Zavrieť

Porady

Mimoriadne daňové priznanie k DPH

Zdravím, nemáte niekto prosím skúsenosť ako mám vypracovať mimoriadne daňové priznanie k DPH pri oneskorenej registrácii ak spoločnosť prekročila obrat k 31.7.2013 a teda bola povinná požiadať o registráciu do 20. 8. 2013. Urobila tak až 7.7.2014 a následne sa stala platiteľom k 13.8.2014. Daňové sa teda podáva za obdobie od 21. 9. 2013 do 12. 8. 2014. Akým spôsobom sa podáva jedno mimoriadne daňové priznanie?Všetky doklady sú predsa v programe nahodené ako neplatca DPH. Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Soňa K Soňa K

Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

Mimoriadne daňové priznanie neexistuje, je riadne, opravné a dodatočné DP. Je predpoklad, že by sa Vaša firma stala platiteľom DPH od 1. 9. 2013. Ak by sa tak stalo s týmto dátumom, mali byť zdanené Vaše plnenia od 1. 9. 2013 a podávané DP za každé zdaňovacie obdobie. Prvý rok je platiteľ DPH mesačným platiteľom. Nie je možné podať DP od - do. Zrejme Vám dodania všetky plnenia od predpokladanej registrácie, spokutujú neskorú úhradu DPH a nepodanie DP za obdobia, kedy ste mali byť platiteľmi.
0 0
topas103 topas103

topas103 je offline (nepripojený) topas103

to znamená že sa podá do 25. 9. 2014 daňové za august teda od 13.8.2014 kedy sa stali platcami a za predchádzajúce obdobia nie?to iba pošlú pokutu?
0 0
topas103 topas103

topas103 je offline (nepripojený) topas103

podľa akého par. je to že prvý rok je platiteľ DPH mesačným platiteľom a nie je možné podať od do?dakujem
0 0
Soňa K Soňa K

Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

Zdaňovacie obdobie je buď mesiac alebo štvrťrok, vidíš tam nejakú možnosť od - do ? Napr. od 13.7 do 25.8. ???? Pokuty a podobné záležitosti Ti vyrubia po prípadnej daňovej kontrole alebo keď sa priznáš v dodatočných daňových priznaniach s nezdanenými plneniami. Môžeš to aj nechať tak, ako to máš a dúfať, že na Teba neprídu. Zdaňovacie obdobie upravuje par. 77.
1 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

zdroj: https://www.financnasprava.sk/sk/pod...enaRegistracia

Oneskorená registrácia

Ak zdaniteľnej osobe vznikla povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň a túto žiadosť nepodala resp. ju podala oneskorene, zákon o DPH v § 69 ods. 13, § 55 ods. 3, § 78 ods. 9 a
§ 85f ods. 1 upravuje povinnosti a práva tejto zdaniteľnej osoby za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom DPH. Za nesplnenie registračnej povinnosti daňový úrad uloží pokutu v zmysle zákona č. 563/2009 Z.z o správe daní (daňový poriadok).

Obdobie, v ktorom osoba mala byť platiteľom DPH

Obdobie, v ktorom tuzemská zdaniteľná osoba mala byť platiteľom dane, je definované v § 55 ods. 3 zákona o DPH. Obdobím, v ktorom osoba mala byť platiteľom, sa rozumie obdobie, ktoré sa začína 31. dňom po dni, keď osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň a končí dňom, ktorý predchádza dňu registrácie za platiteľa dane.

Príklad

Tuzemská zdaniteľná osoba dosiahla obrat 49 790 € k 31.5.2013. Žiadosť o registráciu pre daň mala podať do 20.6.2013. Žiadosť o registráciu však podala až 20.9.2013 a daňový úrad zaregistroval zdaniteľnú osobu za platiteľa DPH od 1.10.2013. Za ktoré obdobie mala mať zdaniteľná osoba postavenie platiteľa dane?

