Zavrieť

Porady

aka slivka

Poradte kka slivka je najvhodnedjsia na palenie. A aby to bol velky strom odolny sarke.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Bude to trochu dlhšie ale na túto otázku ja každá krátka odpoveď nepresná a odfláknutá. Existuje viac názorov a vraví sa koľko ľudí toľko chutí, je to subjetívna záležitosť. Napíšem ako viem najlepšie...
    Patrím ku generácii vyrastenej na "Bystrických" slivkách, ktoré nám však zákerná choroba "šárka" definitívne vzala a už nikdy nebude ako bolo a zmieriť sa s tým treba.
    Napriek tomu však sú porasty bystričiek ktoré stále rodia nuž ale rok od roku je to iné. Lepšie zarodia na miestach kde sú prehnojené dusíkom, napríklad maštalným hnojom a v rokoch keď je začiatok leta vlhkejší ale to je individuálne.
    Ak mám hovoriť za seba, uprednostňujem odrody, ktoré som videl rodiť. Často žiaľ neviem im názvy, alebo sa len v niektorých prípadoch domnievam že som ich identifikoval. Je to preto, že viem čo si sadím, keďže si ich naočkujem sám a viem ako vypadal strom, z ktorého som vrúble bral. Pri kupovaných, najmä lacných stromoch človek môže ľahko zistiť po pár rokoch že vlastne sa tešil na niečo celkom iné než mu rastie v záhrade a potom už len či to vyrúbať, preštepiť, či ponechať, v každom prípade pár rokov stratených. Chyba pritom nemusela ani byť v zámene odrôd ale v tom že predstava pod vplyvom reklamy bola iná.
    Ale to tvrdia aj tí "šťastne rozvedení" a aj tak sa zbláznia znova!
    Ďalšou vecou čo je dôležité, preč s nostalgiou za starými odrodami sliviek, ktoré nie sú odolné voči šárke tiež nepravé sliky - slivy, mirabelky, mirobalány nepočítam. Ringloty, z ktorých mám najradšej sladkú klasiku ako Althanova a Zelená ringlota nebudem ďalej rozpisovať.
    Prešiel som si tiež Azijskými a Americkými blumami a slivami a hoci pekné plody, niekedy sa dajú aj kúpiť v markertoch dovezené sú pomerne bez chuti a tak som napríklad Kometu, Naidonu, Vanier a pod. popreštepoval na niečo klasickejšie a hlavne chuťovo lepšie.
    Čačanská lepotica a najboleja okrem toho že sú tolerantné a pomerne veľké plody inú výhodu nemajú. Pred 20 rokmi boli z núdze cnosť. Z neznalosti niečoho lepšieho sú stále vysádzané, ja by som si ich ale už na záhradu nedával... Stanley o niečo neskoršia po lepoticiach tiež nie je mojou srdcovkou. Poznám však ľudí ktorým na skutočnej kvalite a chuti neveľmi záleží a ide len o to, aby to bolo modré a veľké a skoršie a dobre rodilo a na kšeft to stačí alebo proste nič iné nepoznajú a tak sú šťastní a spokojní vo svojej skromnej neznalosti.
    Zostávajú nám ešte odrody "pravých" sliviek, spoločné znaky po predchádzajúcom pretriedení sú: Modrá farba až na Tipalu, ktorá je žltá ale inak "slivkovitá". Cuťovo však neviniká a s odolnosťou tiež žiadna sláva.
    Vo všeobecnosti sa jedná o odrody odolné voči šárke, plody sú väčšie chuťovo vyhovujúce v niektorých prípadoch (najmä toptaste, tophit, jojo a pod. aj celkom dobré)
    Valjevka na začiatku septembra a na konci mesiaca - Prezident s tých starších a v zahraničí pestovaných - je možné ich aj ochutnať z pultov obchodných reťazcov sú celkom vyhovujúce.
    Herman skoršia už v júli a dobrá. Po tom dozrieva Katinka ktorá napriek nie dobrej reklame je chuťovo v pohode. Na konci júla Tegera, skôr fádnejšia.
    Jojo je v pohode a dobrá len to meno spôsobilo, že je známejšia než ostatné a pritom zas až o toľko ich neprevyšuje - koniec augusta, má dobrú reklamu a ľahko pamätateľné meno.
    Najsladšia je Toptaste samozrejme. Čo však neznamená že je najlepšia na pálenku...
    Neskoré: Presenta neoslnila koncom septmbra po Presidente, ktorý má väčšie a plody ktoré stoja za to. V tomto období dozrievajúci Tophit je lepší po všetkých stránkach od oboch predchádzajúcich odrôd.
    Je dobre viac či aspoň niekoľko rôznych odrôd kvôli opeleniu a následnej úrode je to tak naozaj najlepšie. Navyše, keď chcete aby zreli postupne...
    Najskoršie už v july: Topfirst a Herman. Potom dozrieva Tipala, ďalej Zelená ringlota. V dozrievaní medzi Tipalou a zelenou ringlotou je určitá medzera kde by sa patrilo niečo spomenúť, tak potom asi predsa len aj Čačanská lepotica, aj ako opeľovač nie je zlá napokon. Ďalšie o čosi neskôr dozrievajúce Toptaste, Topgigant, Althanova ringlota. Trocha neskôr Jojo, potom Valjevka. Ďalšia dvojica je Haganta a Toper, to Sme sa dostali už na začiatok septembra. Ďalej Tophit alebo Top.
    Nazáver nezabudnite na Topend, prípadne aspoň Presenta, či Elena.
    Je to individuálne možno niekto iný by preferoval radšej iné odrody. Vychádzal som z toho, že máte dobré podmienky na pestovanie a tak by som uprednostnil práve tieto. Tak som to spočítal a vymenoval som ich 17, ale niektoré možno nezoženiete. Na záver by sa patrilo spomenúť ešte krížence slivky a marhule s ktorých sa mi však osvedčil len melitopolsky zrelý už v júly tmavé modročierne zvnútra červené, gulovité chuťovo dosť do marhule rastom viac na slivku, sú zaujímavé a skoré.
    Mirabelky tu boli už spomínané, neplete si ich však s mirobalánmi, ktoré sa neoddelujú od kôstky a rastú na každom rohu. Na pálenku však tiež nie sú práve ideálne...
    Najviac preferujem peknú baňatú modrú slivku, ktorú našiel priateľ pravdepodobne ako semenáč pred rokmi. Nemá meno, tak jej vravím "domáci rezistent" Má veľa z bystričky, je však väčšia a baňatejšia, dozrieva tiež skorej medzi Čačanskou a Toptaste. Je tiež veľmi sladká a úrodná. Vôbec nemá žiadne známky šárky na plodoch ani na listoch. Vhodná na všetky druhy spracovania...
    Na pálenku viem okrem starých "Belíc", odolnosť je otázna, či "Duranzií" ktoré na plodoch netrpia šárkov, doporučiť zaujímavú slivu - nazývam ju letná gulatá. Neoddeluje od kvôstky a pripomína durandziu, ale dozrieva skôr a je od nej výrazne aromatickejšia ale tiež sladká. Je súčasne sladká aj kyselkavá. Na chuť veľmi dobrá. Modrá šupka žltá zvnútra. Mimoriadne úrodná a odolná. Mám ju aj z výmladkov formov odkopkov ako pravokorennú čo je najlepšie... Jedná sa pravdepodobne o prastarú odrodu podľa veku stromov a celý les výmladkov okolo.
    Snažil som sa stručne, chcelo by to viac... Ale snáď si s toho niečo vyberieš...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Každá ...

