to minimálne neetické, keď zamestnávateľ prekážku v práci na jeho strane sa snaží "vykryť" nariadením dovolenky.
    Zuzanka_ba Jasné že je to neetické, a konkrétne v tomto prípade hlavne hlúpe, však vedel dopredu že budú mať sviatok. Uznávam teda, aj z tej vety o skrátení lehoty so súhlasom zamestnanca logicky vyplýva, že sa nemôže lehota skrátiť bez súhlasu zamestnanca.
    Otázka je, keď sa dovalia zamestnankyne do zamknutej firmy, čo tam budú robiť, a či im zam-eľ preplatí náhradu z dôvodu jeho prekážok. Ako hovorí wirgi, nebrala by som to tragicky, ak sa to nedeje bežne a inak je zamestnávateľ normálny.
    bubkoch Livia (9:49), tá prva veta, to mas odkial ?
    preco by zamestnanec MUSEL (jasne, mal by ked o tom dopredu vie, ale ked nevie, nic sa nedeje) dopredu oznamovat ze ide k lekarovi, zvlast ked to moze byt nahle ?
    mne sa este nikdy nestalo, aby mi zamestnavatel neuznal paragraf pocas cerpania dovolenky (ci uz na seba alebo dieta)
    jednoducho zamestnanec ma zo zakona 7 dni paragraf na seba a 7 n rodinneho prislusnika a kedy ich vyuzije je len a len jeho vec, zamestnavatel to musi akceptovat
      zbaliť

    wirgi je offline (nepripojený) wirgi

    wirgi
    Jedna vec sú paragrafy, ale to záleží aj od toho aké vzťahy máte so šéfom, či to často takto zneužíva, alebo je to len ojedinele. Môže nastať aj opačný prípad ako aj ja som párkrát súrne potrebovala dovolenku, tak som len ráno zavolala šéfovi a on to akceptoval, keby neboli dobré vzťahy tak mi povie príď do roboty, alebo máš absenciu a tú dovolenku mi neschváli.Takže asi podľa toho by som sa zariadila.
    felicita87 vztahy mame dobre, toto je ojedinely, resp. prvy pripad. ale ide o to, ze ja som tu dovolenku cerpat nechcela a ani som mu tu dovolenku den vopred nepodpisala. on sa odvolaval, ze ma na to pravo,tak som si chcela zistit a overit ako to vlastne je. dakujem za odpovede a komentare

    kratkodobe nariadenie dovolenky zamestnavatelom‏

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.