Zavrieť

Porady

Ako zistim v akom dochodkovom pilieri si sporim na dochodok?

Ahojte, viete mi niekto odpovedat ako zistim v ktorom dochodkovom pilieri si sporim na dochodok? Do prace, na TPP som nastupil v maji/2009. Je mozne, ze som poisteny iba v 1. pilieri, resp. aj aj? Docital som sa, ze ak som si sam nevybral DSS(oprava), socialna poistovna vyberala poistnikom DSS(oprava) sama. Ak by som bol teda zaradeny do 1. piliera aj druheho, ako viem zistit v ktorej DSS(oprava) si sporim a ako sa dostanem k informaciam o mojom osobnom ucte v DSS(oprava). V pripade ak si sporim iba v 1. pilieri, je nejaka moznost vstupit(oprava) aj do druheho(oprava) piliera a za akych podmienok?
Naposledy upravil freelancerko : 30.09.14 at 11:38
3 komentárov     zbaliť
Chobot Upresni si pojmy. DDS (Doplnkkové dôchodkové sporenie) je tretí pilier, nie druhý. Druhý pilier je Strarobné dôchodkové sporenie a skratka DSS je Dôchodková správcovská spoločnosť .

Ak si nič nepodpisoval a nemáš doma žiadnu zmluvu o Starobnom dôchodkovom sporení (II. pilier), tak si poistený len v I. pilieri. Z 1. piliera nemôžeš vystúpiť, je to povinné sociálne zabezpečenie.

Teda niektorí dokázali nejakými kľučkami nebyť dôchodkovo poistení, ale to nie sú štandardné prípady.
freelancerko Sekol som sa v DDS a DSS.. To znamena, ze nemam ziadnu moznost vstupit do 2 piliera? Zda sa mi to pritiahnute za vlasy, ze clovek nema na taketo nieco pravo..
Chobot Sú presne stanovené pravidla pre vstup do 2. piliera. Ono sa to často mení, neviem, aký je teraz stav.

Možno niekto, kto v tom robí ti napíše. Ale musíš tiež uviesť, kedy si začal byť pracovne aktívny (po vystudovaní) - teda kedy si prvý krát nastupil do práce. tuším tam sú nejaké lehoty, do kedy o začiatku poistenia v soc. poisťovni môžeš vstúpiť do 2. piliera.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evuš je offline (nepripojený) evuš

    evuš
    http://dochodky.com/co-je-2-pilier
    http://www.employment.gov.sk/sk/soci...kove-sporenie/

    a ešte : 8. Tento rok končím školu (rok 2012). Chcem vstúpiť do 2. piliera. Ešte som nebol nikdy dôchodkovo poistený.

    Pre vás sa stane sporenie v II. pilieri povinné po tom, ako sa stanete prvýkrát dôchodkovo poisteným v I. pilieri (či už ako zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba alebo dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, resp. z iných dôvodov uvedených v zákone). Odo dňa prvého dôchodkového poistenia máte 180 dní na to, aby ste si vybrali jednu zo šiestich dôchodkových správcovských spoločností na trhu. V prípade, že tak neurobíte, Sociálna poisťovňa vám pridelí DSS automaticky podľa abecedného poradia a stanete sa sporiteľom zmiešaného dôchodkového fondu. Od 1.1.2013 sa stanete automaticky sporiteľom dlhopisového fondu.

    Inak, súhlasím s Chobotom....
    Naposledy upravil evuš : 30.09.14 at 08:58 Dôvod: ..doplnenie...
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Chobot Účasť v 2. pilieri už asi nie je povinná - viď môj príspevok vyššie.
    freelancerko Ok, som teda prispievatelom do 1. dochodkoveho piliera. Je to cele velmi nezrozumitelne, na internete je kopa clankov ci si vzajomne odporuju. Precital som si ten popis z ministerstva prace, soc. veci a rodiny a tam je napisane nasledovne:

    Vstup do II. piliera
    Osoby, ktoré boli aspoň raz dôchodkovo poistené (I. pilier), sa môžu rozhodnúť pre vstup do II. piliera do dovŕšenia veku 35 rokov. Po vstupe do II. piliera už z neho nie je možné vystúpiť.
    Sociálna poisťovňa je povinná do 180 dní od vzniku prvej účasti na dôchodkovom poistení, vzniknutej po 31. decembri 2012, písomne informovať dotknutú osobu (tzv. „prvopoistenca“) o jej práve na uzatvorenie zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení.
    Osoby, ktoré v období od 1.4.2012 do 31.12.2012 po prvýkrát vstúpili na trh práce a stali sa dôchodkovo poistené, sa automaticky stali i sporiteľmi, pričom majú možnosť vystúpiť z tohto systému do dvoch rokov od ich automatického zaradenia do II. piliera.

