Zavrieť

Porady

Poistenec štátu

môže moja dcéra navštevovať MŠ celý deň,keď ja som evidovaná na soc.poisťovni -ako opatrovanie dieťaťa do 6rokov?Odvody do poisťovní platí za mňa štát?
Naposledy upravil zifcak : 03.09.14 at 10:00
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Dôchodkové poistenie len za týchto podmienok:


    Fyzická osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov

    Aké sú podmienky, aby štát tejto osobe platil poistné na dôchodkové poistenie.

    Fyzická osoba, ktorá sa riadne stará o dieťa do 6 rokov jeho veku, môže byť dôchodkovo poistená ak:

    - ona aj dieťa majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky (ak majú trvalý pobyt v SR, môže byť poistencom štátu aj v prípade, ak sa prechodne zdržiava v zahraničí),
    - nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec (ani ako dohodár) alebo SZČO,
    - nemá priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok,
    - nedovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok a ak
    - podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti.

    ref: http://www.socpoist.sk/matka---opatr...sistent/55166s


    Zdravotné poistenie

    Zákon o zdravotnom poistení

    (7) Štát je platiteľom poistného, ak v odseku 8 nie je ustanovené inak, za

    j) fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,

    (10) Osobná celodenná a riadna starostlivosť je na účely tohto zákona starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa

    a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.