Zavrieť

Porady

Právo vstupu na susedov pozemok

Dobrý deň, poprosím o radu, ak niekto vie. Potrebujem vyčistiť komín, ktorý mi vychádza zo steny smerom na stranu suseda z boku. Nechce nám dovoliť vstup na jeho pozemok, ale inak sa ku komínu nedostaneme a tým pádom by sme pri kúrení ohrozili aj nás a jeho. Je na to nejaký zákon, ktorý by nám to umožnil? Niekde som počul, že pri nevyhnutných úpravách domu, nám vstup povoliť musí, ak mu dáme potom do poriadku , ak by sme mu napríklad poškodili trávu, alebo nebodaj niečo poškodili. ( Inak má tam len samú burinu, ale s ním je ťažká debata). Ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Porozprávajte sa so susedom s poukázaním na ust. § 127 ods. 3 Obč. zákonníka.

    § 127
    (3) Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    rudhol Ďakujem, vedel som, že je taký §, len som nevedel presne jeho definíciu. Najhoršie je, že sused je totálny blbec ( a to nepreháňam) a je mu jedno či je na to zákon alebo nie. No budem sa musieť asi obrátiť na obec, alebo neviem. Ale aj tak ďakujem.
    clen blbec je b ezny jav s ktorym sa treba naucit zit
    marjankaj blbec je bezny jav s ktorym sa treba naucit ziť.

    To je predsa jasné. Pred sebou neutečieš.
    buchač Najhoršie na tom je, že ak by sa niečo (nedajbože) prihodilo a nejaká škoda by sa aj susedovi stala, to by bolo len potom tóčó...pindal by jak chorá vrana...

    Jeden si proste neuvedomuje, že škodí aj sám sebe.
    ...a s takýmto blbcom v podstate nepohne ani zákon...
      zbaliť

    clen je offline (nepripojený) clen

    právnik-reality clen
    a § 135 stavebného zákona (http://opozemkoch.sk/predpisy/index.php?ic=95):
    (1) Na uskutočnenie stavby alebo jej zmeny a na uskutočnenie nevyhnutných úprav udržiavacích alebo zabezpečovacích prác a na odstránenie stavby a informačných, reklamných a propagačných zariadení môže stavebný úrad uložiť tým, ktorí majú vlastnícke alebo iné práva k susedným pozemkom alebo stavbám, aby trpeli vykonanie prác zo svojich pozemkov alebo stavieb.

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Skúste porozmýšlať, či sa ku svojmu komínu nedostanete zo svojej strechy, keď sused robí prieky. Tiež by som porozmýšľal nad možnosťou vyčistiť komín núdzovo, odspodu, rozobraním, otvorením komínového telesa. Ja si uvedomujem absurditu tohoto riešenia, ale keď sa nechcete zo susedom hádať, by som volil cestu menšieho odporu. Nedá sa mi spýtať, že ako ste čistili komín doteraz, hádam tam nebývate prvý rok.
    buchač Sosak

    Čistil si už komín ?
    Lebo kominár (alebo aj iná osoba) s tou kefou pretiahne komín, no sadze a aj tie zvyšky dectu spadnú dole.
    Na spodku komína sú komínové dvierka, cez ktoré sa následne tie popadané častice musia vybrať von ... a to s lopatkou.
    Inak sa proste nedá...nakoľko sadze sú silne horľavé a ak ich je príliš, tak môže prísť k problému.
    -------------------------------------------------
    Podobnosť s preťahovaním iného komína je čiste len podobná...
    sosak Veru, už som čistil som komín spomínaným spôsobom a nebola to čistá robota a nie rýchla, ako by to robil kominár, šup, šup... )

    Právo vstupu na susedov pozemok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.