Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - ročné zúčtovanie, príklad TYP B

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pán Cyril Mihál bol v roku 2005 samostatne zárobkovo činnou osobou (SZČO) - mal živnosť. Zamestnanie v roku 2005 nemal, nebol samoplatiteľom. Mal 30 rokov, tj. nebol ani poistencom štátu.

Pretože pán Cyril bol v roku 2005 SZČO, je povinný vykonať ročné zúčtovanie. Ako SZČO, ktorý nebol zamestnancom, nebol samoplatiteľom a bol po celý rok 2005 osobou bez zdravotného postihnutia, vyplní tlačivo typ B.

V úvodnej časti tlačiva uvedie rodné číslo, uvedie kód zdravotnej poisťovne (Dôvera), v ktorej bol poistený. Vyznačí krížikom, že nebol osobou so zdravotným postihnutím.

V I. oddieli uvedie svoje osobné údaje.

II. oddiel nevypĺňa.

V III. oddieli uvedie v položke č.21 svoje číslo platiteľa poistného. V položke č.22 uvedie svoje IČO a v položke č.23 uvedie svoje DIČ.

V položke č.24 uvedie dátum od – do, kedy sa počas roka 2005 považoval za SZČO (keby bol prihlásený v zdravotnej poisťovni ako SZČO). Položku č.25 nemusí vyplniť, keďže nevypĺňa IV. oddiel.

V položke č. 26 uvedie úhrn preddavkov za rok 2005, ktoré zaplatil najneskôr v deň podania ročného zúčtovania. Pán Cyril platil za jednotlivé mesiace roka 2005 preddavky SZČO v sume 910 Sk. Preddavky platil vždy k 8-mu dňu nasledujúceho kalendárneho mesiaca. Znamená to, že preddavok za január 2005 zaplatil 8-ho februára 2005, preddavok za február 2005 zaplatil 8-ho marca 2005 atď. až napokon preddavok za december 2005 zaplatil 8-ho januára 2006. Spolu zaplatil sumu 12x 910 = 10920 Sk.

V položke č.27 uvedie svoj základ dane za rok 2005. Pán Cyril vezme svoje daňové priznanie (typ B) za rok 2005 a z oddielu VI. daňového priznania, riadku 9. od sumy príjmov odpočíta sumu výdavkov – výsledok zapíše do položky č.27 tlačiva typu B ročného zúčtovania poistného. Suma príjmov, uvedená na r.9 oddielu VI. daňového priznania bola 320000 Sk, od toho odpočítal sumu výdavkov 120000 Sk a výsledok 200000 Sk zapísal do položky č.27.

V položke č.28 uvedie sumu, týkajúcu sa platieb na zdravotné poistenie, uplatnenú za rok 2005 do daňovo uplatnených výdavkov. Pán Cyril účtuje v jednoduchom účtovníctve a do výdavkov za rok 2005 si účtoval platbu 420 Sk poistného za december 2004 zaplatenú 8-ho januára 2005, ďalej platbu 910 Sk preddavku na poistné za január 2005 zaplatenú 8-ho februára 2005, platbu 910 Sk preddavku na poistné za február 2005 zaplatenú 8-ho marca 2005 atď. až napokon platbu 910 Sk preddavku na poistné za november 2005 zaplatenú 8-ho decembra 2005. Spolu je to 420 + 11 x 910 = 10430 Sk. Platbu 910 Sk za december 2005 zaplatil až 8-ho januára 2006 a preto si ju do daňových výdavkov za rok 2005 uplatniť nemôže (v zmysle daňových predpisov a predpisov o vedení jednoduchého účtovníctva).

Do položky č.29 zapíše svoj vymeriavací základ podľa vzorca (p.27 + p.28) / 2,14. V danom prípade to bude suma (200000 + 10430) / 2,14 = 98332 Sk.

IV. oddiel nevypĺňa, pretože pán Cyril nebol osobou posudzovanou podľa § 11 ods.8 písm. a) až i) a k) zákona – nebol nezaopatrené dieťa, ani dôchodca atď.

V oddieli V. neuvedie žiadne dni, pretože za mesiace september až december nebol práceneschopný, nebol na OČR a nebol ani na materskej.

Oddiel VI. nevypĺňa, pretože jeho vymeriavací základ uvedený v položke č.29 je vyšší ako 78000 Sk.

V oddieli VII. uvedie v položke č.51 vymeriavací základ opäť ako sumu 98332 Sk. Položku č.52 nevyplní, pretože vymeriavací základ je vyšší ako 78000 Sk. V položke č.53 uvedie výsledný vymeriavací základ. Keďže suma 98332 Sk je vyššia ako minimálny základ (78000 Sk) a nižšia ako maximálny základ 517140 Sk, uvedie tu sumu 98332 Sk.