    V ohni zhorí každé drevo...

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Veľmi zaujímavou odrodou je Bellamira. Je to mirabelka s plodmi, ktoré dosahujú hmotnosť až 18 g. Tieto aromatické plody sú vhodné na pálenie.
    V Čechách sa môžu rozmnožovať a predávať odrody Topfirst – je to samoopelivá, skorá odroda modrej farby. Plody nepadajú, strom nealternuje, dužina plodov je žltá, šťavnatá, ľahko oddeliteľná od kôstky.
    Ďalšou odrodou je Toptaste. Je to veľkoplodá modrá slivka, s plodmi, ktoré dosahujú hmotnosť asi 36 g, a má vynikajúce chuťové vlastnosti. Ich žltá aromatická dužina je ľahko oddeliteľná od kôstky. Plody majú vysokú cukornatosť, neopadávajú, strom nealternuje a plody majú vynikajúce vlastnosti na pálenie.
    http://urobsisam.topky.sk/zahrada/ze...-nasu-zahradku

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Ja by som navštívila záhradkárov pre radu.Určite ich je v tvojom okolí dosť a poskytnú cenné rady .Je rozdiel v tom,kde bývaš,aj na malom Slovensku sú veľké rozdiely v úspechoch pestovania ovocných drevín a u záhradkárov máš istotu,že tam nebude iný záujem ako poradiť.Brat kúpil niekde pri Piešťanoch a tu (pod Tatrami) sa mu neujali
    buchač Peggy, šak neblázni tak ako tí farmári zo Spiša.
    Tiež si mysleli, že zarobia na pšenici...a túdle.
    Už len to chýba, aby si nejaký magor zmyslel melóny pod Tatrami nasadiť.

    Predsa do severnejších oblastí tie odolnejšie a hlavne overené odrody a je úplne jedno, o aké ovocie sa jedná.
    Peggynka Ale však povedal,že odkiaľ je a takto to dopadlo.On je pomerne skúsený mičurin, chcel novú odrodu a A to sú odborníci - škôlka.
    A vidíš,však na východe už aj ryžu pestujú
    bjuty smis ale tá je snád najmenej odolná voči tej šárke....,

    jktx je offline (nepripojený) jktx

    jktx
    Ahoj Wabi, rad by som si s tebou pohovoril o slivkach v sukromi pri pohariku slivovice, zaujimaju ma tvoje skusenosti s odrodami, pls posli email, alebo kontakt na juketoxo(at)yahoo.com, vdaka Andrej

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.