Zavrieť

Porady

preplatená dovolenka počas RP

Dobrý deň, počas rodičovského príspevku je možné preplatiť alikvotnú časť dovolenky? V ten mesiac sa odoberie rodič. príspevok zo SP?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Pokial nekonci pracovny pomer, nedovoluje Zakonnik prace dovolenku preplatit.
    Dovolenka sa prenasa pocas MD aj RD a zamestnankyni bude umoznene ju cerpat po navrate do prace.
    Moze potom ukoncit skor RD a cerpat,. ak sa so zamestnavatelom dohodne.

    A rodicovsky prispevok nie je vyplacany zo Socialnej poistovne.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Martinka, podľa ZP to ide, ak pracovníčka mesiac vopred požiada zamestnávatela o ukončenie rodičovskej dovolenky. Zamestnávatel jej ukončí prerušenie v SP a ZP a prihlási ju na obdobie čerpania dovolenky ako riadneho zamestnanca.
    Čerpanie dovolenky nemá žiadny vplyv na výplatu rodičovského príspevku, ten je možné poberať aj v súbehu so zamestnaním.
    Po skončení dovolenky treba znovu splniť oznamovacie povinnosti zamestnávatela voči ZP a SP.
    Treba upozorniť zamestnankyňu, že za toto obdobie sa musí v SP odhlásiť z dôch.poistenia a po skončení nanovo prihlásiť. Tiež je dobré vedieť, že počas tohto obdobia sa na ňu nevzťahuje zákaz výpovede zo strany zamestnávatela.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Upresni. Pracuje a čerpala dovolenku alebo končí PP? Preplatiť len tak D sa počas PP nedá.
    Martina Copková (Dnes 13:36) nie, je ešte na RP ale sa jej zdá, že má veľa dovolenky, tak požiadala vedenie o preplatenie časti, ja som ich upozornila, že podľa ZP to nejde, až nastúpi do zam., tak nech sa jej preplatí, iba som sa chcela uistiť, že som povedala dobre

    S čerpaním D počas M a RD je to takto:
    §113 ZP
    (3) Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
    Naposledy upravil Tweety : 03.09.14 at 11:46
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Martina Copková nie, je ešte na RP ale sa jej zdá, že má veľa dovolenky, tak požiadala vedenie o preplatenie časti, ja som ich upozornila, že podľa ZP to nejde, až nastúpi do zam., tak nech sa jej preplatí, iba som sa chcela uistiť, že som povedala dobre
    Tweety áno, dobre si povedala, len tak sa preplatiť D podľa ZP nedá, bolo by to jeho porušenie .
    Tweety doplnila som do odpovede
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Dovolenka jej neprepadne, vyčerpá si ju po RD hoci aj hned po oficiálnom nástupe do práce.
    Je možnosť prerušiť RD a čerpať D, potom znova nastúpiť RD, ale je to zbytočne veľa papierovania (podľa mňa).
    Naposledy upravil KEJKA : 03.09.14 at 15:25

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ak má vela dovolenky a nechce po dovršení 3rokov tolko dovolenky čerpať tj. chce nastúpiť do práce a nie čerpať dovoelnku, tak nech si to vyráta tak, že ukončí RD o tolko dní skôr, kolko chce vyčerpať a bude jej to riadne platené ako čerpanie dovolenky. POdla terajších zákonov riadne bude poberať rodič.príspoevok nadalej, to jej nič neovplyvní. Len ako píše veronika, treba dať odhlášku do 8dní po ukočení čerpania rodič.dovoelnky na soc.poistovnu (lebo bude povinné dôch.poistená ako zamestnanec a teda nemôže byť poistencom štátu dôchodkovo) apríp. skontrolovať potom zdr.poistovnu,lebo počas poberania RP a čerpania riadnej dovolenky v práci by mala byť zdr.poisteá aj ako zamestnanec a aj štátom ako poberatel RP (tam je to inak ako na soc.poistovni). No a tiež s tou výpovedou je to tak, že ju môže dosťať počas počas čerpania riadnej dovolenky.
    Preplatiť môžu len dovolenku nad základnú výmeru, ak ide o dovoenku staršiu ako je dov. za predchádz. kalendárny rok (aj ked to neviem ako riešia, záleží asi aj od inter. postupov)
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Martina Copková Ďakujem pekne, veľmi ste mi pomohli. Pekný deň prajem
    brčko ešte tolko, že neviem kedy jej končí RD, tj. či sa nezmenia dovtedy tieto zákony, občas bývajú zmeny, niekedy zásadné.
    Martina Copková aj to je možné, že sa to zmení, až o rok končí RD
      zbaliť

    preplatená dovolenka počas RP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.