V položke č.54 uvedie sadzbu poistného a v položke č.55 vypočíta zo základu 98332 Sk poistné ako sumu 13767 Sk.
V položke č.56 uvedie nedoplatok ako rozdiel medzi vypočítaným poistným a zaplatenými preddavkami. Nedoplatok je suma 2847 Sk.

Položku č.57 ponechá prázdnu, keďže nemá žiadne neuhradené záväzky voči zdravotnej poisťovni.

V položke č.58 zopakuje sumu nedoplatku z položky č.58, teda 2847 Sk.

Oddiel VIII. nevypĺňa, keďže výsledkom ročného zúčtovania bol nedoplatok.

Oddiel IX. slúži na výpočet preddavku SZČO na obdobie od júla 2006 do júna 2006. Keďže pán Cyril i naďalej podniká, tento oddiel vyplní a vypočíta si tak preddavok, ktorý bude prvýkrát platiť za júl 2006.

V položke č.61 uvedie počet celých kalendárnych mesiacov podnikania v roku 2005 (viď položka č.24). Keďže podnikal po celý rok, uvedie číslo 12.

V položke č.62 podľa uvedeného vzorca ((p.27 + p.28) / p.61) / 2,14 vypočíta pomernú časť vymeriavacieho základu, pripadajúcu na jeden mesiac podnikania.

V položke č.63 uvedie svoju aktuálnu sadzbu poistného – keďže aktuálne nie je osobou so zdravotným postihnutím, sadzba je 14%.

V položke č.64 si vypočíta sumu preddavku. Keďže je to suma 1148 Sk, uvedie ju i v položke č.65 ako svoj výsledný preddavok, ktorý bude do zdravotnej poisťovne platiť prvýkrát za mesiac júl 2006.

V oddieli X. neuvedie žiadne prílohy, zapíše dátum vyhotovenia ročného zúčtovania a podpíše sa.

------

Ak Vám to nestačilo, viac sa dozviete tu:
http://www.porada.sk/t19968-seminare...-jun-2006.html
Naposledy upravil Jozef Mihál : 20.04.06 at 20:12
Usporiadat
vaanja vaanja

vaanja je offline (nepripojený) vaanja

Dakujem za vycerpavajuci priklad. Chcel by som vas poprosit o priklad pre SZCO, ktorej vymeriavaci zaklad na riadku 29 je mensi ako 78000. Nie je mi totiz jasne, preco musi kazda SZCO, ktora ma danovy zaklad nizssi ako cca 156 000 vyplnat oddiel VI. pricom nikdy pocas roka som nebol poistencom statu. To mam zobrat do ruky kalendar a ratat pocet pracovnych dni za jednotlive mesiace?

Este taka kozmeticka otazka: Na zaciatku tlaciva s apise, ze ciselne udaje sa musia zarovnavat vpravo, pricom vo Vasom vzore je to nezarovnane. Dokazali ste podat aj takto vyplnene tlacivo?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Viď poznámka č.10 na poslednej strane tlačiva:

Oddiel (VI.) sa vypĺňa v prípade poistenca, ktorého vymeriavací základ podľa § 13 ods. 6 zákona za rok 2005 (p.29) nedosiahol sumu 78000 Sk a úhrn minimálnych základov (p. 52) je nižší ako 78 000 Sk.

Ak máte minimálny základ za rok 2005 vo výške 78000, nemusíte teda oddiel VI.vypĺňať.

Vyplníte ho napr. vtedy, ak ste neboli SZČO celý rok alebo ak ste po 1.9.2005 poberali nemocenské dávky.

Vzor, ktorý tu je prilepený, je urobený pomocou programu na vypĺňanie ročných zúčtovaní. Formulár typ B používaný v programe, nie je ešte "odladený" preto to nepekné zarovnávanie.
0 0
Titania Titania

Titania je offline (nepripojený) Titania

Dakujem za pomoc pri rocnom zuctvani ! Urcite doporucim...
0 0
Ewonne Ewonne

Ewonne je offline (nepripojený) Ewonne

vďaka, prosím o informáciu či si má robiť ročné zúčt. študent, brigádnik. ďakujem dopredu
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Ewonne
vďaka, prosím o informáciu či si má robiť ročné zúčt. študent, brigádnik. ďakujem dopredu

takže, keď mal študent príjem za obd. od 9/05 do 12/05 do 13000,- tak nemusí ale keď mal viac ako 13000 tak v takom prípade musí a použije tlačivo typ C
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

