Zavrieť

Porady

Metodika a postupy uctovania v JU

Zdravim Vas vsetkych. Uz dost dlho uctujem podnikatelske subjekty, ale teraz budem potrebovat viest aj Obcianske zdruzenie - Klub chovatelov psov. Len v jednoduchom. Zakony som si postahoval aj usmernenia - sama teoria bez nazornej ukazky z praxe. Ale nikde, naozaj nikde som sa nedohrabal k nejakej fakt skutocne dobrej literature ohladne postupov uctovania v JU pre organizacie nezriadene na podnikanie - prax, priklady a tak podobne.
Ako tak mi je problematika znama, uz som zacal makat na vlastnom programe na taketo uctovanie. Penazny dennik uz mam ready, aj vratane uctovania v cudzej mene. Teraz idem makat na pohladavkach a zavazkoch.

Nie su mi jasne:

1, ake su to vlastne vsetky zdanovane prijmy a vydavky, teda zdanovana cinnost - zrejme vsetko,co plati aj pre podnikatelske subjekty?
2, prijmy z clenskeho clenov klubu - su to prijmy od zakladatela (kedze sme jeho clenmi) alebo prijmy z cinnosti?
3, dan z urokov na bankovych uctoch - su to financne vydavky ostatne?
4, ako s odpismi dlhodobeho majetku - viem, ze ich sledujem na inventarnych kartach majetku, ale uctujem vlastne potom aj odpisy do dennika, ak ano, tak potom kde?
5, co uroky z vkladov na uctoch - podla mna je rozdiel medzi klasickymi z vkladov a tymi z terminovanych vkladov - prve su z cinnosti (ostatne prijmy) a druhe su tie zo zdanovanej cinnosti,mam pravdu?

Skratka, viete mi niekto poradit? Uplne najlepsie niekto, kto je uctovnikom v nejakom klube chovatelov psov. Vopred dakujem. Rasto
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    Je to zložitá problematika, ale prelúskaj poradu, nájdeš odpovede. Je tu toho viac.

    RastoPD je offline (nepripojený) RastoPD

    RastoPD
    ata111
    Je to zložitá problematika, ale prelúskaj poradu, nájdeš odpovede. Je tu toho viac.
    Preluskaval som sa dost statocne, uz ani nevidim, ale nikde som nenasiel nic, co by odkazovalo na nejake konkretnosti. Skratka ide mi o nieco take, ako je kniha od pani Cenigovej - Uctovne suvztaznosti v PU pre podnikatelske subjekty - ale JU pre organizacie nezriadene za ucelom podnikania. Skratka popis uctovnych operacii a ako ich zauctovat. Hola prax, nic viac. Ako-tak si verim, ze by to mohlo byt dobre, ale vzdy tu budu nejake ALE.

    Viem, co som si zistil, ze v roku 2003 vysla jedna kniha zaoberajuca sa touto problematikou, JU pre NO, od pani Laszovej, mala by mat 239 stran, ale uz sa neda zohnat.

    Takze asi tak. Som tam, kde som aj bol, cize nikde ...

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    RastoPD
    ...ako je kniha od pani Cenigovej - Uctovne suvztaznosti v PU pre podnikatelske subjekty -
    Takze asi tak. Som tam, kde som aj bol, cize nikde ...
    Neviem aku mas predstavu o JU. To sa neuctuje na uctoch ako PU, to sa iba eviduju prijmy a vydaje v penaznom denniku a k tomu sa robia pomocne evidencie....
    Ale ak mas preluskanu aj Cenigovu, tak nemozes mat nejaky zasadny problem ... skus si tu stiahnut penazny dennik - niekde je tu prilozeny v exceli urobeny. Pozri si pozorne horne kolonky - co sa kde scituje ... na to prides.
    Teba sa DPH asi tykat nebude... o to lepsie, zatial si vsetko zapisuj do toho dennika. Zakony musis sledovat, aby si vedel co je uznatelne a co je neuznatelne.
    btw: chystam sa urobit aj minikurz JU, ... ale az dokoncim PU... alebo, ze by som si "odskocila" do JU?

    RastoPD je offline (nepripojený) RastoPD

    RastoPD
    Ja som vlastne povolanim tiez uctovnik, ale podnikatelsky - JU, PU. No problem. Teraz ideme ako psickari zakladat novy klub, a tam to budeme potrebovat prave riesit takto, ako JU pre NO. Mne nie je jasnych len niekolko par uctovnych operacii, a na niektore z nich si teraz uz ani nespomeniem. Vlastne ide o konkretne detaily, ako spravne co zauctovat.

