Zavrieť

Porady

Výpočet spoluvlastníckeho podielu

Dobrý večer, prosím vie mi niekto poradiť ako vypočítam spoluvlastnícky podiel, v tomto prípade: celková výmera pozemku je 4665m2, spoluvlastnícke podiely: 1/6, 5/18,1/18,9/36,2/12,1/24, 1/24. Z celkovej výmery sa predáva 618 m2, ako vypočítam, aký podiel predstavuje výmera 618m2? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak si dáš tie podiely na spoločného menovateľa 72, vyjde ti na jeden podiel (na 1/72) 64.79166667 m2 (= 4665/72, približne 65). Potom tých 618 m2 predstavuje 9.507692308/72 (= 618/65), teda 19/144.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivica77 Mária 27 ďakujem...no ja som fakt z toho blbá, ako si dostala tých 19/144?Ďakujem
    Mária27 Aby boli obe čísla celé, menovateľa aj čitatela vynásobíš 2: 9,5x2=19 72x2=144
    Saozrejme je to zaokrúhlené.
    Aj tak neviem, komu (ktorému podielu) chceš tých 618 m2 zobrať ... teda ako sa pomenia iné podiely
    luja5 @ivica77: Buď nech kupujúci kúpi podiel 19/144 a v takom prípade treba k tomu priradiť reálne m2, ktoré uvedenému podielu zodpovedajú (4665/144*19=615,52m2), alebo ak sa má predať presne 618m2, podľa môjho názoru treba podielovú základňu určiť inak, a to tak, aby vyšlo 618m2 (trochu som rozpísala vo svojej odpovedi). Neviem, aká je cena za m2, o aký "drahý" pozemok ide, nakoľko to má význam, ale v princípe platiť by sa malo za to, čo sa skutočne kupuje.
    ivica77 Každý zo spolulvastníkov predáva svoju časť podielu, tak aby vyšla celková výmera 618m2, teda 1/6 z 618 m2 (t.j. 103m2) atď...tých 618 m2 bolo
    vymerané geometrákom...je to komplikovanejšia zmluva, lebo aby sa ušetrilo na poplatkoch za vklad, robí sa jedna zmluva, je tam cca 25 predávajúcich, 4 listy vlastníctva....bol urobený GP.
    luja5 A kupujúci tých 618m2 bude tiež spoluvlastníkom pôvodného pozemku, alebo vznikne pre 618m2 nová parcela s LV s výlučným vlastníctvom kupujúceho a pôvodný pozemok sa zmenší o 618m2?
      zbaliť

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Mne to príde komplikované prepočítavať to takto cez spoluvlastnícke podiely. Jednocucho by som vypočítal, aké percento je ten predávaný pozemok z celku:

    618/4665*100 = 13,247588 %

    Teda 618 m2 je 13,25 stotín (alebo 1325/10000) z cekového pozemku.

    Konečný výsledok od Márie je len málo odlišný.


    Upresni, na aký účel to potrebuješ. Tie spoluvlastnícke podiely sa nebudú meniť, aj z parcely 618 m2 bude mať každý rovnaký podiel, ako mal na spoločnej parcele, t.j. 1/6, 5/18, 1/18, .... atď.
    Naposledy upravil Chobot : 06.10.14 at 09:58
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    luja5 Mne 618/4665*100 nevychádza 12,247588 %, ale 13,24758%. Tak neviem...
    Chobot Máš pravdu.... asi som urobil preklep na kalkulačke.
    luja5 Ešte si oprav aj zlomkové číslo v zátvorke.
      zbaliť

    Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

    Jakubec
    618 m2 z celkovej plochy 4665 m2 je pomer 618/4665. Hotovo.
    luja5 Súhlasím.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Súhlasím s Jakubcom, podiel 618/4665, ak má kupujúci zaplatiť za 618m2 a nie za cca iné m2.
    Zo zadania nie je jasné, či predávajúcim je jeden spoluvlastník, alebo viacerí spoluvlastníci. Ak by ním bol napríklad len spoluvlastník s podielom 1/6 (= 777,5 m2), nové podiely by som určila ako 1595/46650 (pôvodný spoluvlastník 777,5-618=159,5m2) a 6180/46650 (nový podielový spoluvlastník 618m2), s posunutím o jedno desatinné miesto, ak by som chcela byť čo najpresnejšia aj podľa m2 u pôvodného spoluvlastníka, ktorému súčasný podiel vychádza na 777,5m2. Ak by predávali viacerí, všetkým sa dajú zo súčasných podielov vypočítať m2 a nanovo určiť podiely k spoločnej základni, ktorou by bolo 4665, alebo 46650 (pri výpočte m2 na jedno desatinné miesto), alebo 466500 (pri výpočte m2 na dve desatinné miesta).... Bežne sa to tak určuje a na LV zapisuje pri spoluvlastníckych podieloch na bytovom dome, my to tak máme.
    Doplnenie - uvedený postup by som uplatnila za predpokladu, že kupujúci sa stane spoluvlastníkom pozemku v pôvodnej výmere. Ak by pre kupujúceho vznikla nová parcela 618m2 v jeho výlučnom vlastníctve, postupovala by som inak.
    Naposledy upravil luja5 : 06.10.14 at 11:33 Dôvod: doplnenie - upresnenie
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivica77 ďakujem za všetky odpovede, až teraz som sa dostala k PC..takže v uvádzanom príklade sú predávajúcimi všetci siedmi spoluvlastníci...ide o to, že najskôr bol vypracovaný GP, ktorým boli zamerané tri rozsiahlejšie pozemky (na výstavbu), celkovo tu figuruje 25 predávajúcich (nielen tých 7 v príklade), 6 listov vlastníctva a na každom je taký istý problém ako som uvádzala v príklade, že je vyčlenená len časť z výmery na predaj a predávajú všetci spoluv. z LV...chcela som urobiť jednu kúpnopredajnú zmluvu, aby bolo možné GP zapísať tak ako bol spracovaný, vtedy by myslím nebol problém vyšpecifikovať predmet prevodu...avšak jednou zmluvou to nie je možné, lebo ešte prebieha jedno náhradné dedičské konanie, na jedného zo spoluvlastníkov je vedená exekúcia (exekútor sa odvoláva na oprávneného, a oprávnený, resp. jeho práv. zástupca nekomunikuje, zrejme to nie je pre neho zaujímavé vzhľadom na KC) a jedným zo spoluvlastníkov je aj štát a tam je potrebné najskôr podať žiadosť o odkúpenie, doložiť ostatné kúpnopredajné zmluvy a čakať, či to štát predá. Konzultovala som to aj na príslušnom katastr.odbore, najskôr som dostala odpoveď, že je možné dať zapísať GP aj na dvakrát, resp. viackrát, a po čase že to nie je možné a je potrebné uviesť spoluvl.podiely. Už som taká zamotaná v tom, že ani neviem, či som to vôbec zrozumiteľne napísala.
    luja5 Ešte pre upresnenie - tí siedmi predávajú spolu na výstavbu ôsmemu? Tak sa mi to javí, ale pre istotu sa pýtam, kým napíšem viac.
    ivica77 áno
    ivica77 áno tí siedmi predávajú časť ôsmemu ....môžem Vám poslať správu?
    luja5 Tak mi nie je jasné, v akej súvislosti potrebuješ zistiť podiel pre predávaných 618m2. Chce to tak kataster?
    Ak by tí siedmi spoluvlastníci predávali 618m2 podľa svojich spoluvlastníckych podielov (ako si napísala v inom komentári, že ten s 1/6 predá 103m2 zo 618m2....ten s 1/24 predá 25,75m2 zo 618m2), veľmi mi to pripomína odkupovanie/vyvlastňovanie pozemkov pre výstavbu diaľníc. Aj vtedy sa odkupuje len toľko, koľko je potrebné pre diaľnicu, často sú to len časti parciel v spoluvlastníctve x-spoluvlastníkov. V takom prípade v kúpnej zmluve sa uvedie číslo parcely, ktorej sa kúpa-predaj týka, aká veľká je celková predávaná časť z danej parcely v m2 (nie podiel v zlomku), veľkosť spoluvlastníckeho podielu konkrétneho spoluvlastníka v zlomku, aká je predajná cena za m2, koľko dostane spoluvlastník za predané m2 podľa svojho spoluvlastníckeho podielu.... Najlepšie je to formou excelovskej tabuľky, dá sa urobiť pomerne rýchlo a presne.
    luja5 Výsledkom by malo byť, že siedmim spoluvlastníkom zostanú rovnaké podiely (1/6...1/24), ale už len z pozemku 4047m2 (4665-618). K odborným veciam sa neviem vyjadriť (myslím tým GP, zmena parciel, zákaz drobenia pozemkov...). Zároveň ma trochu mätie odpoveď od AmmiS, ktorá napísala, že "predmetom prevodu môže byť len podiel alebo podiely už určené v LV", alebo som celkom nepochopila súvislosti.
    ivica77 na katastri chcú vyjadrenie podielu zlomkom...zajtra tam idem ešte raz a uvidím, našla som jedno usmernenie pre katastre, že by sa mal dať povoliť aj čiastočný zápis GP.....pôvodne som to tak písala do zmluvy ako si teraz luja5 odpovedala...predávajúci v 1.-7.rade sú spouvl.neh. na LV ..., parc.č.... výmera 4665m2, s akými podielmi a že prevod sa týka len 618 m2 z celkovej výmery a koľko m2 pripadá na jednotliv.spoluvl....ale nebolo to dobre, má to byť vraj vyjadrené zlomkom.
    ivica77 tá odpoveď AmmiS trošku pomýlila aj mňa, zajtra po návšteve katastra budem múdrejšia :-)
    luja5 Opýtaj sa na katastri, čo konkrétne má byť vyjadrené zlomkom. Možno koľko pripadá na jednotlivých spoluvlastníkov nemá byť uvedené v m2, ale v zlomkoch, napríklad na predávajúceho v 1. rade nepripadá 103m2, ale 1/6, na predávajúceho v 2. rade pripadá 5/18 (nie koľko je to v m2)... Ja som to tak v jednej zmluve dostala (týkalo sa to spomenutej diaľnice) a aj pre Teba by to tak bolo jednoduchšie.
    ivica77 myslíš uvádzať 1/6 z 618 m2, 5/18 z 618m2 atd..., či? O tomto čase už neviem rozmýšľať.
    luja5 Áno, tak si myslím podľa mojej zmluvy, aby si sa sa opýtala. V mojej zmluve mám v m2 uvedenú len veľkosť pôvodnej parcely a veľkosť novej parcely (=tá predávaná časť z pôvodnej parcely) a pri obidvoch parcelách mám môj spoluvlastnícky podiel vyjadrený len zlomkom.
    luja5 Pozerám, pokročilá nočná hodina, tak dobrú noc a držím palce, aby si zajtra - vlastne už dnes - na katastri dobre pochodila.
      zbaliť