Riešenie: Obdobie, v ktorom zdaniteľná osoba mala byť platiteľom dane, začína 31. deň po dni, keď osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň, t.j. 21.7.2013 a končí dňom, ktorý predchádza dňu registrácie, t.j. 30.9.2013.
- Zbaliť

Vysporiadanie dane

Ak tuzemská zdaniteľná osoba nepodala žiadosť o registráciu alebo podala žiadosť o registráciu oneskorene a toto oneskorenie je viac ako 30 dní, je zdaniteľná osoba povinná odviesť daň na výstupe z dodávok tovarov a služieb, pri ktorých jej vznikla daňová povinnosť v tomto období. Uvedenú povinnosť upravuje § 69 ods. 13 zákona o DPH.

ysporiadanie dane

Ak tuzemská zdaniteľná osoba nepodala žiadosť o registráciu alebo podala žiadosť o registráciu oneskorene a toto oneskorenie je viac ako 30 dní, je zdaniteľná osoba povinná odviesť daň na výstupe z dodávok tovarov a služieb, pri ktorých jej vznikla daňová povinnosť v tomto období. Uvedenú povinnosť upravuje § 69 ods. 13 zákona o DPH.

Odpočítanie dane

Okrem povinnosti odviesť daň z tovarov a služieb za obdobie, v ktorom osoba mala byť registrovaná pre daň, zákon o DPH v § 55 ods. 3 priznáva osobe, ktorá mala byť platiteľom dane aj právo na odpočítanie dane z prijatých tovarov a služieb od platiteľa dane za toto obdobie.

Okrem toho si táto osoba môže odpočítať daň z majetku, ktorý nadobudla pred registráciou v zmysle § 55 ods. 1 zákona o DPH.

Podanie daňového priznania

Zdaniteľná osoba podáva daňové priznanie za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom dane, v zmysle § 78 ods. 9 zákona o DPH. Zdaniteľná osoba podáva za uvedené obdobie jedno daňové priznanie – tzv. mimoriadne daňové priznanie. Na prvej strane daňového priznania zdaniteľná osoba pri zdaňovacom období označí len kalendárny rok, v ktorom podáva toto mimoriadne daňové priznanie.
V mimoriadnom daňovom priznaní uvedie zdaniteľné obchody, pri ktorých jej vznikla povinnosť odviesť daň v zmysle § 69 ods. 13 zákona o DPH a zároveň si môže uplatniť odpočítanie dane z prijatých tovarov a služieb od platiteľov za toto obdobie v zmysle § 55 ods. 3 zákona o DPH resp. odpočítanie dane z tovarov, ktoré nakúpila ešte pred obdobím, v ktorom mala mať postavenie platiteľa dane, ak tieto tovary dodala v období, v ktorom mala mať postavenie platiteľa dane a daň z dodania týchto tovarov odvádza podľa § 69 ods. 13 zákona o DPH.
Mimoriadne daňové priznanie je povinná zdaniteľná osoba podať do 60 dní od podania oneskorenej žiadosti o registráciu pre daň alebo do 60 dní odo dňa zistenia daňovým úradom, že osoba si nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň.
Ak výsledkom mimoriadneho daňového priznania je vlastná daňová povinnosť (riadok 31 daňového priznania), je zdaniteľná osoba povinná túto daň zaplatiť v lehote na podanie tohto daňového priznania.
Ak odpočítanie dane v mimoriadnom daňovom priznaní prevyšuje daň, ktorú jej osoba povinná platiť, nejde o nadmerný odpočet. Daň, ktorá prevyšuje splatnú daň, daňový úrad vráti po vykonaní daňovej kontroly v lehote desiatich dní od skončenia kontroly. Suma dane predstavujúca prevýšenie odpočítanej dane nad daňou, ktorú je osoba povinná platiť, sa uvádza v daňovom priznaní v riadku 31 (vlastná daňová povinnosť) so znamienkom mínus.
2 0
topas103 topas103

topas103 je offline (nepripojený) topas103

dakujem to som nasla aj na fin.sprave len neviem ako urobim to mimoriadne danove priznanie,dokonca ho musim poslat elektronicky
0 1
Soňa K Soňa K

Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

Sorry, písala som sprostosti.
0 0
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

Topas, čaká ťa viac roboty, ako by si možno očakával.