V súvislosti s vymeriavacím základom nižším ako 78 000 Sk sa v riadku 29 násl.riadku 51 uvádza skutočný vymeriavací základ alebo sa berie minimálny t.j. tých 78 000 Sk? Vďaka
0 0
vaanja vaanja

vaanja je offline (nepripojený) vaanja

ja mam zaklad dane (pole 27) 80000, odovody 10920, takze mi pole 29 vyjde mensie ako 78000 a preto podla poucenia by som mal vyplnit oddiel VI. Ni eje chyba v tom pouceni? Nemal by sa brat do uvahy udaj z pola 27?
0 0
Ewonne Ewonne

Ewonne je offline (nepripojený) Ewonne

zdr. poisť. mi vrátila poistné za mesiac12/2005 5.1.2006, lebo som ho poslala na starý účet.(menil sa im 30.11.05) opätovnú platbu som poslala až 9.1.06 a to dokonca 2x Mám si tieto platby započítať do úhrnu preddavkov?(r.26)
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ewonne
zdr. poisť. mi vrátila poistné za mesiac12/2005 5.1.2006, lebo som ho poslala na starý účet.(menil sa im 30.11.05) opätovnú platbu som poslala až 9.1.06 a to dokonca 2x Mám si tieto platby započítať do úhrnu preddavkov?(r.26)
Áno, ak sú zaplatené do termínu podania ročného zúčtovania poistného.
0 0
Matej Matej

Matej je offline (nepripojený) Matej

Jozef Mihál
V položke č.27 uvedie svoj základ dane za rok 2005. Pán Cyril vezme svoje daňové priznanie (typ B) za rok 2005 a z oddielu VI. daňového priznania, riadku 9. od sumy príjmov odpočíta sumu výdavkov – výsledok zapíše do položky č.27 tlačiva typu B ročného zúčtovania poistného. Suma príjmov, uvedená na r.9 oddielu VI. daňového priznania bola 320000 Sk, od toho odpočítal sumu výdavkov 120000 Sk a výsledok 200000 Sk zapísal do položky č.27.
A co ak v VI. oddieli danoveho priznania ma nenulovy riadok 40 resp. 41, napriklad z toho dovodu, ze zivnost k 31.12.2005 ukoncil a musel zdanit nespotrebovane zasoby a pod. Maju ci nemaju sa hodnoty z riadkov 40 a 41 pocitat?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V takomto prípade - áno, majú sa započítať aj r.40 a 41 z daňového priznania.
0 0
Matej Matej

Matej je offline (nepripojený) Matej

Jozef Mihál
V takomto prípade - áno, majú sa započítať aj r.40 a 41 z daňového priznania.
Inak toto je vobec zaujimava situacia, hodna povasimnutia, pretoze do riadku 41 danoveho prizanania treba zapocitat aj sumu z rocneho zuctovania zdravotneho poistenia, vo vypocte ktoreho pouzivame zase hodnotu riadku 41. Pripomina to povestny problem o sliepke a vajci.

V konecnom dosledku to nie je neriesitelne, treba si ale oprasit vedeomosti zo strednej skoly o rovniciach resp. o ich sustave, pekne si to zapisat na papier a spocitat. Dost by ma zaujimalo, kolko ludi to vsak naozaj zvladne spravit :-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
...na to je zavedený r.28 v ročnom zúčt.poistného typ B...Tu sa napočíta všetko to, čo sa v DP 2005 uviedlo ako výdavok so zdrav.poistením, vrátane súm na r.40 a 41 DP...Problém vajca a kohúta je vyriešený vzorcom v RZP, kde
VZ (p.29) = (p.27 + p.28) / 2.14

Takže oprašovať znalosti zo ZDŠ netreba, stačí sa riadiť postupom uvedeným v RZP a pochopiť, čo sa očakáva na r.27 a hlavne na r.28.
0 0
Matej Matej

Matej je offline (nepripojený) Matej

Jozef Mihál
Takže oprašovať znalosti zo ZDŠ netreba, stačí sa riadiť postupom uvedeným v RZP a pochopiť, čo sa očakáva na r.27 a hlavne na r.28.
Dovolim si nesuhlasit. Ten problem totiz nevznika pri RZP ale pri vyplnovani DP, ktore sa podava skor. Predstavte si, ze vyplnate DP a stojite pred otazkou, co napisat do riadka 41 - viete ze by ste tam mal zahrnut aj zavazky voci zdravotnej poistovni suvisiace s rokom 2005, teda vysledok RZP, ale ten este nepoznate a ak si ho chcete vypocitat, musite vediet hodnotu riadku 41 :-)