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    Ak chcete predať časť pozemku (o výmere 618m2 z celkovej výmery 4665m2) a je tam presne 7 spoluvlastníkov a jedným z tých spoluvlastníkov je predávajúci, môže predať len svoj podiel, ktorý je veľkosťou podobný výmere a to 618m2.

    Podiel podobný výmere akú ste uviedli je podiel 1/6 alebo podiel 2/12 (každý z týchto podielov je o veľkosti 777,5 m2 k celku) Alebo tri tieto (1/24 + 1/24 + 1/18) podiely sú dokopy presne o výmere 647,9166 m2.

    Podiel približujúci sa výmere akú ste uviedli odkúpiť od spoluvlastníka, ktorý ale musí najprv ponúknuť tento svoj podiel ostatným spoluvlastníkom na odkúpenie. Ak nemajú záujem, môže predávajúci sa predať tretej osobe. (To neplatí, ak sa predáva blízkej osobe).

    V kúpnej zmluve nie je možné určiť ľubovoľne aký veľký podiel si kupujete/predávate a už vôbec nie je potrebné tieto podiely vypočítavať.

    Predmetom prevodu môže byť len podiel alebo podiely už určené v LV a prevodcom ten, v spoluvlastníctve koho sú dané podiely alebo podiel a tak ho v zmluve aj určiť. Takže predmetom kúpnej zmluvy bude jediný alebo tri z nich (= tie ktorých súčet bude blízky k výmere, akú ste uviedli teda 618 m2) z tých hore uvedených podielov. Odkúpením podielu približne o veľkosti akú ste uviedli sa stanete spoluvlastníkom s ostatnými.

    Po získaní pozície spoluvlastníka medzi ostatnými 7 spoluvlastníkmi si s ich súhlasom môžete odčleniť geometrickým plánom parcelu o výmere zodpovedajúcej kúpeného podielu 1/6 alebo 2/12 ( obe z nich sú o výmere 777,5m2) alebo ak kúpite podiely o veľkosti 1/24 + 1/24 + 1/18 ( spolu 647,9166 m2). Takéto odčlenenie je ale vzhľadom na zákaz drobenia pozemkov možné len v intraviláne obce.

    Veľkosti jednotlivých podielov:

    Podiel 1/6 = 12/72 = 777,50 m2

    Podiel 5/18 = 20/72 = 1295,8333 m2

    Podiel 1/18 = 4/72 = 259,1666 m2

    Podiel 9/36 = 18/72 = 1166,25 m2

    Podiel 2/12 = 12/72 = 777,50 m2

    Podiel 1/24 = 3/72 = 194,375 m2

    Podiel 1/24 = 3/72 = 194,375 m2

    Spolu 72/72 = 4664,99 m2

    Ak spočítate podiely so spoločným menovateľom 72, súčet čitateľov musí a je 72 (12+20+4+18+12+3+3) to je celok. Spočítaním ich veľkosti určených v m2 vyjde presne výmera celého pozemku a to 4665 m2.

