Zavrieť

Porady

Dan z prijmu pri predaji auta po dedeni

Ako vidno z nazvu temy, zaujima ma, ci budem platit dan z prijmu v takomto pripade:

Pred dvoma rokmi mi zomrel otec.
Pred rokom bolo dedicke konanie, v ktorom som zdedil auto (osvedcenie o dedictve).
Auto je este stale v technickom preukaze napisane na otca.

Ak auto teraz predam, budem platit dan z prijmu (Viem ze ta sa plati ak predam auto do 1 roka od jeho nadobudnutia) ?

Da sa previest taketo auto priamo na tretiu osobu (kupca), alebo ho musim najprv previest na seba?

Vdaka za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Príjem z predaja hnuteľných vecí, keď neboli zaradené do podnikania, je od dane z príjmu oslobodený (viď § 9, ods. 1) písm. d). Takže z príjmu za predané auto neplatíš daň.
    S tým prevodom na tretiu osobu veru neviem, myslel by som, že asi treba urobiť prevod na Teba?

    Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

    Danielle369
    Tak isto to prebiehalo u nás v rodine,otec zomrel,auto zdedila moja mama.

    Najprv sme prepísali auto na mamu,a potom sme ho mohli predať.

    AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

    Som, kto som... AlaNR
    Ja som tiež zdedila po otcovi auto. Na základe osvedčenia o dedičstve som išla na dopr.inšpektorát a prepísali to na mňa. Či sa za to platilo, to si presne nepamätam, ale myslím, že to bolo zdarma. Dokonca som ani nemusela čakať v rade, pretože to robili inde, ako značky a pod.
    Samozrejme som ale pred tým musela mať aspoň návrh na zákonnú poistku. A auto muselo byť "okuknuté" policajtom na parkovisku.

    Kessa je offline (nepripojený) Kessa

    Kessa
    - čo sa týka dane z príjmu pri predaji auta, súhlasím s Palinom
    - prevod na tretiu osobu: je nutný najprv prepis na dediča, t.j. po ukončení
    dedičského konania notár vydá osvedčenie o dedičstve, ktoré je potrebné po uplynutí
    15 dní (čo je lehota na odvolanie) opatriť pečiatkou právoplatnosti na príslušnom
    súde a potom ísť to auto prepísať na dopravné odd. PZ na meno dediča. Až potom je
    možné auto previesť na ďalšiu osobu.

    Dan z prijmu pri predaji auta po dedeni

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.