Jedinym riesenim je vtedy oznacit si niektoru hodnotu ako X a zacat vytvarat rovnicu. Alebo poznate nejaky iny sposob?
Naposledy upravil Matej : 01.05.06 at 11:01
0 0
Matej Matej

Matej je offline (nepripojený) Matej

Jozef Mihál
...na to je zavedený r.28 v ročnom zúčt.poistného typ B...Tu sa napočíta všetko to, čo sa v DP 2005 uviedlo ako výdavok so zdrav.poistením, vrátane súm na r.40 a 41 DP...Problém vajca a kohúta je vyriešený vzorcom v RZP, kde
VZ (p.29) = (p.27 + p.28) / 2.14
A este by som doplnil - ja samozrejme rozumiem tomu, co sa asi snazite povedat tymi vzorcami, ze v konecnom dosledku efekt "spatnej vazby" eliminuju. Ano, mate pravdu.

Lenze sposob vypoctu tak ako je uvedeny vo formulari danoveho priznania a tak ako je vo formulari rocneho zuctovania, tu spatnu vazbu naozaj obsahuje. Vy ako tvorca zakona viete co ste chcel kde vyratat a preto vam nerobi problem riesit aj taketo problemy, pretoze si hned uvedomite, ze co sa v jednom poli pricita sa v druhom odcita a teda to nakoniec nema ziaden vplyv.

No ale co ten chudak, ktory sa snazi ist policko za polickom a pocitat vsetko presne podla prislusnych vzorcov bez toho, aby tomu rozumel v sirsich suvislostiach? Pre toho je to pekny hlavolam, podla mna.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Matej - súhlas. V ročnom zúčtovaní poistného sme to vyriešili zavedením vzorca (pre ostatných čitateľov viď vyššie), v DP pri skončení činnosti však problém zostal. Tam sú potom dve možnosti - buď podať po RZP dodatočné daňové priznanie alebo to riešiť podaním DP za r.2006.

V každom prípade to je ťažkopádne a poškodzujúce. Riešenie by bolo, ale dnes už rozvíjam politickú propagandu v inej téme, tak to nechcem preháňať.
0 0
Lenka166 Lenka166

Lenka166 je offline (nepripojený) Lenka166

Zdravim, ake tlacivo rocneho zuctovania ma podat SZCO ked bol v roku 2005 aj dochodca a v oktobri a decembri na PN? typ B alebo typ X?
0 0
Lenka166 Lenka166

Lenka166 je offline (nepripojený) Lenka166

Dobry vecer pan inzinier, nemate k dispozicii nejaky priklad pre SZCO, ktory je aj poberatel invalidneho dochodku? Dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Lenka166 - nemám rád oslovenie inžinier, obzvášť ako abs. MFFUK.

Prvá otázka - typ B.
Druhá otázka - zatiaľ nemám, ale bude.
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Snažila som sa prečítať všetky príspevky v Porade od Vás p.Mihál aj od iných členov, ale našla som len jeden príklad k RZ SZČO ktorý bol PN ale bol aj dôchodca a preto mi to nie je jasné. Snažila som sa už vyplniť RZ môjho zamestnávateľa, ale v konečnom dôsledku neviem ako sa mi zohľadní jeho PN keď je SZČO, a možno by to viacerých zaujímalo?

Môj príklad :
01-06/2005 min.VZ 6500,- poistné 6x 910,-
07-12/2005 VZ 32519,- poistné 6x 4.553,- = súčet 32 778,-
všetko poistné zaplatené v termínoch aj ked bola v 10-12/05 PN

od 24.10. do 31.12.2005 PN t.j. 8+30+31=69dní

III. p.24 1.1.2005 - 31.12.2005 SZČO - Uvádza sa aj obdobie PN ?
p.26 32 778
p.27 1 144 730
p.28 28 225
p.29 548 110
IV. nevypĺňam
V. Uviedla som počet kalend.dní
VI. podľa § 11 od.8 o) by som mala vyplniť ale VZ mám väčší ako 78 000,-
Ak by mi v tomto niekto poradil bola by som veľmi vďačná, lebo neviem kde inde by som mohla ešte zohľadniť úľavu na poistnom z dôvodu PN.
VII. p.51 z p.29 548 110
p.52 ???
p.53 VZ ?? ale v návode na vyplnenie sa uvádza "uvedie sa väčšia suma z p.51 a p.52, najviac 517 140,-

Z toho som porozumela, že SZČO platí zdravot.poistenie aj počas dní PN ?? Alebo sa mýlim?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať