Zavrieť

Porady

Oplatí sa platiť dobrovoľné sociálne poistenie?

Mám 8 rokov do dôchodku, odrobených mám 21 na Slovensku a 6 v cudzine. Teraz som skončila prácu v zahraničí a rozmýšľam, či si mám platiť si dobrovoľne poistenie v Sociálnej poisťovni. Nemám toľko peňazí, aby som si mohla platiť poistenie z vysokého vymeriavacieho základu, takých 500 euro VZ - čo je cca 150 euro mesačne, viac nechcem dať. Nemáte niekto predstavu o tom, aký rozdiel by bol, keby som si už do dôchodku nič neplatila v porovnaní s platením dobrovoľného poistenia? Nedá sa mi to cez kalkulačku nijako vypočítať. Ďakujem za radu.

Pre upresnenie:
Ročník 60, štúdium do roku 80, odpracovaných započítaných mám 25 rokova 4 mesiace v kuse bez PN, materskej...., potom rok na ÚP, potom 5 rokov som si nič neplatila a od roku 2006 do 2014 poistenáv Rakúsku. Príjem slovenský priemer, nič moc.
Naposledy upravil tatkab : 28.08.14 at 07:51 Dôvod: Upresním
Kvaka ešte doplň, ako dlho si študovala, kedy si odišla pracovať do zahraničia a či si mala nejaké dlhodobé PN, ak si bola nezamestnaná, ako dlho, ak materská tak koľko. Bez toho sa nedá odpovedať ani približne.
tatkab Doplnila som.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Požiadaj si sociálnu poisťovňu o zaslanie informácie o zmenách stavu tvojho individuálneho účtu za doterajšie obdobie dôchodkového poistenia.
  Potom si môžeš vyrátať priemerný osobný mzdový bod a prerátať aspoň približne výšku dôchodku za tohto stavu a po 8 rokoch.

  Ak si máš zhoršiť priemerný bod, môžeš si platením aj poškodiť. Dôležité je, aby si neplatila len pár mesiacov v kalendárnom roku, lebo sa to pomeruje s celoročným priemerným zárobkom (výpočet osobného mzdového bodu). Ak nebudeš mať v kalaendárnom roku uhradené nič, nebude sa ti ten rok počítať vôbec.

  Suma starobného dôchodku sa určí ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok a aktuálnej dôchodkovej hodnoty.
  6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  panamaus dnes može byť dochodková hodnota okolo 10 €
  ročne sa zvyšuje o nejaké 2 %

  osobný mzdový bod je dobre , keď je nad 1,2
  alebo aspoň 1,1
  panamaus Was bedeutet :

  tvoj individuálny účet v SP ????????????
  tatkab To si musím zistiť, mám len starý k roku 2003, a priemer cca 0,9 - 1.
  Kvaka Starý výpis k roku 2003 počítal POMB od roku 1994, teraz sa počíta od 1984, bude to inak, určite viac.
  panamaus POMB = určite viac, iba ak mala vtedy vyšší plat, ako bol štátny priemer
  tatkab No nič moc to nebolo, na začiatku priemer a keď som začala dobre zarábať, tak ma vyhodili z roboty, hehe. Ďakujem veľmi pekne za rady. Tatka.
    zbaliť

