Zavrieť

Porady

Zmena dodavatela plynu, aka je momentalna situacia na trhu?

Priblizne pred rokom o takomto case, prisiel podomovy predajca firmy Slovakia energy do bytu, kde zijem spolu s mojou babickou. Kym som bol v praci jej vymyl mozog a nanutil prechod do firmy Slovakia energy pre odber plynu a elektriny. Kedze som mal zlozite obdobie a zisteni prezmluvnenia, som zmluvu s jej suhlasom zrusil. Plyn a elektrina su stale pisane na moju babicku. Teraz po roku som si nasiel cas sa tym zaoberat. Sucasny dodavatel plynu je SPP a elektricku energiu nam dodavaju Vychodoslovenske elektrarne, teda RWE Group. Vcera som volal do RWE, co nam vedia oni ponuknut, ze vedia spustit nejakych 5% na plyne spustit po dobu 5 mesiacov a 6% na elektricku energiu po dobu 8 mesiacov s 32 mesacnou viazanostou. Zase naopak SPP sa mi videlo ze dali lepsiu ponuku 8% pre elektricku energiu s viazanostou na 24 mesiacov ale ze s plynom nevedeli nic spravit. Platime 14eur zalohovu platbu za plyn a 40eur za elektrinu. Mali sme preplatok 50eur za plyn a 50eur za elektrinu. Som sa potom opytal ze co po uplynuti tych zaciatocnych bonusov, tak ze nam daju vzdy nizsiu cenu ako konkurent to tvrdili obidva firmy, priblizne nejake percento usetrene z terajsich platieb. Po rozhovoroch s call centrom SPP a RWE som pochopil ze zo zaciatku sa to ako-tak oplati, no potom to uz nie je vobec atraktivne. 1% pri mesacnej uspore z terajsich platieb domacnosti sa to strati. Myslim si ze uz ten trend a to velke halo ako sa robilo pred rokmi na zmenu dodavatela plynu a elektrickej energie je uz davno za nami. Proste neoslovilo ma to. Viete odporucit nieco lepsie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    axeco je offline (nepripojený) axeco

    Vylúčený člen axeco
    Kazdy dodavatel plynu a elektriny bude tvrdit , ze je najvyhodnejsi. Jedine dôveryhodne porovnanie ponuka Urad pre regulaciu sietovych odvetvi v cenovych kalkulackach plynu a elektriny http://www.urso.gov.sk/
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sunborn Len na URSO kalkulacku by som sa nespoliehal. Ked vidim, ze v kalkulacke URSA pre elektrinu stale figuruje PB power Trade napriek tomu, ze inymi statnymi organizaciami spravujucimi trh s elektrinou bolo oznamene, ze tato spolocnost konci svoju cinnost (vid spravu http://ekonomika.sme.sk/c/7378959/pb...-doplnene.html.)
    PB Power Trade to potvrdil aj na svojej stranke http://www.pbpt.sk/
    Navyse URSO kalkulacka moze byt zalozena na maximalnych cenach, ktore pre dany rok predkladaju potencialni dodavatelia komodity k schvaleniu. Cennikova cena daneho dodavatela moze byt nizsia (nemoze byt vyssia ako schvalilo URSO ale nizsia moze byt vzdy z dovodu snahy presadenia sa dodavatela na trhu). Nie som si isty, ci URSO sleduje pohyby v komercnych cennikoch dodavatelov. Urcite vsak reaguje na podnety odberatelov ak zistia, ze cena dodavatela je vyssia ako maximalna cena schvalena URSOM.

    Z toho vyplyva, ze aktualnost udajov URSO kalkulacky nemusi byt realna ale na jeho obranu musim povedat, ze nie je sam. S komercnymi projektami v porovnavani cien energetickych komodit sa rozthlo vrece. Zatial vsak neviem o kalkulacke, ktora by zachytavala aktualny stav na trhu tykajuci sa vsetkych alternativnych dodavatelov a ich aktualnych cennikovych cien.

    ..a treba mat na pamati, ze dodavatel s najnizsou cenou nemusi byt vzdy ten najlepsi.
    axeco Kalkulacka Urso porovnava ceny jednotlivych dodavatelov a mozes si ich sam prepocitat na prilozenych linkoch a vybrat podla vlastneho uvazenia
    sunborn to si radsej sam postahujem cenniky dodavatelov a porovnam ich podla svojich kriterii.
    axeco Ved presne o tom pisem. Vsetky ceniky su na linkoch URSO
    sunborn na to aby som si stiahol cennik dodavatela nepotrebujem ist na stranku URSO
    axeco Vazne ? Ale na URSO ich mas zoradene od najnizsej ceny po najvyssiu
      zbaliť

    gogol99 je offline (nepripojený) gogol99

    gogol99
    Kalkulačka URSO pracuje iba s maximálnymi cenami, ktoré sú schválené URSO-m. Preto neodporúčam kalkulačku URSO ako jediný zdroj informácií.
    Dávam do pozornosti túto kalkulačku
    https://www.vyhodnaenergia.sk/firmaele
    Sú tam aktuálne cenníkové ceny od jednotlivých dodávateľov. Túto kalkulačku pokladám za lepšiu a aktuálnejšiu než kalkulačku URSO.

    aktualit - vo Vašom texte hovoríte iba o zľavách v percentách a tie medzi sebou porovnávate (percentá).
    Ako chcete medzi sebou porovnať zľavy napr. 7% a 2% ?
    Napadlo Vás, že zľava 7% z ceny 10,- euro je v skutočnosti zľava 0,70 euro, a súčasne zľava 2% z ceny 100,- euro je v skutočnosti zľava 2,00 euro ?
    Preto ak chcete hovoriť o úspore, tak si zoraďte za sebou celkové ročné náklady za elektrinu, alebo plyn u jednotlivých dodávateľov. Preto odporúčam kalkulačku VyhodnaEnergia.sk, kde to je zrozumiteľne zoradené.
    Vaša obava, že čo potom, keď skončí obdobie viazanosti so zľavou - tak potom si vyberiete iného dodávateľa, ktorý Vám, poskytne najlepšiu cenu.

    Zmena dodavatela plynu, aka je momentalna situacia na trhu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.