Zavrieť

Porady

Prenos daňovej povinnosti a DPH

Potrebovala by som poradiť ohľadom prenosu daňovej povinnosti. Robíme faktúru tovaru podľa §69 ods.12 písm.g/do kapitoly 72 Spoločného colného sadzobníka v súhrnnej hodnote nad 5 000,- Eur v rámci Slovenska, k tomuto fakturujeme aj montáž toho tovaru, všetko v jednej faktúre. /Jedná sa o montáž trapézového plechu/ Potrebovali by sme vedieť či aj táto montáž patrí k cene a všetko je bez DPH a zas druhá firma nám tvrdí, že keď to je spolu s montážou, že to ide všetko s DPH aj tovar, že tá služba je súčasťou toho tovaru, a že sa na to nevzťahuje §69 ods.12 písm.g/? Nakoľko mi nakupujeme tento tovar bez DPH, a niektoré montážne práce nám fakturujú s DPH, ostatné sú naši zamestnanci.Vie niekto poradiť čo je správne, nakoľko pri našich otázkach na finančné riaditeľstvo sme nedostali konkrétnu odpoveď a nevieme to nikde nájsť a dosť súrne to potrebujeme. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mishok je offline (nepripojený) Mishok

    Účtovník, nadšenec, fanúšik slobodného podnikania ...viac Mishok
    O dodanie tovaru podľa §69 ods.12 písm.g pôjde vtedy, ak tovar po inštalácii nestratil svoj charakter a naopak o poskytnutie služby (bez prenosu daňovej povinnosti) by sa jednalo v tom prípade, ak by služby súvisiace s montážou tovaru
    zmenili jeho povahu (napríklad by sa tovar prispôsobil špecifickým požiadavkám odberateľa), alebo cena za služby prevýšila cenu samotného tovaru a pod.
    Naposledy upravil Mishok : 12.09.14 at 08:59
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    PERFEKTDK Keď tovar nezmenil svoju povahu, je normálne namontovaný v pôvodnom stave, tak ako to mám fakturovať? Tovar bez DPH a montáž s DPH? Prosím, o konkrétnu odpoveď, akosi som sa v tom stratila, a podľa doterajších odpovedí, čo sme dostali, to každý robí inak. Ďakujem veľmi pekne za ochotu odpovedať.
    Mishok Čím viac-krát to čítam tým viac som presvedčený o tom že ide dodanie služby (bez prenosu DPH) a tie plechy sú spotrebný materiál kt ste použili pri montáži.
    BTW: čo si objednal zákazník? inštaláciu plechov? alebo plechy?
    PERFEKTDK Ďakujem za odpoveď, zákazník si objednal aj plechy, aj inštaláciu. Ak správne chápem Vašu odpoveď fakturácia na všetko mala byť s DPH? Čiže v tom prípade, nám sa takéto zákazky neoplatia robiť, nakoľko my ten tovar nakúpime bez DPH a všetko budeme fakturovať s DPH? prosím ešte o odpoveď a vopred ďakujem.
    Mishok 1. Osobne by som to riskol s prenosom DPH ak cena za tovar je oveľa vačšia ako za montáž.
    2. Možno by ste mohli ešte rozdeliť obchodný prípad na 2.
    Zvlášť predaj tovaru a zvlášť stavebné práce.
    3. Ak zákazník chcel napr. plot alebo strechu alebo neviem... každopádne toto by boli stavebné práce bez prenosu DPH.
    Viem ze to nieje konkrétna odpoveď ANO/NIE ale tiež nepoznám konkrétne dokumenty a charakter dodania. (a pri prípadnej obhajobe sa s vami daňováci budú naťahovať práve na slovíčkach.)
    PERFEKTDK Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
    Mishok Mimochodom ak sa Vám chce polemizovať a prípadne pri kontrole potom vedieť si obhájiť svoje stanovisko k výkladu DPH tak Vám prikladám rozhodnutie súdneho dvora v podobnej veci (doplnené v odpovedi)
      zbaliť

    Prenos daňovej povinnosti a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.