    Tzn. ze pokial mam do 35 rokov a som prispievatelom do 1. dochodkoveho piliera, mam pravo vstupit takisto aj do 2. piliera.

    Mam 27 rokov a prispeivam v 1. pilieri.

    Opravte ma ak sa mylim
    Chobot Vyššie som písal, že zmien v systéme starobného dôchodkového sporenia bolo neúrekom. PRavidlá sa menili každý rok, pri zmene vlády boli aj výraznejšie zmeny. 2. pilier bol už aj povinný aj dobrovoľný, dalo sa z neho 3x vystúpiť aj vstúpiť.

    Podstatné je, a to si stále nenapísal, kedy si začal byť ekonomicky aktívny - teda kedy si prvý krát začal pracovať (kedy si začal byť dôchodkovo poistený). AK to bolo od 1.4.2012 do 31.12.2012, tak by si mal byť povinne prihlásený do niektorej dôch. spoločnosti, ak si nevyužil možnosť vystúpienia, lebo to bolo obdobie, kedy vstup bol povinný. Pred tým aj po tom je vstup dobrovoľný.

    Ak si doteraz zo žiadnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti nedostal informáciu o stave sporenia, tak asi nebudeš poistený v 2. pilieri a asi (píšem asi, lebo nepoznáme všetky podrobnosti, napr. či si nebol a nevystúpil si z neho) môžeš vstúpiť do 2. piliera. Vyber si jednu zo 6 existujúcich spoločností:

    http://www.nbs.sk/sk/dohlad-nad-fina...ch-spolocnosti

    a choď tam uzatvoriť zmluvu. Ak by boli nejaké prekážky pri tvojom vstupe do 2. piliera, tam by ti to povedali.

    A ešte info - od 1.1.2015 sa začnú vyplácať anuity (dôchodky) z 2. piliera prvým dôchodcom, ktorým vznikol nárok na dôchodok z 2. piliera.
    freelancerko ak by si precital moj prvy prispevok/otazku, vsimol by si si ze som tam tu zakladnu, podstatnu vec uviedol. Zacal som pracovat v maji 2009. A este by som rad upravil svoju otazku na pravu mieru. Nejde mi o vystup z 1. piliera, viem ze to nieje mozne. Chcel som napisat vstup do druheho. Holt sekol som sa
    Chobot Aha, nevedel som, či to bol prvý nástup do práce. Tak potom asi nebudeš v 2. pilieri - vtedy to nebolo povinné.
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Našiel som to, od 1.1.2013 je účasť v 2. pilieri dobrovoľná:

    Zaviedol sa princíp dobrovoľného vstupu do II. piliera pre tie osoby, ktorým aspoň raz vznikla prvá účasť na dôchodkovom poistení (I. pilier). Tieto osoby sa môžu rozhodnúť vstúpiť do II. piliera až do dovŕšenia veku 35 rokov. Po vstupe do II. piliera už z neho nie je možné vystúpiť.

    Sociálna poisťovňa je povinná do 180 dní od vzniku prvej účasti na dôchodkovom poistení vzniknutej po 31. decembri 2012 písomne informovať dotknutú osobu (tzv. „prvopoistenca“) o jej práve na uzatvorenie zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení.

    Viac informácií o dôchodkovom systéme je tu:

    http://www.employment.gov.sk/sk/soci...lativne-zmeny/
    Chobot Predpokladám, že za 5 rokov už dávno zistil, ako to je s tým sporením...
    misoft Ale aspoň má už druhý príspevok.....

    Ako zistim v akom dochodkovom pilieri si sporim na dochodok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.