Zavrieť

Porady

výkon správy a fond opráv

Ahojte - ptrebujem radu:
Mám pred sebou zmluvu medzí 2 vlastníkmi nehnuteľností a správcom nehnuteľnosti, kde je uvedené, že správca vykonáva správu majetku samostatne, vo svojom mene a na účet vlastníkov. Prenajíma nehnuteľnosť vo svojom mene, zabezpečuje prevádzku, údržbu a opravy do výšky splatených úhrad, vedie samosatné účtovníctvo za nehnuteľnosť...
Raz za mesiac poukáže všetky prostriedky nad určitú čiastku z účtu vlastníkom.
Vlastníci sú povinní platiť mu odplatu a zároveň platiť preddavky do fondu prevádzky údržby a opráv, zaplatiť nedoplatky podľa vyúčtovania správcu.
Na konci roka má správca vyhotoviť ročné rozúčtovania nákladov za plnenia a služby a tieto skutočné náklady má rozúčtovať na 50% každému vlastníkovi.
Som v koncoch - ako to mám účtovať, aký to má dopad na DPH - hlavne ten fond opráv, ročné vyúčtovanie a tie prevody peňazí na účet majiteľov.
Má s tým niekto nejakú skúsenosť?
Poraďte, prosííííííííím
Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Elena Navrátilová
    Silvia XX
    Ahojte - ptrebujem radu:
    Mám pred sebou zmluvu medzí 2 vlastníkmi nehnuteľností a správcom nehnuteľnosti, kde je uvedené, že správca vykonáva správu majetku samostatne, vo svojom mene a na účet vlastníkov. Prenajíma nehnuteľnosť vo svojom mene, zabezpečuje prevádzku, údržbu a opravy do výšky splatených úhrad, vedie samosatné účtovníctvo za nehnuteľnosť...
    Raz za mesiac poukáže všetky prostriedky nad určitú čiastku z účtu vlastníkom.
    Vlastníci sú povinní platiť mu odplatu a zároveň platiť preddavky do fondu prevádzky údržby a opráv, zaplatiť nedoplatky podľa vyúčtovania správcu.
    Na konci roka má správca vyhotoviť ročné rozúčtovania nákladov za plnenia a služby a tieto skutočné náklady má rozúčtovať na 50% každému vlastníkovi.
    Som v koncoch - ako to mám účtovať, aký to má dopad na DPH - hlavne ten fond opráv, ročné vyúčtovanie a tie prevody peňazí na účet majiteľov.
    Má s tým niekto nejakú skúsenosť?
    Poraďte, prosííííííííím
    Vďaka
    Silvinka daj sa na Spoločenstvo vlastníkov bytov SVB, v tej téme máš o takýchto veciach popísané veľa. Prečítaj, preštuduj, potom si zaraď tvoj konkrétny problém. Ak ho po prečítaní všetkých príspevkov ešte budeš mať. To sú obaja vlastníkmi jednej nehnuteľnosti? Zrejme sa jedná o nehnuteľnosť v obytnom dome,keď cituješ zo zákona o SVB. Nový vlastník sa stáva automaticky členom v SVB a prechádzajú naňho práva a povinnosti po predchádzajúcom majiteľovi. SVB ani nemusí byť platcom DPH. Do obratu 3000000,- ročne, stačí JU. Účtuješ SVB? Počítaj.

    Silvia XX je offline (nepripojený) Silvia XX

    Silvia XX
    ak mám pravdu povedať - mám z toho mišung. Ide o nehnuteľnosť, ktorá sa prenajíma ako kancelárske priestory, takže nie je to SVB. A teraz sa situácia ešte zmenila, takže: Polovicu nehnuteľnosti vlastní jedna firma (A), druhú polovicu druhá firma (B), ktorá je poverená správou tejto spoločnosti a fakturuje za nájom všetkým podnájomníkom v kancelárskych priestoroch. Na firmu B sú napísané všetky náklady - voda, plyn elektrika.... a tá ich fakturuje formou paušálnej čiastky na nájomníkov. Akým spôsobom vysporiadať vzťah medzi firmou A a firmou B - z hľadiska DPH aj dane z príjmu? Mám v tom chaos.
    Vopred ďakujem za akúkoľvek pomoc.

    Brusňan je offline (nepripojený) Brusňan

    Brusňan
    Prosim o radu,náš dom spravuje Pov byt ak zadám nejakú prácu firme ktorá nie je platcom DPH vyfakturuje bez DPH,správcovská spoločnosť nám ale pridá k tejto sume DPH a odpočíta z fondu opráv aj s DPH.Napr.
    oprava strechy 70 000 Sk
    DPH 13 300 Sk
    spolu 83 300 Sk je to tak v poriadku?
    Elena Navrátilová
    Zmluvu o dielo podpisuje správca? Podpíš zmluvu o dielo ako štatutár Ty. Samozrejme aj so sumou ku dielu. Vtedy už správca vystaví len faktúru na uzatvorenú zmluvu. Správca má v mandátnej zmluve oprávnenie na uzatváranie zmlúv? Toto si over. Pokiaľ ide o výkon prác pre Vaše SVB. Skús na správcu takto. V budúcnosti si sami podpíšte zmluvu, keď si sami robíte výberové konanie. Urobte dodatok k mandátnej zmluve a vynechajte bod o uzatváraní zmluvy o dielo pre Vaše SVB.

    VTerezka je offline (nepripojený) VTerezka

    VTerezka
    A čo v prípade, ak nie je v bytovom dome založené SVB, a časť bytov vlastní bytový podnik a časť bytov je odkúpená. Môže aj v tomto prípade objednávať služby domový dôverník pre celý bytový dom? Môže správca, bytový podnik, potom znovu k službe neplatcu DPH doúčtovať DPH-čku a aj si ju z fondu opráv odpočítať? Ďakujem.

    PS : Dovolila som si ešte raz zaktualizovať môj príspevok, či niekto náhodou nebude vedieť poradiť. Ďakujem, ľudkovia milí )
    Naposledy upravil VTerezka : 28.02.07 at 15:23

    bielivan je offline (nepripojený) bielivan

    bielivan
    To je pekny odzub. Uctovne je to spravne, ale budova na tom prerobila, spravca z toho nema nic a stat zarobil 13300. Jedine riesenie je objednat si dodavatela (neplatcu DPH) priamo. K tomu si treba zalozit spolocenstvo, ktore nie je platcom DPH

    lsulekova je offline (nepripojený) lsulekova

    lsulekova
    Potrebujem vedieť, ako mám vlastne účtovať zálohový predpis od správcu? Kúpili sme ako firma byt, účtujem v PÚ a ešte som sa s takým nezoznámila...

    lsulekova je offline (nepripojený) lsulekova

    lsulekova
    Môže to byť takto?
    Fond opráv - 548,568
    správa - 518
    ostatné náklady - 314

    V tomto roku 552/323
    vo vyúčtovaní 323/321
    Naposledy upravil lsulekova : 07.03.07 at 13:24

    bielivan je offline (nepripojený) bielivan

    bielivan
    odporúčam založiť spoločenstvo, tam si podpíšete zmluvu s dodávateľom samostatne. Ak nie je dodávateľ plátcom DPH, DPH sa neplatí.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.