Zavrieť

Porady

protestné zhromaždenie - ako na to?

Dobrý deň, mám možno zvláštnu otázku.
Susedia chceme zorganizovať protest voči jednej rodine u nás v obci, ktorá sa nevie správať, asociáli. Denne hlasná hudba, alkohol atď.
Budeme cca 5 osôb , chceme transparenty, píštalky atď.

Čo všetko je potrebné urobiť, aby sme tento protest mohli zorganizovať?
Bude potrebné povolenie obce? Môžeme protestovať napríklad od pondelka do piatku po pracovnej dobe?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Na zhromaždenie netreba povolenie

    Občania majú právo pokojne sa zhromažďovať, je to ich ústavné právo vychádzajúce z článku 28 Ústavy Slovenskej republiky.

    Výkon zhromažďovacieho práva občanov slúži na využívanie slobody prejavu a ďalších ústavných práv a slobôd, na výmenu informácií a názorov a na účasť na riešení verejných a iných spoločných záležitostí vyjadrením postojov a stanovísk. Za zhromaždenie sa považujú aj pouličné sprievody a manifestácie.

    Na zhromaždenie nie je nikdy potrebné predchádzajúce povolenie štátneho orgánu.
    Obmedzenie pri Národnej rade SR

    Zákon o zhromažďovacom práve (zákon č. 84/1990 Zb.) upravuje obmedzenie týkajúce sa zhromaždení pri budove zákonodarného zboru. Ustanovuje, že sú zakázané zhromaždenia v okruhu 50 m od budov zákonodarného zboru alebo od miest, kde tento zbor rokuje. Je úplne irelevantné, či zákonodarný zbor práve rokuje alebo nie, toto obmedzenie platí aj v prípade, ak zákonodarný zbor práve nerokuje.
    Kto môže zvolať zhromaždenie

    Zhromaždenie môže zvolať občan starší ako 18 rokov alebo právnická osoba so sídlom na území Slovenskej republiky alebo zahraničná právnická osoba, ak má podnik alebo jeho organizačnú zložku umiestnenú na území Slovenskej republiky alebo skupina osôb.
    Oznamovacia povinnosť

    Zhromaždenia sa musia vždy oznamovať obci, v ktorej sa konajú, avšak s výnimkou zhromaždení usporadúvaných právnickými osobami prístupných len ich členom alebo zamestnancom a menovite pozvaným hosťom, zhromaždení usporadúvaných cirkvami alebo náboženskými spoločnosťami v kostole alebo v inej modlitebni, procesií, pútí a iných sprievodov a zhromaždení slúžiacich na prejavy náboženského vyznania, zhromaždení konaných v obydliach občanov a zhromaždení menovite pozvaných osôb v uzavretých priestoroch. Ostatné zhromaždenia sa musia oznámiť.

    Na zhromaždenie, ktoré podlieha oznamovacej povinnosti, môže obec vyslať svojho zástupcu, ktorému je zvolávateľ povinný vytvoriť podmienky na riadne plnenie jeho úloh, najmä mu umožniť sledovanie priebehu zhromaždenia a vykonanie úkonov nevyhnutných na prípadné rozpustenie zhromaždenia.

    Obec má možnosť určiť miesto v obci, kde možno konať prípustné zhromaždenia aj bez oznámenia, pritom môže určiť dobu, v ktorej sa také zhromaždenia nesmú konať.
    Ako postupovať pri oznamovaní zhromaždenia

    Zvolávateľ je povinný zhromaždenie písomne oznámiť obci tak, aby obec oznámenie dostala aspoň 5 dní vopred, najskôr však 6 mesiacov predo dňom jeho konania. Obec môže v odôvodnených prípadoch prijať oznámenie aj v kratšej lehote. Za právnickú osobu predloží oznámenie ten, kto je v tejto veci splnomocnený konať v jej mene. Oznámenie sa môže predložiť aj osobne v pracovný deň v dobe medzi ôsmou a pätnástou hodinou. Obec vytvorí podmienky, aby sa oznámenia mohli riadne prijímať.

    V oznámení musí zvolávateľ uviesť:
    účel zhromaždenia, deň a miesto jeho konania a čas začatia; ak ide o zhromaždenie na verejnom priestranstve, aj predpokladaný čas jeho ukončenia;
    predpokladaný počet účastníkov zhromaždenia;
    opatrenia, ktoré urobí, aby sa zhromaždenie konalo v súlade so zákonom, najmä počet usporiadateľov, ktorých na organizáciu zhromaždenia určí, a spôsob ich označenia;
    ak má ísť o pouličný sprievod, východiskové miesto, cestu a miesto ukončenia;
    meno, priezvisko, rodné číslo a bydlisko zvolávateľa, u právnickej osoby jej názov a sídlo a meno, priezvisko a bydlisko toho, kto je splnomocnený v tejto veci konať v jej mene;
    meno, priezvisko a bydlisko toho, kto je splnomocnený konať v zastúpení zvolávateľa.
    ak sa má zhromaždenie konať pod šírym nebom mimo verejných priestranstiev, je zvolávateľ povinný k oznámeniu priložiť súhlas toho, kto je vlastníkom, prípadne užívateľom pozemku.

    Ak zvolávateľ neuvedie všetky požadované údaje alebo nepredloží súhlas vlastníka pozemku, alebo ak sú uvedené údaje neúplné alebo nepresné, obec na to zvolávateľa pri osobnom predložení oznámenia upozorní s tým, že ak tieto vady nebudú odstránené, nepôjde o platné oznámenie. Zvolávateľ je povinný na mieste oznámenie potrebným spôsobom doplniť alebo upraviť. Ak bolo oznámenie predložené iným spôsobom, obec zvolávateľa na vady bezodkladne písomne upozorní.

    http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/...tml?print=1#Na zhromaždenie netreba povolenie

    protestné zhromaždenie - ako na to?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.