Zavrieť

Porady

Odpracovanie dávok v hmotnej núdzi bez pracovno-právnej ochrany v právnom štáte?

Mňa by zaujímalo z takého pracovno-právneho hľadiska, ak človek, ktorý poberá dávky v hmotnej núdzi a je mu cez obec resp. úrad práce v súvislosti s novelou zákona o hmotnej núdzi ponúknutá tá tzv. pracovná činnosť v rozsahu 32 hodín napr. zametanie ulíc, výkopové práce, administratívna činnosť atď. ako je vlastne možné z takého pracovno-právneho hľadiska charakterizovať tento kvázi pracovný vzťah medzi občanom a štátom? Nie je to práca na čierno? Je to vlastne práca bez pracovno-právnej ochrany. Bez stravy, bez zodpovednosti za škodu, napríklad ak by niekto spôsobil nejakú škodu pri svojej práci, ak príde k zdravotnému úrazu? Nemal by sa v právnom štáte vzťahovať na takýto pracovný vzťah Zákonník práce? Nemá občan právo na pracovno-právnu ochranu, ak vykonáva pracovné činnosti akéhokoľvek charakteru v akomkoľvek časovom rozsahu, hoci teda v takomto zvláštnom postavení, pretože je poberateľom dávok ? Mne to príde také neuveriteľné, že štát vlastne zákonom určí, aby si ľudia tú dávku odpracovali a zároveň úmyselne určí, že sa na takýto pracovný vzťah nebude vzťahovať asi žiadne pracovné právo občana. Predovšetkým ten Zákonník práce. Nehovoriac o tom, že samotná novela je pravdepodobne protiústavná a porušuje aj iné dohovory, zmluvy atď.
Ďakujem za prípadnú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Tuto otazku by bolo dobre smerovat k nasim uzasnym zakonodarcom, ktori takyto paskvil uzakonili.
    Takze smerovat na parlament, vladu a ministerstvo prace .... celkom by ma zaujimalo, ako zareaguju
    Naposledy upravil ivka70 : 05.09.14 at 10:23
    misoft Ako? No predsa "vyhýbavo" ...... pošlú ťa......... vieš kam.
    Igor3 Asi len tam to môžem poslať, napísal som pár poslancom a nikto mi neodpovedal a vlastne ani tu na tejto stránke sa nenašiel nikto, kto by mi vedel odpovedať na otázku, či je možné v právnom štáte takéto práce postaviť mimo Zákonník práce.Poberatelia dávok dávajú predsa k dispozicií svoju pracovnú silu zamestnávateľovi- čiže štátu. Ale ak nie sú účastníkmi pracovno-právneho vzťahu, tak by sa vlastne ani nemuseli podriadiť pokynom zamestnávateľa-štátu. Aký zákon vlastne štát uplatňuje voči poberateľovi dávok, ak už ten poberateľ napríklad kope kanály alebo čistí trávniky? Na základe čoho mu môže štát-koordinátor zadávať pracovné príkazy? Tomu vôbec nerozumiem. Tak nikto mi ale nato nevie odpovedať, asi ostanem sám na zodpovedanie otázky

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    ja by som to definoval jedným slovom bordel.

    Odpracovanie dávok v hmotnej núdzi bez pracovno-právnej ochrany v právnom štáte?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.