V prvom rade si vybav elektronickú komunikáciu s daňovým úradom - či už cez zaručený elektronický podpis alebo cez identifikátor. Netrvá to dlho, ale minimálne jedna návšteva na daňový úrad ťa neminie.

Naštuduj si, odkedy ste vlastne platiteľom dane a či ste mesačný alebo štvrťročný. Daňové priznanie sa podáva vždy ku koncu mesiaca alebo štvrťroka - nepodáva sa od - do. A to platí aj v prípade, že prvé obdobie je neúplné!

Daňové priznanie - a vlastne aj akákoľvek ďalšia komunikácia s daňovým úradom - bude prebiehať len elektronicky!

A trochu dodržiavať aj terminológiu - neexistuje "mimoriadne" daňové priznanie (aj keď pre teba to mimoriadna situácie je ). Existuje riadne priznanie (prvé podanie do termínu), opravné (druhé a ďalšie podanie do termínu) a dodatočné (podanie po termíne).

Priprav riaditeľa (seba), že daňový úrad ti nejakú pokutu určite vyrubí (a možno aj penále). Naštuduj príslušné ustanovenia zákona o správe daní a poplatkov (alebo daj do googlu, niečo ti už vyhodí).
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Musim sa zastat topas uviedol termin mimoriadne danove priznanie z dovodu ze to tak uvadza na svojej stranke aj financna sprava
citujem:

"Zdaniteľná osoba podáva daňové priznanie za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom dane, v zmysle § 78 ods. 9 zákona o DPH. Zdaniteľná osoba podáva za uvedené obdobie jedno daňové priznanie – tzv. mimoriadne daňové priznanie. "

a topas drzim palce neviem ci ide o velku firmu z pohladu poctu dokladov ktore musis spatne prepocitat....
cize danove DPH podavas za 21.9.2013 - 12.8.2014 s tym ze uvedies v dph vykaze len rok teda 2014 do 60 dni odkedy si podal oneskorenu ziadost
a za obdobie 13.8.2014 -31.8.2014 podavas DPH za 82014 do 25.9.2014
Naposledy upravil Sarlotka : 19.09.14 at 16:21
1 0
topas103 topas103

topas103 je offline (nepripojený) topas103

dakujem pekne za rady....
0 0
29Ivana 29Ivana

29Ivana je offline (nepripojený) 29Ivana

prepacte, zapojim sa do debaty, mam podobny problem, pise sa vsade len o danovom priznani ale nikto neriesi kontrolny vykaz. ako podat ten? dakujem
0 0
fortunka fortunka

fortunka je offline (nepripojený) fortunka

29Ivana
prepacte, zapojim sa do debaty, mam podobny problem, pise sa vsade len o danovom priznani ale nikto neriesi kontrolny vykaz. ako podat ten? dakujem
Podla mna tak ako kazdy iny KV, cize so vsetkymi dokladmi ktore spadaju do daneho DPH v danom obdobi.
0 0
29Ivana 29Ivana

29Ivana je offline (nepripojený) 29Ivana

neviem ake obdobie tam dat? za kazdy mesiac zvlast? a danove priznanie bude mimoriadne a da sa tam obdobie len rok 2014? bude to tak ok? dakujem
0 0
topas103 topas103

topas103 je offline (nepripojený) topas103

pripajam odpoved z danoveho riaditelstva:
Kontrolný výkaz za toto obdobie nie je potrebné podávať. Prvý kontrolný výkaz podáte za obdobie, v ktorom už ste platiteľom DPH.

Mimoriadne daňové priznanie je potrebné označiť na prvej strane ako "riadne", zdaňovacie obdobie "rok 2014" (iba rok, v ktorom ho podávate), "Osoba povinná podať daňové priznanie podľa § 78 ods. 3, 4 a 9 zákona" a podáte ho elektronicky (ak ste v dobe podania už platiteľom DPH). Za celé obdobie podáte iba jedno mimoriadne daňové priznanie.
---
S pozdravom,
Ing. Mária Smatanová
Kontaktné centrum podpory
Finančné riaditeľstvo SR
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať