Závet nie je obyčajným zdrapom papiera preto, že nebol overený notárom, nebol opečiatkovaný... Notári závete ani neoverujú. Môžu však sami spísať závet formou notárskej zápisnice, alebo môžu prevziať už napísaný závet do úschovy, ale to sú len niektoré zo zákonných možností v súvislosti so závetom. Nie je povinnosťou uložiť svoj závet u notára, je jedno, kde sa závet nájde, či doma v skrini, alebo u súrodenca, alebo v trezore v banke... Pre závet je podstatné splnenie formálnych náležitostí a jeho obsah.
Formálne náležitosti sú ustanovené v § 476 a nasl. Obč. zákonníka (
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40/znenie-20140613). Ak sú formálne náležitosti splnené, závet nemôže byť absolútne neplatný. Starká napísala závet vlastnou rukou a aj ho vlastnoručne podpísala? Ak to tak urobila, nepotrebovala ani podpis dvoch susediek.
Ak nie je absolútna platnosť závetu spochybniteľná, potomkovia nezahrnutí do závetu sa môžu dovolať u notára relatívnej neplatnosti závetu (časti závetu odporujúcej ich dedičským nárokom) s poukázaním na ust. § 479 OZ a budú dediť, pokiaľ neboli právoplatne vydedení. Akékoľvek podmienky pripojené k závetu nemajú právne následky (§ 478 OZ), je preto zbytočné zaoberať sa doopatrovaním starkej v súvislosti so znením závetu.
§ 479
Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.