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  ja by som na tvojom mieste išla tým smerom - že doplatiť spätne nejaké kratšie obdobia, ktoré sa dajú (def v zákone) . Urob, ako Mária napísala ... ak nájdeš napr rok, ktorý nemáš celý - a je tam možnosť doplatiť, tak sa oplatí za tie mesiace - potom môžeš aj z vyššieho VZ. a výhodou ešte je, že keď sa dopláca dôchodkové poistné spätne, neplatí sa rezervný fond (skrátka prepočítať tak, aby si "za čo najmenej peňazí dostala čo najviac muziky" ). A spätne môžeš napríklad aj predtým, ako požiadaš o dôchodok. (aspoň podľa teraz platného zákona)
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  tatkab To je ono, toto využijem. Neviem, čo bude o rok, či budem späť v Rakúsku, či vôbec dožijem dôchodku. ďakujem za radu, úplne som na túto možnosť zabudla.
  Kvaka Pozerala som a tu asi prichádza do úvahy doplatiť za obdobie, počas ktorého by mala prerušené poistenie alebo bola zaradená do evidencie nezamestnaných.
  tatkab Prerušené poistenie som mala od roku 2001 do 2006. Využijem túto možnosť, dnes sa neoplatí na nič sa spoliehať, kým pôjdem do dôchodku, bohvie čo sa zmení, a ak nedožijem, aspoň ma nebude mrzieť, že som si zbytočne platila. Ďakujem za fundované odpovede, to som ani nečakala, že tu nájdem takých odborníkov. Pekný deň.
    zbaliť

  Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

  Kvaka
  Dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba platí mesačne poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity. Za 8 rokov zaplatíš na odvodoch toľko, že aj keby si žila sto rokov, sa ti to nevráti, dokonca si môžeš dôchodok znížiť. Ale zákony sa neustále menia, ktovie, čo bude za 8 rokov. Ak môžeš, skús sa ešte zamestnať.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  panamaus Kvak " Za 8 rokov zaplatíš na odvodoch toľko, že aj keby si žila sto rokov"

  V podstate máš pravdu
  keď som si to prerátaval, tak čo za rok zaplatíš, dostaneš spať na zvýšení dochodku za 7 rokov

  teda ak bude platiť 8 rokov, určite jej to vrátia za 56 rokov a keby išla v 62 do dochodku musela by sa dožiť 119 rokov

  ale keby išla v 60, tak platí iba 6 rokov / vrátia jej to za 42, takže to by so zvýšeniami do 100 rokov stihli
  Kvaka Toto je individuálne, dala som si do tabuľky a dosť to ovplyvňuje výška POMB. Tatkab mala určený 1,2, ale to bolo pred 11 rokmi z príjmov od roku 1994.
  Kvaka Tu je odkaz aj s príkladom, stačí aplikovať na konkrétny stav zadávateľky, dať predpokladanú hodnotu ADH a zistí viac. http://www.aurus.sk/tlac/dobrov_doch2.pdf
    zbaliť

  korela je offline (nepripojený) korela

  korela
  Koľko rokov to chceš platiť? Výška dobrovoľného poistenia má význam vtedy, ak si mala príjmy okolo indexu niečo pod alebo 1 OMB. Ak by si chcela slušnejšiu penziu a nie priemer, tak podľa mňa si platiť dobrovoľné tak, aby ti vychádzal aspoň OMB v dvojke. Neviem, koľko je to teraz, aký máš zdravotný stav a životosprávu, z dôvodu, aby si si to užila.
  Inak podporíš iba nepracujúcich. Či nie je lepšie si ich radšej sporiť osve na knižke, ale pri dnešných úrokoch nič prevratné. Alebo sa naučiť obchodovať, ak máš bunky na tieto veci.
  Poradiť ti môže iba nejaký poradca, alebo si nájdi niekoho v SP. Ja som si platila, mne to výrazne pomohlo. Viac, ako zamýšľaš investovať ty dnes. Chcela som mať akú-takú istotu. Všetko závisí od okolností. Aj tak človek nevie ako bude. Je to riziko vždy dnes.
  Vieš, aký by si mala index bez platenia dobrovoľného?
  tatkab Bohužiaľ moje finančné možnosti mi veľmi nedovoľujú platiť viac, takže asi využijem tú možnosť doplatiť dodatočne. ďakujem.
  tatkab Stále sa ale píše o Dobrovoľnom poistení a o tom, že to bude povinnosť, som sa nikde nedočítala. Povinné je zatiaľ len zdravotné poistenie.
  Indeed moralna povinnost, vzhladom na fakty..
  tatkab Morálnu povinnosť považujem za 21 rokov už splnenú.

  Oplatí sa platiť dobrovoľné sociálne poistenie?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.