Zavrieť

Porady

Pozastavenie návrhu do katastra pri darovanej nehnuteľnosti

Ahojte,
strýko mi 16.7.2014 daroval darovacou zmluvou spísanou u notára svoj dom, s tým, že bude mať doživotné právo vecného bremena. Predchádzali tomu dlhšie rozhovory nakoľko som si to musela rozmyslieť. Všetko prebehlo hladko, zmluva uzavretá, návrh do katastra podaný. Začali sa drobné úpravy na dome vopred dohodnuté so strýkom. Po 10-tich dňoch však zistil, že neskáčem to bodky tak ako on píska (malichernosti) a podal žalobu na zrušenie darovacej zmluvy a zastavenie vkladu vlastníctva na katastri. Prešlo len 15 dní od spísania darovacej zmluvy, čiže kataster nemal ešte potvrdený list vlastníctva. Samozrejme o tomto som nevedela, až kým mi neprišiel list od advokáta. Kedže darca môže požadovať dar naspäť len keď obdarovaný hrubo porušil dobré mravy, v liste boli napísané samé nezmysly o tom ako som mu škaredo nadávala, vyhrážala sa a podobne. Skoro som okoktavela! To že to nebola pravda je teraz vedľajšie.
Čiže návrh na katastri sa zastavil, následne u notára ktorý spisoval darovaciu zmluvu sa spísalo, že ja nesúhlasím s vrátením daru. Táto jeho zápisnica teraz putuje na kataster a vraj oni rozhodnú, či list vlastníctva bude môj, alebo naspäť strýkov. Notár povedal, že je 90% úspešnosť, že kataster bude pokračovať v zápise vlastníctva na mňa.
Otázka znie - máte niekto skúsenosti s niečím podobným? Je naozaj právo skôr na mojej strane? Mám čakať súdný spor? Má vôbec cenu preukázať, že darca si v žalobe vymýšľa?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Komentár - nekomentár ...dám názor.

    Právo je ( podľa popísaného ) na Tvojej strane, ALE ...
    Preukážeš výmysly, ALE ...


    Na Tvojom mieste by som sa vzdal nároku na dakýto " dar " ...
    Atheena Aj nad tým som už rozmýšľala, lenže sa ma takéto chovanie veľmi dotklo. A teraz nemám ani najmenšiu chuť mu to vrátiť už len z princípu a urážke na cti. Ak to kataster zamietne, tak mu to nechám. Ale nech ráta, že mažem jeho telefón zo zoznamu.
    Peggynka Kvôli "princípu" nebudeš dlho spávať,ver mi.Nájdi si na nete "radosti" z darovaných nehnuteľností - aj tu je ich dosť.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ako vieš, že návrh na katastri sa zastavil? Oznámil ti to?
    Kataster preruší konanie o vklade,a počká na prípadné rohodnutie súdu. Sám nemôže rozhodnúť o zrušení zmluvy.

    clen je offline (nepripojený) clen

    právnik-reality clen
    ak bola zmluva napísaná vo forme notárskej zapisnice, kataster nema co skumat, ci to chce stryko naspat alebo nie a nemoze to z tohto dovodu prerusit ani zastavit (§ 31 ods. 2 katastrálneho zákona) http://opozemkoch.sk/predpisy/index.php?ic=4

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Ak je situácia taká,tak by som bola rada,keby to bolo možné vrátiť.Nestojí ti to zato.Uvedom si,že on tam bude bývať a urobí ti zo života peklo .Ty ako majiteľka budeš mať povinnosti a on bude mať právo tam bývať.Že sa ťa jeho jednanie "dotklo",je málo proti tomu,čo ťa čaká.A že ťa čaká súdny spor,o tom nepochybuj.Kým bude žiť,ty si ten dom neužiješ,taká je pravda.
    A tu máš príklad ...že zákerné bremeno...on sa bude cítiť majiteľom,aj keď v skutočnosti ním už nebude:
    http://www.porada.sk/t200875-zakerne-bremeno.html
    Naposledy upravil Peggynka : 19.08.14 at 08:29

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    AK kataster zastavil konanie, to znamená, že sa vyskytla prekážka v konaní a konanie bude pokračovať, ak sa prekážka odstráni. Ak príde tvoj list so zamietnutím vrátenia daru, kataster bude pokračovať v konaní a nehnuteľnosť prepíše. Jedine, keby strýkok stihol vybaviť na súde predbežné opatrenie o zastavení konania, kým súd nerozhodne inak.

    Či sa strýko bude súdiť - kto vie? Ty ho poznáš, čoho je schopný.

    Pozastavenie návrhu do katastra pri darovanej nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.