Zavrieť

Porady

Precerpana dovolenka - absencia?

Viem, ze sa tu o precerpanej dovolenke popisalo vela, ale ja mam takyto problem: zamestnanec ma dohodu o skonceni pp k 31/10/2014. Teraz robim mzdy za VIII. 2014 a zistila som, ze si precerpal dovolenku (o 6,5 dna). Robim mzdy v MRP, neviem si rady ako tam nahodit precerpanu dovolenku. Musim ist cez Cerpanie dovolenky, upravovat ukoncenie pp... podla mna dost komplikovane. Chcem sa teda spytat, ci by nebolo lepsie dat mu absenciu na 6,5 dna. Je to mozne po tolkych dnoch? On mal tu dovolenku podpisanu dodatocne - neukazal sa v praci niekolko dni a teda nebolo to planovane. Dakujem.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Dav je offline (nepripojený) Dav

  Dav
  Niekto mu tú dovolenku schválil, to znamená, že na pracovisku nebol s vedomím nadriadeného a v dobrej viere, že dovolenku má a či ju mal podpísanú, alebo prisľúbenú ústne a administratívne podpísanú neskôr, nie je rozhodujúce. V MRP treba dohodiť dni, ktoré prečerpal a v poslednej mzde sa mu zrazí to, čo mu bolo vyplatené za prečerpanú dovolenku. Je tam na to položka v mzdovom číselníku.Absencia by znamenala aj odhlášky a prihlášky SP, ZP a kopu administratívnych činností.Okrem toho, ešte existuje ďalší pojem, neplatené voľno. Samozrejme s administratívou voči poisťovniam a vopred, pred čerpaním nepl. voľna. Absencia je neprítomnosť v práci bez vedomia a súhlasu zodpovedného zamestanca a nie je možné niekoho "obdarovať" absenciou len tak, lebo absencia je vážne porušenie pracovnej disciplíny s možnosťou vážnych dôsledkov a prečerpanie dovolenky je "spočítacia chyba" zostatku dovolenky.
  Ak mal absenciu klasickú, mala sa riešiť ihneď a podľa Zákonníka práce. Ak nie si v práci ten, kto rozhoduje o dovolenkách, kto dbá na dodržiavanie pracovnej disciplíny, má právo prijímať a prepúšťať ľudí,tak použi postup o prečerpanej dovolenke a jej vysporiadaní pri odchode zamestnanca.

  Precerpana dovolenka - absencia?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.