Zavrieť

Porady

Môže byť toto technické zhodnotenie?

Prosím skúste mi to na týchto otázkach.
Mám prenajatý priestor v starej budove po predajni. Voda bola len v jednom rohu, asi bývalý soc kútik. Pre potreby kaderníctva sa museli urobiť rozvody vody teplej aj studenej po celej miestnosti. Je to oprava alebo TZ?
Podlaha bola len betón, nič viac, dala sa dlažba. Je to TZ alebo oprava?
Steny boli oškrabané, ale nemali stierku ani omietku. Dali sa obklady a omietky a stierky. Je to TZ alebo oprav?
Elektrika sa tiež ťahala celkom po nových trasách, lebo rozmiestnenie svietidiel a zástrčiek bolo nevyhovujúce. Je to TZ alebo oprava?
Umývadlá sú súčasťou TZ alebo inventár?

Pojem oprava je v účtovníctve definovaný ako „odstránenie čiastočného fyzického opotrebenia alebo poškodenia majetku za účelom jeho uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu“. Preto sa mi javí všetko ako TZ, lebo sa neodstraňovalo fyzické opotrebenie ani poškodenie. Jednoducho tam nič nebolo, vytvorilo sa kaderníctvo.
Ďakujem
3 komentárov     zbaliť
Mishok Ešte koľkokrát sa to chceš pýtať?
http://www.porada.sk/t250068-co-moze...ernictva.html#

http://www.porada.sk/t250015-ide-o-t...ml#post2600077
Benko Milá Mishok, pýtam sa, lebo v tom nemám jasno, o tom je Porada. Keby mi niekto napísal odpoveď, z ktorej budem mať jasno hneď na prvú otázku, tak sa viac nepýtam. Literatúry mám hromadu, len sa z nej neviem vysomáriť, mám na krku daňovú kontrolu a klienta z ktorého idú informácie ako z chlpatej deky.
Takže asi tak. Zajtra mám záver, tak ak si to dnes večer všetko neujasním, tak od zajtra sa už pýtať nebudem, lebo bude už neskoro.
Prajem pekný večer.
Mishok 1.milÝ, nie milÁ
2. Neviem čo si mám myslieť o Tom ze to riešiš deň pred kontrolou.... (Nekontrolujú ti náhodou minuly rok?)
3. Každý ti tu píše tak aby si mal na vyber pretože veľa závisí aj od toho ako to máš konkrétne ty. ( aká je dohoda v zmluve o prenajme?, v akom časovom rozmedzí a v akých sumách boli náklady vynaložené, atd)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    Jednoznacne sa jedna o technicke zhodnotenie prenajateho majetku.
    Odpisuje sa ako iny majetok v odpisovej skupine ako budova.
    Ak mate najom na dobu urcitu, dolezite je si efektivne stanovit uctovne odpisy.
    Nezabudni na to, ze na vykonanie tohto TZ musis mat PISOMNE POVOLENIE od vlastnika objektu na jeho vykonanie a odpisovanie. Velmi dobre si je aj nejako osetrit nalozenie s TZ v pripade ukoncenia najmu napr. ako dodatok najomnej zmluvy.
    Hlavne sa nenechajte zatiahnut do nejakych dohod o vyske najmu, kde sa bude spajat nejako tato investicia s vyskou platby za najom. Tieto 2 veci by sa nemali nikdy nijako prepajat...
    Ps: na zaver len taka pikoska, ze ak by ste v buducnosti kupili celu budovu, bolo by to technicke zhodnotenie tohto technickeho zhodnotenia, resp. tohto INEHO majetku.
    Naposledy upravil Nandrolon : 04.09.14 at 18:49 Dôvod: Upresnenie

    Môže byť toto technické zhodnotenie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.