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    RastoPD
    Ja som vlastne povolanim tiez uctovnik, ale podnikatelsky - JU, PU. No problem. ....
    teeeeda! tak sa snazim, myslela som, ze si v nejakej velkej tiesni.. a ty takto???

    RastoPD je offline (nepripojený) RastoPD

    RastoPD
    ayya
    teeeeda! tak sa snazim, myslela som, ze si v nejakej velkej tiesni.. a ty takto???

    Az v takej velkej nie, ale nikdy neodmietnem rady skusenejsich dam a panov ... ... a teraz by sa sikla.

    Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

    Viera123
    ayya
    Neviem aku mas predstavu o JU. To sa neuctuje na uctoch ako PU, to sa iba eviduju prijmy a vydaje v penaznom denniku a k tomu sa robia pomocne evidencie....
    Ale ak mas preluskanu aj Cenigovu, tak nemozes mat nejaky zasadny problem ... skus si tu stiahnut penazny dennik - niekde je tu prilozeny v exceli urobeny. Pozri si pozorne horne kolonky - co sa kde scituje ... na to prides.
    Teba sa DPH asi tykat nebude... o to lepsie, zatial si vsetko zapisuj do toho dennika. Zakony musis sledovat, aby si vedel co je uznatelne a co je neuznatelne.
    btw: chystam sa urobit aj minikurz JU, ... ale az dokoncim PU... alebo, ze by som si "odskocila" do JU?
    Jasne ayya, odskoč! :-)) Si super učiteľka, práve študujem kurz PÚ, lebo to asi budem potrebovať a od školy ďaaaaaleko!

    RastoPD je offline (nepripojený) RastoPD

    RastoPD
    Mampar otazok:

    1. Kam dat prispevok clenov - clenske - prijmy z vlastnej cinnosti alebo prispevok zakladatela?
    2. Ako s pozickou, ktoru poskytnem pri zalozeni obcianskeho zdruzenia - prijem je jasny (ako od zakladatela), ale co vratenie (ostatne financne vydaje?)
    3. Kedze nebudeme podnikat, resp. by sme mohli nahodne (neviem, co si mam pod tym podnikanim predstavit, ked budeme klub chovatelov psov) - co su potom zdanovane prijmy a vydavky, ake su to konkretne
    4. Predpokladam, ze odpisy majetku len vediem, ale o nich nikde v denniku neuctujem - alebo sa mylim - kedze danovy zaklad tu de facto neexistuje
    5. Viac ma uz teraz nenapada

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ako NO musíte mať nejaký štatút.
    Členské je príjem oslobodený.
    Pôžička - neovplyvňuje ZD
    vrátenie - dávala by som to mínusom do toho istého stlpca
    odpisy - uvádzajú sa v uzávierkových operáciách.
    ...........................
    príjmy si priebežne zhodnotíš, či ide o príjmy z členského alebo z podnikania, ťažko takto teoreticky napr. keby ste si dohodli nejaký príjem za reklamu pre niekoho... tak by to bol príjem z podnikania. Tak to budeš dávať do stlpca pre POZD.
    Však život ti ukáže - donesie konkrétne otázky a tie budeme riešiť.

    RastoPD je offline (nepripojený) RastoPD

    RastoPD
    "fšak" práve to. fakticky,tak ako som si to tu uz precital, som nad tym aj uvazoval, akurat tie odpisy IMA mi nedaju pokoj, pretoze, kam to zauctovat. mne to vychadza jedine na OSTATNE FINANCNE OPERACIE, inde nie.

    problematika zdanovanych P a V mi asi zrejme tiez bude jasna ... vsetko mimo cinnosti tykajucich sa cinnosti obcianskeho zdruzenia (klub chovatelov psov) bude vlastne + a - do danoveho zakladu. ale potom co dalej? zaplatit dane, ale na to sa najskor treba registrovat. ak budu mzdy, tam to je jasne - reigsitracia na dan zo zavislej cinnosti je povinna.

    ale ako bude vhodnejsie vyplatit napriklad takeho rozhodcu alebo zapisovatela v kruhu. to mozu byt aj cudzinci, a ti mi nepodpisu dohodu o vykonani prace. ako by som to potom mohol pomenovat? ako "odmena za sluzby"? toto mi mata v hlave tiez.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    jednorazovo možno aj príkazná zmluva....
    a ked budeš mať príjmy vyššie (tuším hranica je 300000 Sk), tak sa zaregistruješ na daň z príjmu na DU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.