Zavrieť

Porady

povinnosti mzdára (začiatočníka) spojené s výpočtom miezd

Ahojte, začínam so mzdami, poradíte mi, aké všetky hlásenia sa musia robiť -poisťovne, daňový úrad ..... a v akých termínoch? Mám riadnych zamestnancov a dohodárov, sme MZ. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    Po spracovaní miezd sa posiela každý mesiac výkaz do zdravotnej poisťovne a sociálnej poisťovne.
    Na daňový úrad sa posiela prehľad vždy po skončení kvartálu a to do 30. dňa nasledujúceho mesiaca. Čiže za 1.kv do 30. apríla. Ak zrážaš zrážkovú daň (pri hrubom príjme do 5000,-Sk za podmienky: ak zamestnanec nemá na seba daňový odpočet alebo nepoberá daňový bonus) posielaš do 15. dňa nasledujúceho mesiaca oznámenie daňovému úradu.
    Pri chorobe zamestnanca po 10. dni posielaš SP PN časť II. + potvrdenie zamestnávateľa, po skončení PN posielaš PN časť IV. Do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci kedy bola PN nahlasuješ zdravotnej poisťovni na hromadnom príkaze, že bol zamestnanec PN. Hromadný príkaz posielaš ZP aj vtedy, ak zamestnanec ošetroval chorého člena rodiny. Pri ošetrovačke posielaš doklad + potvrdenie ihneď, nakoľko SP vypláca ošetrovné už od 1. dňa. Ak je zamestnanec na ošetrovačke dlhšie ako 10 dní, vypisuješ registračný list poistenca (pre Sociálnu poisťovňu), kde vyznačíš prerušenie.

    A samozrejme pri prijatí nového zamestnanca sa vypíše registračný list
    zamestnanca. Registračný list sa posiela pred výkonom práce Sociálnej poisťovni. Povinnosť prihlásiť do SP sa týka aj dohodárov. Po ukončení
    PP alebo dohody sa vypisuje registračný list - odlásenie. To sa doručí SP deň po skončení PP alebo dohody.
    Nového zamestnanca (nie dohodára) prihlasuješ aj do zdravotnej poisťovne do 8 dní. Po ukončení PP ho zo zdravotnej poisťovne odhlásiš (takisto do 8 dní).
    Naposledy upravil Ingrid G. : 20.04.06 at 07:10

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    ivti
    Ahojte, začínam so mzdami, poradíte mi, aké všetky hlásenia sa musia robiť -poisťovne, daňový úrad ..... a v akých termínoch? Mám riadnych zamestnancov a dohodárov, sme MZ. Ďakujem.
    Okrem mesačných výkazov do poisťovní, ktoré súvisia s mesačným spracovaním miezd sa posiela
    - vždy do 30.dní po skončení štvrťroka čiže k 30.4, 30.7,30.10 a 30.1 na daňový úrad prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň....
    - vždy k 31.3. sa posiela na DÚ sumárne hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti.
    - do 15.dňa sa posiela na DÚ oznámenie o zrážkovej dani zrazenej v predchádzajúcom mesiaci

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Ingrid G.
    Po spracovaní miezd sa posiela každý mesiac výkaz do zdravotnej poisťovne, sociálnej poisťovne.
    Na daňový úrad sa posiela prehľad vždy po skončení kvartálu a to do 30. dňa nasledujúceho mesiaca. Čiže za 1.kv do 30. apríla. Ak zrážaš zrážkovú daň (pri hrubom príjme do 5000,-Sk za podmienky: ak zamestnanec nemá na seba daňový odpočet alebo nepoberá daňový bonus) posielaš do 15. dňa nasledujúceho mesiaca oznámenie daňovému úradu.
    Pri chorobe zamestnanca po 10. dni posielaš SP PN časť II. + potvrdenie zamestnávateľa, po skončení PN posielaš PN časť IV. Do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci kedy bola PN nahlasuješ zdravotnej poisťovni na hromadnom príkaze, že bol zamestnanec PN. Hromadný príkaz posielaš ZP aj vtedy, ak zamestnanec ošetroval chorého člena rodiny. Pri ošetrovačke posielaš doklad + potvrdenie ihneď, nakoľko SP vypláca ošetrovné už od 1. dňa. Ak je zamestnanec na ošetrovačke dlhšie ako 10 dní, vypisuješ registračný list poistenca (pre Sociálnu poisťovňu), kde vyznačíš prerušenie.
    A samozrejme pri prijatí nového zamestnanca sa vypíše registračný list
    zamestnanca. Registračný list sa posiela pred výkonom práce Sociálnej poisťovni. Povinnosť prihlásiť do SP sa týka aj dohodárov. Po ukončení
    PP alebo dohody sa vypisuje registračný list - odlásenie. To sa doručí SP deň po skončení PP alebo dohody.
    Kým som niečo napísala tak Ingrid to dosť podrobne rozpísala Super. Len dodám,že pri ukončení PP zamestnanca sa vypíše ešte aj ELDP a pošle sa na SP.

    ivti je offline (nepripojený) ivti

    ivti
    Ďakujem vám veľmi pekne, že ste mi venovali čas. Ešte by som potrebovala vedieť, kde zoženiem tlačivá na to všetko?

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    ja vypisujem všetky tlačivá cez internet, buď si ich na jednotlivých stránkach stiahneš, vytlačíš a vypíšeš, alebo vypíšeš priamo a vytlačíš a tak zašleš buď na DÚ, SP, alebo na ZP.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    ivti
    Ďakujem vám veľmi pekne, že ste mi venovali čas. Ešte by som potrebovala vedieť, kde zoženiem tlačivá na to všetko?
    tlačivá nájdeš v konkrétnych poisťovniach, prípadne na ich internetových stránkach a daňové tlačivá na www.drsr.sk

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    ivti
    Ďakujem vám veľmi pekne, že ste mi venovali čas. Ešte by som potrebovala vedieť, kde zoženiem tlačivá na to všetko?
    Všetko Ti krásne poradili, ak môžem odporúčam nerobiť ručne, ale na SW - ak nemáš skús OLYMP - na www.kros.sk, je to SW aj pre nie moc podkutých mzdárov, má všetky tlačivá i zostavy a nieje drahý.... - mne moc vyhovuje a mzdy nemám rada

    zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

    zuzu 76
    Dobrý deň,
    prosím o radu , ktoré sú povinné mzdové tlačové zostavy pri ročnej uzávierke ?


    -mzdové listy
    -evidenčné listy
    -vydané a zaslané potvrdenie o príjmov FO zo závislej činnosti zamestnancom, ktorí o to požiadali
    -žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania + podklady
    -vydané a zaslané potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti zamestnancom, ktorí nepožiadali o vykonanie ročného zúčtovania
    -ročné zúčtovania preddavkov na daň z príjmov FO zo závislej činnosti
    -potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo záv.činnosti na účely vyhlásenia o poukázaní sumy vo výške 2 % zaplatenej dane
    - nevyčerpaná dovolenka

    povinnosti mzdára (začiatočníka) spojené s výpočtom miezd

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.