    Výpočet veľkosti podielov:
    napr. 12/72 = 777,50m2 ( 4665 m2/72 x 12 = 777,50 m2)
    Naposledy upravil AmmiS : 06.10.14 at 14:52
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivica77 Takže dnešná návšteva na katastri nedopadla najlepšie.....pravdu má AmmiS, že : V kúpnej zmluve nie je možné určiť ľubovoľne aký veľký podiel si kupujete/predávate a už vôbec nie je potrebné tieto podiely vypočítavať. A sme teda na začiatku, že čo s tým. GP tak ako je spracovaný (skladá sa z 30 dielov, a niektoré dieliky odkúpiť momentálne nevieme), sa zapísať nedá. Čo by ste mi poradili, dať urobiť nový GP s tým, že každému dieliku by sa priradilo parc.č. a čo sa dá odkúpiť, by sa odkúpilo, tu pripadá potom do úvahy čiastočný zápis GP. Alebo tak ako radil AmmiS, kúpiť len jeden spoluvlast. podiel na každom LV uvádzanom v GP, stať sa tak jedným zo spoluvlastníkov a potom urobiť zmluvu o podielovom vyporiadaní a dať s ňou zapísať aj GP. Neviem čo je jednoduchšia cesta, jednak na náročnosť a jednak na poplatky, a čo najlepšie sa z toho vymotať. Ďakujem.
    luja5 Ja, bohužiaľ, neviem poradiť.
    Aj Ti na katastri povedali, prečo Ti to nevysvetlili prvýkrát, ale chceli vyjadrenie nejakého podielu zlomkom?
    Btw. - je zaujímavé, že keď ide o verejný záujem, tak to ide a keď to chcú spoluvlastníci urobiť z vlastnej vôle, tak to nejde. Ktovie, ako by to dopadlo na ústavnom súde, keby to tam skončilo, ktoré a koho ústavné práva v súvislosti s vlastníctvom by boli porušené, ak by spoluvlastníci z vlastnej vôle mali urobiť to, čo nanúteným spôsobom voči spoluvlastníkom urobiť ide. Ale toto moje btw. Ti nepomôže, to som si len pomyslela svoje... Takže môžem len držať palce, aby ste sa všetci z toho čo najjednoduchšie a čo najlacnejšie vymotali.
    ivica77 pretože teraz sme to prešli detailnejšie, predtým to bolo len tak narýchlo...hádam sa z toho čo najlepšie pre všetkých vymotám. Ďakujem všetkým za pomoc.
    AmmiS Tak skúste napísať, 1/ čo by ste chceli dosiahnuť a 2/ načo to chcete - váš cieľ (ale bez ohľadu na už vyhotovený GP) 3/ kde sa pôda nachádza (intra/extravilán). Z vašej otázky viem len toľko, že chcete 618m2 z určitej výmery a že už máte GP, ktorý pravdepodobne nie je dobre urobený. Na kvalifikovanú radu je potrebné vedieť presne a všetko. Inak je to presne to, ako by ste povedali pekárovi "upeč kokosovú tortu" a zabudli by ste mu dať kokos. ;-)
    Geometrický plán sa dáva vyhotovovať zvyčajne vtedy, ak je plán a právny spôsob riešenia stanovený (a keď viete ako sa to bude riešiť napr. dohoda, alebo súdna cesta).
    ivica77 pre Ammis: ide o odkúpenie pozemkov za účelom vytvorenia troch stavebných pozemkov,o drobenie pozemkov sa v tomto prípade nejedná, to som na katastri overila...čo sa týka toho GP, požiadavka bola jasná, riešiť sa to malo všetko kúpnopredaj.zmluvou, avšak zrejme sa dostatočne neoverili skutočnosti ohľadne terajších vlastníkov, či sa to bude dať uskutočniť vcelku, lebo sa zistilo, že na LV-čkach figurovali osoby, po ktorých muselo ešte prebehnúť náhradné ded.konanie, náhrad.ded.konanie prebiehalo aj v prípade pozemkov, ktoré pripadli štátu a to sa skončilo len teraz v auguste, pričom GP bol vypracovaný ešte v r. 2012, a januári t.r. dokonca na jeden spoluvl.podiel začala exekúcia...takže stále sa na niečo čaká a komplikuje sa to. Môžem naskenovať GP, možno z toho by to bolo zrozumiteľnejšie.
      zbaliť

    Výpočet spoluvlastníckeho podielu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.